Amikor 2020 augusztusában nyilvánosság elé került a Szent Jobb országjárását szolgáló egykori Aranyvonat replikája, a legtöbben értetlenkedve bámulták a különös vagont. A színes összhatást látva volt, akinek a cirkuszi kocsikat juttatta eszébe, de jobban megfigyelve, a rajta lévő díszítőfestés színvonalát látva csakhamar világossá kellett válnia, hogy itt valami egészen másról van szó. Valamiről, amelynek szerepe és jelentősége megérdemli, sőt megköveteli, hogy ne technikatörténeti oldalról – bár innen is érdekes –, hanem főleg XX. századi történelmünk és keresztény mivoltunk felől próbáljuk meg elhelyezni közös nemzeti kánonunkban.

Állásfoglalás a náci és kommunista szélsőséggel szemben
A napokban A Szent Jobb országjárása 1938–1942 címmel, Mészáros Balázs történész szerkesztésében színvonalas albumot adott ki a Magyar Nemzeti Múzeum, amelyben 131 archív fotó és tervrajz kíséretében több tanulmány helyezi történelmi kontextusba a nyolcvanöt évvel ezelőtti eseményeket. 1938 nevezetes év volt. A világ az utolsó békeévként emlékezhet rá, amennyiben a második világháború kitörését leegyszerűsítő módon Lengyelország német–szovjet megtámadásától datáljuk, és nem egy folytatólagos eseménysor szükségszerű állomásaként értelmezzük. 1938-ban, akinek volt szeme és hallása, tudta, hogy az ország a vihar előtti csend kegyelmi állapotát élvezi. Elég, ha a Darányi-kormány végzetesen elkésve meghirdetett győri fegyverkezési programjára gondolunk. A maga módján az egyház is próbált nyomást gyakorolni a béke érdekében.

Ennek részeként XI. Pius pápa eleget tett Serédi Jusztinián hercegprímás kérésének, hogy a Szent István-i jubileum alkalmából Magyarország kapja meg az 1938-as Eucharisztikus Világkongresszus rendezési jogát. A Vatikán számára ez alkalmat teremtett arra, hogy tömegdemonstrációval mutassa meg a katolicizmus erejét és egységét a fenyegető szélsőséges diktatúrákkal szemben, és megerősítse a magyarokat a „kereszténység védőbástyája” szerepében. A tömegeket megmozgató XXXIV. Eucharisztikus Világkongresszus és Szent István apostoli királyunk halálának (1038. augusztus 15.) kilencszázadik évfordulójáról való megemlékezés így kapcsolódott össze nagyszabású ünnepségsorozatban.