Újabb drágakövet talált, tovább gazdagodik a milliárdos bányász

Miután júniusban két rekordméretű tanzanit drágakövet találva egyik napról a másikra milliárdossá vált, újabb nagyméretű, kétmillió dollárt (545 millió forintot) érő tanzanitra bukkant egy tanzániai bányász.

Forrás: MTI2020. 08. 04. 14:42
Fokváros, 2013. április 18. Nyers tanzanit kõ a fokvárosi Tanzanite International üzletben 2013. április 18-án. A tanzanitot 1967-ben fedezték fel Tanzániában, a Kilimandzsáró hegy lábánál, egy négykilométeres sávban, és feltehetõleg ez a kizárólagos elõfordulási helye a földön. (MTI/EPA/Nic Bothma) Fotó: MTI/EPA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az újonnan talált nyers drágakő 6,3 kilogrammot nyom – írja a bbc.com.

Júniusban a valaha talált két legnagyobb – 9,27 kilogrammos, valamint 5,103 kilogrammos – tanzanitért a kormánytól egy 7,74 milliárd tanzániai shillinges (egymilliárd forintos) csekket vehetett át Saniniu Laizer bányász-kisvállalkozó.

Az 1960-as években felfedezett, a 21. század drágakövének tartott tanzanit kizárólag a kelet-afrikai ország egy kis északi régiójában található meg. Sokféle színváltozatban létezik a zöldtől a vörösön át a liláig és a kékig. Ez a Föld egyik legritkább drágaköve, egy helyi geológus becslése szerint a Föld tanzanitkészletei a következő 20 évben teljesen kimerülhetnek. Értékét ritkasága mellett a színe és a tisztasága határozza meg.

Fotó: MTI/EPA

Az ország északi részén lévő tanzanitbányákat fallal vették körül, hogy megakadályozzák az értékes kövek külföldre csempészését. Tanzánia az elmúlt évben kereskedelmi központokat hozott létre az ország területén, lehetővé téve a magánzóként dolgozó bányászoknak, hogy a megtalált drágaköveket és aranyakat eladják az államnak. Az egyéni bányászok nem állnak hivatalosan egyik bányászcég alkalmazásában sem és általában puszta kézzel dolgoznak.

Laizer arra ösztönözte a hozzá hasonlóan dolgozó bányászokat, hogy működjenek együtt a kormánnyal, a tranzakciók ugyanis ily módon átláthatók. A magánzó bányászok gyakran panaszkodnak arra, hogy a bányatulajdonosok késve fizetik meg munkájukat.

Miután júniusban egy csapásra milliárdossá vált, Laizer – több mint 30 gyerek apja – a BBC-nek úgy nyilatkozott, hogy hatalmas bulit fog csapni a pénzből. Most azonban már azt mondta, iskolát és egészségügyi intézményt fog építtetni az északi Manyara régióban élő közössége számára.

Kifejtette, két hónapja megszerzett hatalmas vagyona nem változtatott életmódján: a bányászkodás mellett továbbra is mintegy 2000 tehene tenyésztésével foglalkozik.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.