Az első antibiotikumot a skót Alexander Fleming fedezte fel 1928-ban, ez volt a jól ismert penicillin. Azóta számos olyan vegyületet találtak, ami eleinte hatékonyan pusztította a kórokozókat. Mióta a XX. század közepén megjelentek az antibiotikumok, a fertőzéseknek tulajdonítható halálozások száma ötven százalékról 10-15 százalékra csökkent. A szakértők évtizedek óta figyelmeztetnek arra, hogy az antibiotikum-rezisztencia miatt - erről akkor beszélünk, amikor olyan baktériumok mutálódnak, amelyekre nem hatnak az antibiotikumok - még az egyszerű fertőzések is halálosak lehetnek. A Staphylococcus aureus volt az első baktérium, amely ellenállóvá vált az antibiotikumokkal szemben. Az MRSA (meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus) gyógyítása napjainkban komoly kihívást jelent a kórházak számára.
Komoly veszélyeket hordoz az antibiotikum-rezisztencia
Egy 2019-es tanulmány szerint évente több mint egymillió ember hal meg az antibiotikumokkal szemben rezisztens mikrobák okozta fertőzések következtében – több mint a malária, vagy a HIV/AIDS miatt. Azok a szakértők, akik az emberiség előtt álló egyik legnagyobb kihívásként írják le az antibiotikum-rezisztenciát, azt jósolják, ha a probléma megoldatlan marad, 2050-re évente tízmillió ember halhat meg ennek következtében. – Az antibiotikum-rezisztencia probléma a belátható jövőben velünk marad - mondta Deutsche Welle-nek (DW) Paul Blainey, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) biomérnöke.
Napjaink modern orvostudománya és egészségügyi ellátása új antibiotikumok kifejlesztésétől függ.
Pál Csaba Bolyai-díjas szegedi kutató nyilatkozta tavaly lapunknak, hogy sok gyógyszer már alig vagy egyáltalán nem használható a bakteriális fertőzésekkel szemben. Jelenleg fegyverkezési verseny zajlik a kórokozók és a gyógyszerfejlesztő cégek között:
újabb antibiotikumokat próbálnak előállítani, amelyek ellen a kórokozók öt-tíz év alatt rezisztenssé válnak.
Ezt a szemünk előtt zajló gyors evolúciót mi okozzuk az antibiotikumok nem megfelelő használatával. Pál Csaba laboratóriumában ellenálló baktériumokat tenyésztenek, hogy megnézzék, miként reagálnak különböző antibiotikumokra, gyógyszerkészítményekre. Mely készítmények lehetnek hosszú távon hasznosak és melyekről kell már a fejlesztés korai stádiumában lemondani? Olyan antibiotikum-koktélokat keresnek, amelyekkel szemben a kórokozók nehezen alkalmazkodnak. Ez a tudományterület elképesztőn fontos, mert 2050-re az antibiotikum-rezisztens baktériumok okozta betegségek a vezető halálokok egyikévé válhatnak, különösen a harmadik világban.