Elveszíthetik önállóságukat a székelyföldi színházak, múzeumok, táncegyüttesek

A romániai kulturális intézmények több mint felét érintik a kormány költségcsökkentő tervei, a 469 jogilag bejegyzett intézmény 61 százalékát kellene átszervezni vagy megszüntetni – közölte hétfői memorandumában a romániai múzeumok országos hálózata.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 08. 07. 21:30
A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
Budapest, 2015. augusztus 19. A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes a Külhoni Magyarságért Díjak átadásán az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából rendezett ünnepségen az Országházban 2015. augusztus 19-én. MTI Fotó: Bruzák Noémi Fotó: Bruzák Noémi Forrás: MTI/Bruzák Noémi
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakmai szervezet memorandumából kiderül, hogy szinte valamennyi székelyföldi színház, múzeum, táncegyüttes elveszítené jogi önállóságát, ha a Ciolacu-kabinet jelenlegi formájában fogadná el a költségcsökkentő sürgősségi kormányhatározat-tervezetét. Ezek ugyanis ötven alkalmazottnál kevesebbet foglalkoztatnak, és a jogszabálytervezet összevonást vagy megszüntetést javasol számukra.

A Bánffy-palota Kolozsváron
A kolozsvári Művészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palota főhomlokzata 2022. január 21-én (Forrás: MTI/Kiss Gábor)

A szakmai szervezet a memorandumban a tervezet egyes cikkelyeinek módosítását vagy mellőzését kéri. Kellemetlen meglepetés volt számukra ennek tartalma – írják –, mivel elfogadása esetén precedens nélküli nehéz helyzetbe sodorná a romániai kulturális szférát.

Elfogadják és tiszteletben tartják, hogy a bukaresti kormány csökkenteni akarja az apparátusát, de a köztisztviselőket nem kellene egybemosni a kulturális intézményekben dolgozó szakemberekkel

– hangsúlyozzák. Meglátásuk szerint egy hatékony digitalizáció nagyobb eredményt hozna, mint a „tűzoltásszerű” állásmegszüntetések, összevonások.

A szakmai szervezet hiányolja, hogy a jogszabálytervezet nem indokolja meg gazdasági szempontból, miért épp ezeket az intézményeket szemelték ki, és azt sem, hogy mekkora megtakarítást eredményezne a gyakorlatba ültetése. Szerintük a drasztikus intézkedések egész területeket tennének tönkre, és a legérintettebb a kultúra.

„Nincs jogi alap, hogy a kulturális intézmények vezetését összetévesszék és összemossák a közigazgatással” – áll a memorandumban. Az aláírók szerint a jogszabálytervezet nem számol azzal, hogy bizonyos területeket – mint a kultúra – az államnak kell fenntartani, ez alkotmányos kötelesség.

A csatolt táblázat szerint a 127 romániai színház és filharmónia közül 37-ben ötvennél kevesebb alkalmazott van, így összevonás vagy megszűnés fenyegeti. Ilyen a csíkszeredai Csíki Játékszín, a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, a Háromszék Táncegyüttes és az Udvarhely Néptáncműhely is.

A csíkszeredai Csíki Székely Múzeum, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum és a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum is veszélyben van. Meglepő módon a kolozsvári Művészeti Múzeum  is érintett, akár a csucsai Octavian Goga Múzeum, amelyhez az Ady Endre Emlékház is tartozik, és amelyet 15 év pereskedés után készül felújítani a Kolozs megyei önkormányzat.

A jogszabálytervezet számos megyei és városi könyvtárat is érint, de olyan kulturális kiadványokat is veszélybe sodor, mint a marosvásárhelyi Látó vagy a kolozsvári Művelődés folyóirat.

A román kormány tervei ellen online petíciót is indítottak az érintettek, ezt ötven kulturális intézmény vezetője és több ezer polgár írta alá.

Raluca Turcan művelődési miniszter hétfőn úgy nyilatkozott: reméli, talál megoldást, hogy a költségcsökkentés ne érintse az általa vezetett tárcát és a kultúra területét. 

Vannak betöltetlen állások, de a kultúra egy speciális terület, mert ha egy zenekarban vannak üres állások és megszüntetik őket, lehet, hogy már nem fog működni a zenekar

– idézte a tárcavezetőt az Agerpres. Turcan azt ígérte, ezeket az aspektusokat tisztázza kollégáival.

Romániában múlt héten az állami kiadások „lehető legnagyobb mértékű” csökkentését és a költségvetési bevételek növelését célzó intézkedéscsomagról állapodtak meg a kormánypártok. A takarékossági intézkedések intézmények összevonását és felszámolását is jelentik. A kiadások csökkentésével év végéig mintegy hatmilliárd lej (468 milliárd forint) megtakarítást akarnak elérni.

Borítókép: A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes a Külhoni Magyarságért Díjak átadásán az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából rendezett ünnepségen az Országházban 2015. augusztus 19-én (Forrás: MTI/Bruzák Noémi) 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.