A Covid okozta lezárások nyomán számos kép járta be az internetet, hogy olyan kínai és indiai városokban is megjelent a kék ég, ahol kis túlzással évtizedek óta nem lehetett tiszta eget látni. Mindkét pekingi olimpia esetén komoly kérdés volt a légszennyezettség, bár éppen a pandémia nyomán a tavalyi téli játékok idején a szálló por koncentrációja az egyéb egészségügyi kockázatok mellett háttérbe szorult.
Épp kínai és ausztrál kutatók publikálták márciusban húsz éven át tartó kutatásukat, amely szerint a Föld lakosságának mindössze egy ezreléke lélegzik be tiszta levegőt.
Több mint ötezer mérőállomás adatait hasonlították össze meteorológiai és földrajzi faktorokkal kiegészítve, hogy megalkossák a Föld szállópor-koncentrációjának térképét. (Igaz, elismerik, hogy bizonyos országokban nem teljesen pontos az adatgyűjtés.)
Milyen a veszélyes szálló por?
A PM 2,5 részecskék olyan 2,5 mikrométernél kisebb porrészecskék, amelyek kicsinységük okán rendkívül veszélyesek elsősorban a légzőszervi betegségekben szenvedők számára, de az egészséges emberek tüdejét és nyálkahártyáját is károsítják, illetve ronthatják a sportolói teljesítményt (ezért volt központi kérdés Peking levegőminősége az olimpiák alatt). Veszélyességük oka, hogy nem akadnak fenn a szervezet védekező mechanizmusain, hanem rögtön a légzőszervekbe, majd a rajtuk megkötött anyagok a felszívódás nyomán a keringésbe kerülnek.