Így kerülhető el a tetőtér-beépítéssel járó tércsökkenés

Mennyi helyet vesz el az esetleges beltérbe épített hőszigetelés? Így minimalizálható a helyveszteség.

null

Az épületenergetikai előírások szigorodásával tetőtér-beépítéskor szerencsére csak rövid ideig tartott a hőszigetelések valószerűtlen méretűre vastagodása. A vékonyodás persze nem annak köszönhető, hogy nem szükséges a komolyabb hőszigetelő képesség, hanem hogy az egyre jobb anyagok már vékonyabb rétegben is kínálják hagyományos elődeik hőszigetelő értékeit. Ez nem csupán műszaki, de „vastagon” gazdasági, sőt esztétikai kérdés is – írja a lakáskultúra.hu.

Fotó: Bachl

2021. január 1-je után szabályos, közel nulla energiaigényű épület minőségi építőanyagokkal és szerkezetekkel, szakszerű kivitelezéssel épülhet csak. Helyesen kiválasztott nyílászárók, jól kialakított gépészet is kell az elvárt eredmény eléréséhez, de persze a leginkább kézenfekvő a hőszigetelés vastagságának, minőségének változtatása.

Tény, hogy valóban jobb hőszigetelést kell jövőre választanunk: hőszigetelő anyagtól és hőszigetelendő területtől függően átlagosan 20-30 százalékkal vastagabbat, ha újonnan épített otthonunkkal az előírásoknak eleget akarunk tenni. De az is előfordulhat, hogy a felújításkor egy vastagabb hőszigetelés több helyet vesz el, mint az optimális, vagy egyszerűen el sem fér. Ilyenkor jön a dilemma. Ismert a mondás: a kevesebb néha több, és van, hogy a drágább lesz az olcsóbb, vagy éppen a költségesebb hőszigetelés hoz a konyhára pluszbevételt.

Tetőtér-beépítés beltérből hőszigetelve

Tetőfelújításkor kérdés: a szarufák alá, közé vagy fölé kerüljön a hőszigetelés? A válasz természetesen a tető minőségétől is függ. Most nézzük azt az esetet, amikor a szarufák alá, azaz a beltérbe tervezett hőszigetelés okozott fejfájást a tulajdonosnak, az amúgy sem túl nagy belső tér csökkentése okán.

A modern gyártástechnológia kínálta a megoldást, ami nem más, mint a Bachl új prémiumterméke, a Vákumpanel. Ezt oda éri meg igazán beépíteni, ahol kizárólag vékony réteg fér csak el. Esetünkben a tetőtér beépítése volt úgy, hogy a beltér minimálisan csökkenjen. Jóllehet a Vákumpanel az épület bármely részén a legkorszerűbb hőszigetelés tulajdonságait kínálja, most itt tett igazán jó szolgálatot.

Konkrét példánkban mindössze 3 cm vastag Vákumpanel került a szarufák alá, így a lécezéssel és gipszkartonnal ez csupán 5 cm-t vett el a beltérből. A tető külső síkjához nem kellett nyúlni, ami jelentősen költségesebb megoldás lett volna, ráadásul annak minősége sem indokolta ezt a ráfordítást. A tetőtér viszont minimális helyveszteséggel beépülhetett.

Lépcső és a terasz esete a helyhiánnyal

A padló tipikusan a másik olyan terület, ahol a helyhiány miatt gyakran okoz gondot a szükséges szigetelés elhelyezése.

Ki szeretne a nappaliból a teraszra lépcsőkkel feljutni? Pedig ha a terasz alatt lakótér van – és ez előfordulhat –, oda bizony a 3-4 cm, csupán a lépéshang csökkentésére elegendő szigetelés helyett akár 20-25 cm polisztirol a szükséges anyag. Itt ismét a vékony rétegben elegendő Vákumpanel volt a megoldás.

Valós építkezésünk helyszínén elegendő volt a lakótér fölötti teraszra 5 cm Vákumpanelt fektetni, ami akár a 25 cm vastag hagyományos hőszigetelés kiváltására is alkalmas volt.

Az épületmagasság betartva

A Vákumpanelnek köszönhetően az építmény magassága és a többszintes társasház esete jól végződött. Ugyan társasházi körülmények között sokkal nagyobb anyagi veszteséget jelenthet mindez, de hasonló könnyen megeshet családi ház építésekor is. A társasházi beruházásoknál sajnos még ma is inkább az olcsóbb termékeket részesítik előnyben – kivéve, ha azon akár egy egész eladható szint és ezzel sok tízmilliós nyereség múlik.

Ahogy az már korábban is kiderült, éppen egy prémiumtermék, a Vákumpanel lehet a megtakarítás kulcsa akár fizikálisan, akár az anyagiakat tekintve. Ezt támasztja alá a következő lapos tetős épület példája. Az eredeti tervek szerint a lapos tetőbe szükséges 25 cm vastag hőszigetelés beépítésével a felső szint belmagassága nem megfelelő, mindössze 2,3 méter lett volna. A mindössze 5 cm vastagságú Vákumpanellel azonban a belmagasság is megfelelő lett, a szükséges, lapos tetőre kerülő szigetelés minősége nemkülönben.

A teljes cikket elolvashatja a Lakáskultúra oldalán.

Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy egy csecsemőt még nem érdekli a dizájn, de ahogy cseperedik, egyre inkább hat rá, hogy milyen a környezete. Egy jól átgondolt babaszoba az anya életét is könnyebbé teheti.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.