Csapláros Andrea, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének elnöke köszöntötte a kiállításon megjelenteket. Köszönetet mondott mindenkinek, aki a program megvalósítása mellé állt, és kiemelte a megvalósításban részt vevő háttérmunkásokat. Felhívta a figyelmet arra a szövegre, melyet a múzeumba lépve olvashatnak a látogatók, majd elmondta, hogy a kiállításban minden egyes műtárgy kiemelendő, fókuszba állítható és önmagában is csúcsot jelentő munka.
– Ha töredékesen is, de maguktól kezdenek végigvezetni a Kárpát-medence történeti korszakain, évszázadain, a magyarság történetén
– mondta az elnök. Igazi nagy utazásnak nevezte a tárlatot, ahol megismerhetjük a páratlan értékkel, géniusszal bíró, vidéki múzeumokból származó tárgyi emlékeket, alkotásokat.
Végh Katalin, a Magyar géniusz program vezetője, a kiállítás főkurátora mutatta be a kiállítást. Elmondta, hogy 500 négyzetméteren láthatják az érdeklődők a 154 műtárgyat, melyeket a Vidéki Múzeumok Szövetségének tagintézményei adtak át.
A vándorkiállítás az adott településre, múzeumra leginkább jellemző és legjelentősebb műtárgyakat vonultatja fel, melyek képviselik az intézményt, a települést, s annak történelmi és kulturális múltját. A géniusz mögött rejlő értéket maguk a műtárgyat felajánló múzeumok határozták meg.
– Volt, aki anyagi értéke vagy épp eszmei mondanivalója alapján ajánlott tárgyat, s volt, aki a legelső beleltározott műtárgyával vagy egy évszázados sztereotípia által definiálta önmagát. Így kerülhetett egy kiállításba Erkel aranykoszorúja, a salgótarjáni ’56-os sortűz áldozatának véráztatta inge, egy csornai faragott borotvatok és a makói hagymás talicska
– mutatott rá Végh Katalin.
A magyar kulturális örökség tekintélyes részét a vidéki múzeumok őrzik, ez mennyiségét és értékét tekintve is páratlan. Ezeket a műtárgyakat többnyire csak a helyben élők ismerik, ritkán utazunk akár egy Mednyánszky-festményért vagy Sissi-relikviákért több száz kilométert. E gondolat mentén kezdeményezte a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége annak az ötletnek a megvalósítását, hogy a vidék legreprezentatívabb tárgyai egy nagyszabású tárlaton belül megmutatkozhassanak. A program a Petőfi 200 emlékév keretében, 3,5 milliárd forintos kormányzati támogatásból valósul meg, melyet a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége koordinál. A szervezet a vidéki muzeológia társadalmi elismertségéért, a vidéki múzeumügy szakmai korszerűsítéséért, megújításáért dolgozik.