Az Esszencia című kiállítás megnyitóján Rózsa Dávid, az OSZK főigazgatója rámutatott, hogy a gyűjtemény ugyan Széchényi Ferenc nagyvonalú adományával jött létre, ám az elmúlt kétszáz év során – a tudatos gyarapítás mellett – hatalmas magángyűjteményeket fogadott be. – Olyan nagyságok kéziratai, könyvtárai találhatók meg nálunk, mint Kossuth, Jókai, Petőfi, Kölcsey, a Babits házaspár, Vass István és mások.
A főigazgató arra is fölhívta a figyelmet, hogy a nemzeti könyvtár előzményei között nemcsak a főúri könyvtárakat kell látnunk, de kiemelt figyelmet kell fordítanunk Mátyás király Corvina könyvtárára, amely a XIX. században alapított nemzeti könyvtárral „egy szellemi egységet alkot”.
A kiállításon ugyancsak nagy szerepet kap a királyi gyűjtemény, amelynek megmaradt, bár szétszóródott kötetei közül – digitális formában ugyan – de egyre többet tud megmutatni az OSZK. – A világ negyvennégy őrzőhelyéről sorra érkeznek a csodálatos kódexek digitális verziói, s a megmaradt kódexek több mint a felének már miénk a közlési engedélye – mondta a főigazgató.