A szárazságnak leginkább kitett tájegység, a Közép-Tisza-vidék öntözésére kidolgozott tervek állnak készen. Ám valóra váltásukat akadályozza, hogy a vízügyi fejlesztéseket szolgáló uniós források több éve elapadtak. Nemrégiben nyílt levélben foglalta össze az öntözővíz-probléma lényegét, egyben rávilágítva a lehetséges megoldásokra Ligetvári Ferenc tájépítész, vízgazdálkodási szakmérnök, egyetemi tanár, volt környezetvédelmi miniszter és Nagy István vízmérnök, nyugalmazott vízügyi igazgató, aki a 2000-es sikeres tiszai árvízi védekezés irányítójaként szerzett hírnevet.
Felgyorsított folyó
– Az országban idén másfél millió hektár termőterületet sújtott az aszály, miközben mindössze százezer hektár volt öntözve. Ez a teljes agrárterület két százaléka, de így is ez adta a termények húsz százalékát és adott munkát a mezőgazdasági foglalkoztatottak 75 százalékának – mondja Ligetvári Ferenc.
– Nincs okunk a szükséges lépések megtételével késlekedni, mert a hosszú távú hidrometeorológiai prognózisok szerint egyre gyakrabban váltják egymást az időjárási szélsőségek, aszályok és nagy esőzéseket hozó időszakok. A mai mérnöki tudás mellett ezek együttes és hatékony mérséklésének nincs szakmai akadálya. Őseink már a XIX. század végén felismerték, hogy a Tisza szabályozásánál történt hibák korrekcióra szorulnak.
A fő probléma, hogy a Tisza kanyarulatainak levágása következtében a víz a kívánatosnál jóval hamarabb keresztülszalad az országon.
Ráadásul alacsony vízállásnál a folyó szó szerint megcsapolja a felszín alatti vízkészletet a talajvízszivárgás következtében. Ezzel több köbkilométer vizet vesztünk el évente – vázolja a helyzetet.
– Az arányokkal feltétlenül tisztában kell lenni! A felszíni bázisokban (folyókban, csatornákban, tározókban) található vizek az öntözés szempontjából elengedhetetlenek, de az Alföld felszíne alatt ennek sokszorosa, több milliárd köbméter tározására van lehetőség – veszi át a szót Nagy István. Határozott véleménye, hogy mindenekelőtt a talajvízkészletet kellene feltölteni az optimális szintig, majd ezt a Tisza vízszintjének magasan tartásával ott is kellene tartani.
A felszíni vizeket gravitációs elven működő csatornák segítségével lehetne hasznosítani. A gazdának ugyanis az a legolcsóbb „öntözés”, amikor nem kell szivattyúzni.
A vízmegtartás szükségességével elődeink is tisztában voltak, akik 1898-tól kezdődően duzzasztóműveket építettek a Körösökön és a Hortobágy-Berettyón. 1937-ben törvényben határozták meg a tiszai vízlépcsők pontos helyét is, köztük a tiszalökiét, amely 1954-ben, illetve a kisköreiét, amely 1973-ban készült el. Azóta vagyunk képesek a Nagykunsági-főcsatorna keleti ágán gravitációsan vizet juttatni a Hortobágy-Berettyóba és ezen keresztül a Hármas-Körösbe. Mindkét vízlépcső vitathatatlanul bevált.