– December közepén átadták a Szőke Gábor Miklós által készített Csodaszarvas-szobrot az MNB Felügyeleti Központ és Pénzmúzeum kertjében, ami közéleti vitát váltott ki. Ön szerint mi volt ennek az oka?
– Ez a vita alapvetően négy dologról szólt. Egyrészt a művészeti világban is megtapasztalható irigységről: van egy sikeres alkotó, aki nagy értékű megrendeléseket kap, amit a pályatársai nem feltétlenül tudnak elmondani magukról, bár nem is nagyon törekednek rá. Magyarországon divat lenézni azokat a művészeket, akik gazdasági értelemben is sikeresek. Az alkotói minőség azonban független a mögötte lévő gazdasági teljesítménytől, mert nem attól lesz jó vagy rossz egy mű, hogy mennyibe kerül a kivitelezése, hogy sok vagy kevés pénzt fizetnek érte. Szőke Gábor Miklóst a kortársai közül sokan irigylik és szidják, mondván, hogy feláldozta, eladta a tehetségét, én pedig azt gondolom, hogy a sokféle lehetséges és legitim út közül az egyik az övé.
Másrészt a vitának van politikai vetülete is, ami a megrendelő személyéről szól. Úgy akarják Szőkét beállítani, mint a hatalommal kollaboráló, a művészi szabadságot és autonómiát feláldozó művészt. Ma az állam van abban a megrendelői szerepben, amiben régen királyok, főurak, iparmágnások vagy egyházi személyek voltak. Számos olyan műalkotást ismerünk, amely állami, megrendelői háttér nélkül nem jöhetett volna létre, hiszen nagyon sok munka, energia, pénz kellett hozzájuk, és az is természetes, hogy a megrendelői igény és szándék valamilyen formában tükröződik a megvalósult alkotásban.
Vannak, akiket nem érdekel a műtárgypiac, és soha nem értékesítik a műveiket, és vannak olyanok, akik kizárólag pénzes megrendelők kérésére dolgoznak. Az előbbiek és az utóbbiak munkái között is lehetnek kiemelkedőek és csapnivalók is. Szőke Gábor Miklóst nem a jelenlegi politikai kurzus emelte fel, Matolcsy György is akkor figyelt fel rá, és akkor kapott megrendeléseket, amikor Atlantától Moszkváig sikerrel állított fel monumentális szobrokat. Vagyis az ő itthoni sikeréhez nagyon sok nemzetközi megrendelés járult hozzá.