Őszintén a 20. századi traumákról – Mező Gábor továbbra is a múltkutatást tartja legfontosabb feladatának

Ma délelőtt, 11 órakor a Hír TV-n mutatják be Mező Gábor részben a rendszerváltoztatásról, illetve a hatalomátmentésről szóló, Elbocsátott légió című filmjét. Az immár hatkötetes szerző idén elnyerte az eladott példányszám alapján az év történelmi tényirodalmi díját a Librinél A kultúra megszállása című munkájáért. Újságíró, korábban a Magyar Hírlapnak, a Magyar Nemzetnek és a Pesti Srácoknak is dolgozott. Jelenleg azonban talán éppen azzal foglalkozik, amit mindig is szeretett volna csinálni. Elismerésről, kutatói munkáról, tervekről kérdeztük őt.

2024. 08. 16. 5:20
Mező Gábor,
Mező Gábor dedikál. Fotó: Polyak Attila
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Hogy látja, milyen hatása van a munkája a nemzedékekre, akik olvassák a műveit, látták a televíziós ismeretterjesztő sorozatát, a Vörös polipot?

– Jó lenne, ha ez vagy a következő generáció tovább tudna lépni a szépelgőn népi–urbánusnak nevezett ellentéten, de ehhez őszintén, egymással beszélve be kell mutatnunk a maga valóságában a huszadik századot. 

Rengeteg sebet kaptunk, generációs traumákat hordozunk, és néha nem vesszük észre, ha mások báboznak velünk.

Jó érzés, hogy az idősebbek, illetve a velem egykorúak mellett sok fiatal is követi a Hamis gulyás című műsoromat, illetve olvassa a posztjaimat, és úgy érzem, Borvendég Zsuzsával, Bán Jánossal és az MTVA stábjával valami nagyot alkottunk az említett Vörös polippal. Azt hiszem, azt valahogyan folytatni fogjuk. Egyrészt azért, hogy a magunk eszközeivel részt vegyünk az utólagos igazságszolgáltatásban. Másrészt azért, hogy fel legyünk készülve az új idők kommunistáira, amikor majd ismét fel akarják forgatni a világot. 

– Jelenleg mivel foglalkozik? 
–Továbbra is múltkutatással. A Századvég vezető kutatójaként igyekszem kialakítani egy kis szakmai csoportot, életem egyik nagy ajándéka, hogy lehetőséget kaptam erre. Augusztus 16-án, pénteken délelőtt pedig bemutatják az Elbocsátott légió című filmünket a Hír TV-n, ami részben a rendszerváltoztatásról, illetve a hatalomátmentésről szól. Írom a következő könyvemet is, amely a sajtó megszállásáról fog szólni, egy nagyon kártékony besúgó-újságíróval a főszerepben.

 

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.