Tradicionális és modern: egy különleges villaház Kővágóörsön

A falunak ezt a részét még a helyiek is kevésbé ismerik, sokan nem is tudják, hogy létezik.

null

A Káli-medence kapujaként emlegetett Kővágóörsön járunk. Ebben a kedves kis faluban építette fel a saját elképzelései mentén ezt a különleges boutique villát Dóka Béla, fotográfus.

Dóka Béla nem mindennapi a nem mindennapi boutique villája
Fotó: Páczai Tamás / LAKASKULTURA.HU

– A falunak ezt a részét még a helyiek is kevésbé ismerik, sokan nem is tudják, hogy létezik. Pedig erről a kis dombról látszik a legjobban a Káli-medence

– magyarázza a tulajdonos, aki a lokációja és hangulata miatt azonnal az ingatlan vásárlása mellett döntött. Mindezt pedig egy gondos, 18 hónapon át tartó felújítási munka követett, amelyben Béla az aljzat kialakításától kezdve a dekorációs részletek elkészítésén át az udvar átépítéséig végig tevékenyen részt is vett.

A belterek fényesek és hangulatosak
Fotó: Páczai Tamás / LAKASKULTURA.HU

– Nagyon romos állapotban találtam rá, teljesen el volt hagyatva. Egy idős bácsi élt itt valamikor régen, egy egyszerű és kicsi szoba-konyhás parasztház volt istállóval.

Mindössze ez a három fal állt – mutat a konyha körüli falakra házigazdánk, aki az alapoktól kezdte a teljes körű átalakítást. A cél egy vendégház kialakítása volt, amely teljes egészében magán viseli az alkotó-tulajdonos kézjegyét. Ez lett a Káli Home Boutique Villa.

Amikor a tulajdonos megvette, csak három fala állt a villának
Fotó: Páczai Tamás / LAKASKULTURA.HU

Mint minden ház a Kővágóörsön, úgy ez a több száz éves épület is eredetileg egy vöröskőből épült, klasszikus parasztház volt. A tulajdonos mindvégig ragaszkodott hozzá, hogy minél többet megőrizzenek az eredeti szépségéből, valamint használjanak fel a régi anyagokból: ez az újjáépítése során is mindvégig fontos szempont volt.

– A tetőt ketten csináltuk egy barátommal, akinek már volt ebben tapasztalata. Megterveztük, berendeltük az anyagokat és felépítettük teljesen a nulláról. Parasztházhoz képest sokkal magasabbra emeltük, így volt lehetőség a galérián egy olyan hálórész kialakítására, mintha egy külön lakosztály lenne. Egy helybéli bácsi meg is kérdezte, amikor épült: mi lesz itt, katedrális?

A tágasság érzete már belépve magával ragad
Fotó: Páczai Tamás / LAKASKULTURA.HU

A tágasság érzése már belépve magával ragadó, a loft hangulatú parasztház szinte valamennyi részlete erre erősít rá. A konyhában a régi parasztablakoknál kialakított, úgynevezett fénycsapdákkal engednek be még több napfényt az egyébként apróbb vájatú parasztablakok. De ugyanígy a fény tértágító és otthonossá tevő erejét viszik tovább a lámpák, amelyek nagy részét a házigazda saját kezűleg készítette el.

– Szeretek játszani a fényekkel, valamint az olyan részletekkel, mint például a lámpák. Ha végignézzük, csak itt a konyhában 10 darab lámpa van – még sincs nagy fény – mutat körbe a helyiségen. Mint kiderül, a lámpákhoz felhasznált fa egy másik részéből készült el a radiátorokat eltakaró burkolat is.

A belmagasság megemelésével nem veszett el az otthonosság érzet
Fotó: Páczai Tamás / LAKASKULTURA.HU

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Családi otthon újraszínezve: a Ceruzás Ház

Az új lakókkal egy színesebb, kreatívabb élet költözött a természet ölelésében lévő őrségi házba. Flóra és Gábor a nagyszülők egykori otthonát alakította át családbarát paradicsommá – írja a lakaskultura.hu.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.