Rekordkiterjedésű volt az ausztráliai bozóttüzek füstje

Az ausztráliai tüzek füstjéhez hasonlót még soha nem jegyeztek fel erdő- és bozóttüzek esetében.

Forrás: origo.hu2020. 10. 30. 18:24
Mosquito Hill, 2015. december 31. A dél-ausztráliai megyei tûzoltóság légi megfigyelõ szolgálata által közreadott kép a Mosquito Hill közelében pusztító bozóttûzrõl 2015. december 31-én. (MTI/EPA/CFS) Fotó: -------------------
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Háromszor nagyobb kiterjedésű volt a 2019-2020-as pusztító erdő- és bozóttüzek füstfelhője a sztratoszférában, mint a korábban feljegyzett hasonló jelenségek bármelyike – írja cikkében az Origó.

Az ezer kilométer kiterjedésű füstfelhő három hónapig egybefüggő volt, 66 ezer kilométert tett meg és a Földtől 35 kilométer magasra szállt – derült ki a Communications Earth & Environment című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányból.

A kanadai Saskatchewani Egyetem Űr- és Légkörkutató Intézetének tudósai annak a nemzetközi kutatócsoportnak voltak a tagjai, amelyek

elemezték az amerikai űrkutatási hivatal műholdjai által gyűjtött adatokat az óriási füstfelhőről.

„Amikor megláttam a műholdas méréseket a füstfelhőről 35 kilométeres magasságban, leesett az állam” – idézte az egyetem közleménye Adam Bourassa professzort, az intézmény kutatócsoportjának a vezetőjét.

Fotó: MTI/EPA/CFS

Az ausztrál „fekete nyár” előtt, amelyben 5,8 millió hektár erdő vált a lángok martalékává, a legnagyobb füstfelhőt a 2017-es nyugat-kanadai erdőtüzek okozták.

„Rekordok dőltek meg az atmoszférára gyakorolt hatásuk miatt. Annak tudatában, hogy a globális felmelegedés következtében jóval gyakrabban lesznek ilyen tüzek és azok hevesebbek lesznek, drámai változásokkal nézhetünk szembe a légkörben” – tette hozzá.

Bourassa szerint az ilyen tüzek – mint az ausztráliai vagy a nyugat-kanadai – elég nagyok és melegek ahhoz, hogy saját füstviharfelhőket (pyrocumulonimbus) idézzenek elő. Ezek a füstviharfelhők elérhetik akár a sztratoszféra alsóbb rétegeit is.

A műholdak által gyűjött adatok azt is megmutatták, hogy

az ausztráliai tüzek füstje olyan mértékben akadályozta, hogy a napsugárzás a Földre jusson, amilyet még soha nem jegyeztek fel erdő- és bozóttüzek esetében.

Az ausztrál katasztrófában harminchárman vesztették életüket, több mint háromezer otthon és 24 millió hektár földterület vált a lángok martalékává.

Ausztrália a Google-tól is megvédi az őslakosok szent hegyét

Az ausztrál nemzeti parkok felügyelete arra kérte a Google-t, hogy távolítsa el térképszolgáltatási alkalmazásából az Uluru, az őslakosok szent hegyének tetejéről készült fényképfelvételeket. A hatalmas monolitikus sziklát tavaly októberben zárták le a turistaforgalom elől, de még számtalan, a látogatási tilalom előtt készült fotót lehet találni a keresőmotor jóvoltából, sőt még egy 2018-as Street View felvétel is akad a kínálatban.

A Parks Australia a CNN amerikai hírtelevízió szerint azután fordult a technológiai cég ausztráliai irodájához, hogy az Uluru-Kata Tjuta Nemzeti Parkban található, korábban Ayers Rockként ismert hegy hagyományos tulajdonosai, az anangu törzs kifejezetten kérte a felhasználói képek eltávolítását a nemzeti park filmezési és fényképezési szabályzata alapján.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.