Legendák játszanak a Ma este gyilkolunk című krimi-vígjátékban

A hatalmas ősparkban megbújó ráckeresztúri kastély kovácsoltvas kapuján egy felirat fogadja a látogatót: Pirandello Színészotthon. Egy rejtélyes haláleset borzolja a kedélyeket, amelyet az egyik lakó, a detektívnek felcsapó Tolnai Tivadar igyekszik kinyomozni. A 37 napos forgatás az 1820-as években klasszicista stílusban épült Brauch-kastély impozáns épületében zajlott.

2023. 09. 06. 5:10
gyilkol
Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kastély hátsó bejárata mellett egy régi időket idéző, vezetékes telefonnal felszerelt recepción keresztül jutottunk be a kastélyba. A lakók szobáiba is betekintettünk, amelyeket egyéniségüknek megfelelően rendeztek be. A falakon régi fotók, melyekről a szereplők fiatalkori arca mosolygott ránk. Jól ismerjük őket, fiatal énjüket is, hiszen a Ma este gyilkolunk című krimi-vígjáték parádés szereposztással forgott: Kern András, Pogány Judit, Jordán Tamás, Bodrogi Gyula, Koltai Róbert, Hámori Ildikó, Bálint András, Bánsági Ildikó és Takács Kati szerepel a filmben. A fiatalabb generációt többek közt Hermányi Mariann, Stefanovics Angéla, Bánki Gergely, Gyöngyösi Zoltán képviseli.

gyilkol
A rendező kameráján keresztül a Ma este gyilkolunk című film forgatása (Fotó: Mirkó István)

 

A rejtélyes gyilkosság

– A Félvilág című filmünkhöz kerestünk forgatási helyszínt Szász Attila rendezővel, amikor betoppantunk egy színészotthonba – osztotta meg velünk Köbli Norbert, a forgatókönyv írója. – A hely hangulata, varázsa azonnal megfogott, és azt éreztem, szívesen írnék valamit, amiben ez a helyszín szerepet kap. A téma elképesztően izgalmas: adva van egy tucat idős színész, akiknek a hivatásukból adódóan az a dolguk, hogy örökre gyerekek maradjanak. Vajon mihez kezdenek ezzel egy idősotthonban? – tette fel a kérdést a forgatókönyvíró, majd folytatta: – A történet középpontjában egy rejtélyes gyilkosság áll, a főszereplő egy színész, aki valaha nyomozót játszott, és ott van körülötte a sok mesteri hazudozó, csupa izgalmas karakter. A Ma este gyilkolunk műfaja krimi-vígjáték, egy kicsit a Tőrbe ejtve világát idézi, de a Kern–Koltai-páros jelenlétének köszönhetően benne van egy kicsit A miniszter félrelép is. Ezzel a filmmel tulajdonképpen a ma élő legnagyobb színészlegendáinkat ünnepeljük, akik korukat meghazudtoló lendülettel és energiával dolgoztak a forgatáson is. Óriási mókamesterek, ragályos az a játékkedv, az az energiaszint, amivel ők élnek – mesélte Köbli Norbert. 
 

A kastélyban látogatásunk idején is forgatták a film egyik jelenetét. 

A hatalmas, polgári stílusban berendezett nappaliban a zongoránál ült a Tolnai Tivadart játszó Kern András. Kezében cigaretta, időnként belekortyolt whiskyjébe és egy dallamot pötyögött elgondolkodva a zongorán. A folyosón egy nő sziluettje jelent meg, akit Bánsági Ildikó alakít és szemmel láthatóan kizökkentette Tolnait magányából. Fazakas Péter rendező kameráján keresztül figyeltük a jelenetet. Többször kezdték újra instrukciói alapján, míg el nem készült a tökéletes változat. – Az ország legtehetségesebb és tapasztaltabb színészeivel dolgozhattunk együtt, akik már számtalan emlékezetes karaktert formáltak meg kitűnően – válaszolt Fazakas Péter arra a kérdésünkre, hogy milyen volt a közös munka a színészlegendákkal. – Mégis mindannyian izgalmas kihívásnak tekintették a Ma este gyilkolunk forgatását és gyakran korukat meghazudtoló energiával és nyitottsággal álltak hozzá a sokszor valóban megterhelő munkának. Nagyon sokat hozzátettek a Köbli Norbert által megírt remek karakterekhez. Érzékenyen reagáltak a rendezői instrukciókra és igazi jutalomjáték részesei lehettünk. Meggyőződésem, hogy ezt a nézők is fogják érezni – hangsúlyozta a rendező. – A forgatás helyszíne önmagában borzongató, egy kissé elvadult park közepén megbújó ódon vidéki kastély – jellemezte Fazakas Péter – Ezt alakította Pater Sparrow díszlettervező egy kissé elvarázsolt hangulatú színészotthonná, ahol minden tárgynak története van. Ahogy a kamerával együtt belép ide a néző, egyből azt érzi, hogy nem hétköznapi dolgok fognak történni itt. Balázs István Balázs operatőr impulzív képi megoldásokkal tette színessé a fordulatos történetet – tette hozzá. Megtudtuk tőle, hogy a forgatás befejezésével a vágó Kovács Zoltán és csapata veszi kezelésbe az anyagot. Kiválasztják a legjobb felvételeket, lehántják a fölösleges sallangokat, extra feszültséggel és humorral fűszerezik a jeleneteket. – Ezzel párhuzamosan Tövisházi Ambrus zeneszerző elkezdi a film zenéjét komponálni, ami majd a betétdalokkal együtt hozza létre azt a speciális hangulatot, ami a krimit, a vígjátékot és az életörömmel teli színészi alakításokat támogatja – összegezte a rendező. 

 

A színészlegendák

A szereplőgárda tagjai évtizedek óta ismerik egymást, jó munkatársi kapcsolat, olykor barátság köti össze őket. Ezt emelte ki Bodrogi Gyula is, aki a filmben a beszédes Boldog György nevet viseli. – Rendkívül jó hangulatú volt a forgatás, nagyon élveztük – mondta mosolyogva a 89 éves színészlegenda 

– Ha annyira fog tetszeni a közönségnek a film, ahogy nekem tetszett a forgatás időszaka, akkor nagyon jó lesz. Vannak olyan szerepek, amelyek véletlenül kapcsolódnak a saját gondolatainkhoz, érzéseinkhez, élethelyzetünkhöz. Abban az esetben különösen aktívak vagyunk. A rendező, Fazakas Péter mindig nagyon odafigyel ránk – hangsúlyozta Bodrogi Gyula.

 A film műfajával kapcsolatban elmondta, hogy ez egy krimi-vígjáték, nem akarja parodizálni a krimiket. –Az alaphelyzet az, hogy egy színészotthonban idős színészek olyan helyzetekbe kerülnek, amitől a történet krimivé válik. Komoly feszültség van a levegőben, ami a félreértések miatt élet-halál kérdésévé válik. Balázs István Balázs operatőr képei nagyon izgalmasak, sejtelmesek, ami ezt a hangulatot erősíti – mutatott rá a színész. – A parádés szereposztással kapcsolatban megjegyezte: 

– Ezeket a színészeket az emberek nagyon szeretik. Ha valami érdekeset mutatnak, akkor azt a filmet érdemes megnézni.

gyilkol
Kern András és Bánsági Ildikó a forgatás szünetében (Fotó: Mirkó István)


A felvétel szünetében Kern Andrással és Bánsági Ildikóval beszélgettünk egy árnyas fa alatt. Kern András egy mellőzött, idős színészt alakít, Tolnai Tivadart, akit hajdanán egy nyomozószerep tett híressé, ezért is kezd a rejtélyes haláleset miatt nyomozni. A színész elmondta, hogy szinte minden jelenetben szerepel, és bár nagyon szereti a filmkészítést, eléggé elfáradt a forgatás ideje alatt. – Amikor a forgatás után kipihenem magam, ott majd azt fogom érezni, hogy de kár, hogy vége – mondta nevetve. – Van, hogy nem értünk egyet teljesen az íróval, a rendezővel, a kellékessel, az operatőrrel, mert mindig vannak olyan helyzetek, amiket nem értünk, vagy félreértünk. Ezeket mindig megbeszéljük – tette hozzá. Arra a kérdésre, szerinte milyen lesz a film, elgondolkodva válaszolt. Nem tudjuk, milyen lesz, ugyanis nem a snittek minősége számít, hanem az, hogy eltalálja-e a nézők ízlését. Erre van-e szükség, szól-e a világhoz, szórakoztatja-e az embereket. Reméljük, de tudni nem tudjuk – mondta. – Fogalmunk sincs, mennyire lesz humoros, mennyire lesz lírai. Sok szál fut egyszerre – tette hozzá Bánsági Ildikó. A film műfajával kapcsolatban Kern András kifejtette, hogy meg kell felelnie egy kriminek is, logikusan kell építkeznie. Mint mondta, annyiban Agatha Christie, hogy egy helyszínen játszódik és a gyilkos valószínűleg itt van a szereplők között. A szereplőgárdáról nagyon szívesen beszéltek mindketten. Bánsági Ildikó örült neki, hogy végre összetalálkoztak, beszélgettek, mint régen. – Nosztalgikus, nagyon jó munka volt – tette hozzá. Kern András mosolyogva osztotta meg, mivel telt a forgatások közti szünet: – Amikor a szünetben sokan voltunk itt az öregotthon lakói közül, történeteket meséltünk egymásnak. Bodrogi Gyula és Jordán szövegén nagyokat nevettünk. Ez a társaság nagyon jóban van egymással – mondta. Aztán áttért egy gondolatra, amely láthatóan foglalkoztatja: – Van egy hátránya a szakmánknak, most én leszek az ördög ügyvédje. Azt mondta tegnap Bálint András, ha hozok egy könyvet és az átállásokban azt olvasom, úgy fogok kinézni, mint Gábor Miklós. Erre hárman azt kérdezték, ki az a Gábor Miklós. 

A színész addig él, amíg emlékeznek rá. A saját életünkben meghalunk, az egész munkánk a mulandóságé. Ezt tudjuk mindannyian, de amikor a gyakorlatban szembetalálkozunk vele, meghőkölünk. A népszerűség nem természetes és nem tart el sokáig. Erről is szó van a filmben 

– foglalta össze Kern András, majd néhány perc múlva Tolnai szerepében teljes átéléssel forgatta a következő jelenetet. 

A Nemzeti Filmintézet támogatásával készülő krimi-vígjáték mozibemutatója jövő év februárjában várható. 

Borítókép: Kern András Tolnai Tivadar szerepében (Fotó: Mirkó István)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.