A szobanövények mindegyikének igénye más és más, ám télen mindezek felülíródnak a környezeti tényezők miatt. Míg a nyári melegben hamarabb elpárolog a felesleges víz, addig a hűvös, rövidebb nappalokból álló téli napokon ez kevésbé valósul meg. Emiatt gyakori hiba lehet a túlöntözés. Ha nem csökkentjük a folyadék mennyiségét és pótlásának gyakoriságát, a felgyülemlő pangó vízben a növény gyökerei rothadásnak indulhatnak, emiatt pedig rövid időn belül el is pusztulhat. Inkább hagyjuk kiszáradni a földjét két öntözés között – írja a lakáskultúra.hu.
A téli hónapokban a legjobb, amit tehetünk a növényeinkért, ha hagyjuk őket pihenni és regenerálódni. Az átültetéssel várjunk tavaszig, ahogy tápoldatozni sem szükséges ebben az időszakban.
Télen rövidebbek a nappalok, ami miatt kevesebb fényt kapnak a szobanövények is. Ha pedig hamarabb behúzzuk a függönyt vagy leeresztjük a redőnyt a hideggel szembeni védekezés miatt, akkor növényeink fényhiányban szenvedhetnek.
Télen a fűtéssel együtt jár, hogy szárazzá válik a lakás levegője, ami a szobanövényeink egyik legnagyobb ellensége. Fontos tehát, hogy párásítsunk, amihez többféle bevált módszert lehet alkalmazni: helyezhetünk egy vízzel teli bögrét a radiátorra vagy szórhatunk a növények földjére agyag granulátumot.
Ha növényeink az ablak közelében kaptak helyet és akár csak pár percre is, de -10 fokos hideg levegőt kapnak egy-egy szellőztetés alkalmával, könnyen megfázhatnak. A hőmérséklet hirtelen változását egyik növény sem viseli el!
A teljes cikk elérhető a Lakáskultúra oldalán.
Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy LED-lámpával is pótolható télen a növények fényforrása. A növényeket fokozatosan hozzá kell szoktatni a mesterséges fényhez. Az indításhoz 15 perc javasolt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.