Kézenfekvőnek tűnik, hogy az alapvető adatokat ellenőrizzük, ám a tapasztalatok azt mutatják, hogy épp a fizikai adottságok figyelmen kívül hagyása okozza a legtöbb gondot. A rossz választás megelőzése érdekében inkább kérjük ki egy belsőépítész tanácsát, és emellett érdemes sort keríteni egy helyszíni egyeztetésre is.
A hagyományos fényforrásokhoz viszonyítva a napjainkban használatos LED-ek teljesítményigénye nagyságrendekkel kisebb. A régi típusú 40-60 W-os izzókat ajánlott kiváltani kisebb teljesítményű LED-es fényforrásokkal.
A vezérelhetőség szempontjából megkülönböztetjük a ki- és bekapcsolható, illetve fényerőszabályozós lámpatesteket. Utóbbiaknak több típusa van, melyeket hagyományos analóg módon vagy digitális rendszerek segítségével szabályozhatunk.
A korszerű, 21. századi okosotthonokban már egy intelligens vezérlőrendszer segítségével irányíthatjuk a lakás hűtés-, fűtés-, árnyékoló-, világítás- és számos egyéb rendszerét. A kommunikáció jellemzően egy applikáción keresztül zajlik, amely bármilyen okoseszközre telepíthető. A vezérlőrendszer központi modulja („agya”) az elektromos szekrényben foglal helyet, ezért az elektronikai tervezés során a kiválasztott vezérlőrendszer tulajdonságait és igényeit ugyancsak figyelembe kell venni.
A lakóházakban a meleg és a természetes fehér fény közötti színhőmérséklet tekinthető ideálisnak (2700 vagy 3000 kelvin), amely nemcsak a hangulatunkat és a közérzetünket befolyásolja pozitív módon, de a biológiai óránkra szintén jó hatással van. A LED-es technológia fejlődésének köszönhetően ma már lehetőség van a színhőmérséklet szabályozására is.
Az intelligens rendszerek az épület mesterséges világítását a napfény színhőmérsékletéhez igazítják, ami előnyös biológiai óránk egészséges működése szempontjából. Reggel és napközben a hidegebb fény serkentő hatású, javítja a koncentráló- és munkaképességet, míg este, a munkából hazatérve a melegebb fény segít az ellazulásban, és felkészít az alvásra.
A színvisszaadás meglehetősen ritkán használt fogalom, kevesen ismerik – azt mutatja meg, hogy a lámpa fénye hogyan adja vissza egy felület valódi színét. Erre az értékre abban az esetben figyeljünk, ha van a helyiségben műtárgy, kép vagy festmény, amit szeretnénk eredeti színeiben láttatni.
Az optika határozza meg, hogy a lámpatest a fényét mekkora térrészre bocsátja ki. A lakossági világításban megkülönböztetjük egyrészt a diffúz fényforrásokat, amelyek szórják a fényt, és a terek általános világítására alkalmasak, másrészt a különböző optikákkal ellátott lámpákat, amelyeket egyes felületek kiemelésére használunk.
Az IP-védettség (por és víz elleni védelem) néhány kiemelt helyiségben – például a fürdőszobában – lényeges, itt szabvány szerint kötelező az IP-védett darabok használata. Kültéren a környezeti hatások miatt van szükség a biztonságos lámpákra.
A kültéri világítást általában külön kezelik és tervezik, ám ez nem érvényes minden esetben. A modern építészetben szívesen alkalmazott nagy méretű nyílászáróknak köszönhetően olykor a beltér és a kültér nem különül el teljes mértékben egymástól. Ilyenkor lényeges, hogy harmonizáljon a két tér világítása, és azonos stílusú lámpák kerüljenek mindenhová.
Ma már hazánkban is sokan keresik az otthonukhoz tökéletesen passzoló, mutatós dizájndarabokat, de a világítás minősége és a modern technológiában rejlő belsőépítészeti lehetőségek kibontakoztatása is egyre fontosabb.
Az eredeti cikket IDE KATTINTVA olvashatják.
Tervezés: Így lesz minden helyiségben tökéletes a világítás
Az építkezés, felújítás során a világítás többnyire nem élvez prioritást, ezért gyakran találkozunk kényszermegoldásokkal. Pedig könnyen elkerülhetnénk a későbbi kellemetlenségeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.