A sportvilágot sokkolta, amikor két évvel azután, hogy Denver megnyerte az 1976-os téli olimpia rendezési jogát, kénytelen volt visszalépni a túlzott költségek és a környezetvédelmi aggályok miatt. A hetvenes években olimpiát rendezni privilégiumnak számított, mára azonban sok helyen a politikai viták miatt változott a helyzet.
Nem volt kérdés 1896-ban, hogy Pierre de Coubertin álmát Athénban valósítják meg.
I. György görög király a megnyitón arról beszélt, hogy szívesen látná, ha a jövőben az összes játékot Görögországban rendeznék meg. Az amerikai delegáció írásban támogatta is az elképzelést, azonban Coubertin közölte, hogy senki nem gondolhatja komolyan, hogy Görögország gazdasága elbírná a négyévente tervezett játékokat és a létesítmények folyamatos fenntartását.
A báró a békét és a sport nemzetközi jellegét szerette volna hangsúlyozni, amelyet csak úgy látott megvalósíthatónak, ha különféle települések adnak otthont az olimpiának. Ennek megfelelően jó hatvan éven keresztül európai és amerikai nagyvárosok rendezték a játékokat. 1956 és 1972 között azonban megduplázódott a versenyzők száma, és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) is egyre több elvárást csatolt a nyertes olimpiai pályázathoz.
Így már nem volt elég világklasszis sportrendezvényhelyszíneket építeni, de szállodák, metrók, autóutak garmadájával kellett rendelkeznie a kiválasztott városnak.
Az egyik legikonikusabb bukás épp az 1976-os olimpia lett, Montreal 2006-ra törlesztette minden adósságát. A Big O-nak (Nagy O) nevezett olimpiai stadiont a québeciek nem véletlenül csúfolták Big Owe-nak (Nagy Tartozás). A következő években normalizálódni látszott a helyzet.
Az 1984-es Los Angeles-i vagy az 1992-es barcelonai játékok pénzügyi sikerként vonultak be a sporttörténelembe. Így nem csoda, hogy még a 2004-es olimpia esetén is tíz pályázóval kellett Athénnek megmérkőznie. A második athéni olimpia azonban súlyosbította a görög pénzügyi válságot, míg a 2016-os riói a Zika-vírusról, a korrupcióról, a hevenyészve elkészített épületekről és a hatalmas adósságról lett híres.