Régi és modern harmónia egy régi polgári lakásban

Egy-két erősebb színfolt, a fekete-fehér kontrasztja frissíti a régi polgári lakásban a klasszikus miliőt.

null

A Nyugati pályaudvar közelében található, csendes utcára néző régi polgári lakásban az átalakítást teljesen Wein Krisztina lakberendezőre bízta a tulajdonos. A lakást hosszú távú kiadásra szánta, és kötött költségvetésben gondolkodott. A szakember újratervezte a tereket, és az ötletes megoldásoknak köszönhetően egy praktikus, a modern igényeket maradéktalanul kielégítő otthon lett a korábban előnytelen beosztású ingatlanból – írja a Lakáskultúra.hu.

Fotó: Lakáskultúra/Gosztom Gergő

Régi polgári lakás új alapokon

– A rossz térszervezés jelentette a fő problémát, a jellegzetes leválasztott polgári lakásban eredetileg egy nagy konyha, egy cselédszoba és két hatalmas szoba volt. A megbízó azt kérte, hogy a nappali mellett alakítsunk ki egy hálót, valamint egy vendég- vagy gyerekszobát, továbbá két fürdőszobát. Egyidejűleg teljes gépészeti felújítást végeztünk – meséli Krisztina.

A lakberendező már sok régi polgári lakásban dolgozott, és mindegyik átalakítás során nagy hangsúlyt fektetett az értékek megóvására, ugyanakkor fontosnak tartotta, hogy néhány kreatív ötlettel 21. századivá varázsolja az enteriőrt.

Meggyőződése, hogy az ilyen házakban érdemes megtartani a nagy belmagasságot és a régi nyílászárókat, mert ezek adják meg az alaphangulatot. Itt az eredetileg közel 4 m-es belmagasság 3,5 m-re csökkent, mivel az álmennyezetben vezették el a gépészeti szerelvényeket, illetve rejtett karnist alakítottak ki a függönyök számára. A kis alapterületű fürdőszobákban is csak három méterre hozták le a plafont – a kéményhatás elkerülése érdekében –, vagyis mindenütt nagyvonalú terek várták a lakókat.

– A régi nyílászárók menthetetlennek bizonyultak, de az eredeti mintájára mindet újragyártattuk. Számomra elvi kérdés, hogy nagypolgári lakásba nem teszek műanyag ablakot – mondja a lakberendező.

– A leválasztást követően a nagy ajtókból csak egyetlenegy maradt meg, ezt újragyártattuk, és selyemfényű fekete festékkel varázsoltuk modern hangulatúvá. A nappali és az előszoba közötti ajtótokba pedig üvegajtó került, hogy több fényt kapjon az előszoba. Költségkímélési szempontok miatt laminált padlót alkalmaztunk, amit csak a konyha elé szőnyegszerűen lerakott hidegburkolat tör meg. Utóbbi kevésbé sérülékeny, és határozottan elválasztja a különböző funkciókat.

Fotó: Lakáskultúra/Gosztom Gergő

Egy belsőépítészeti trükk segítségével optikailag növelték a fürdőszobák méretét: tükörfalakkal dolgoztak, ami kifejezetten javítja a térérzetet.

Modern és régi keveredése

A berendezési tárgyak esetében a költségvetés behatárolta a tervező lehetőségeit, ennek ellenére néhány szokatlan megoldással valódi 21. századi dizájnlakássá változtatta a régi ingatlant.

A cikk folytatásáért és további képekért látogasson el a Lakáskultúra oldalára!

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.