Két ritka lakóját is rákbetegségben veszítette el a ljubljanai állatkert

Két ritka bundás lakót – egy vízidisznót és egy szibériai tigrist – is rákbetegségben veszített el a szlovén főváros állatkertje.

Forrás: MTI2021. 03. 20. 10:41
null
Miskolc, 2020. június 1. Szibériai tigris pihen a Miskolci Állatkert és Kultúrparkban 2020. június 1-jén. Az állatkert öt kontinens több mint 120 állatfajának közel 700 egyedét mutatja be a látogatóknak. MTI/Vajda János Fotó: MTI/Vajda János
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két ritka bundás lakót – egy vízidisznót és egy szibériai tigrist – is rákbetegségben veszített el a ljubljanai állatkert a közelmúltban. Mint az állatkert közleménye rámutatott, a fogságban tartott állatok körében azért lehet nagyobb a rákbetegségek gyakorisága, mert többnyire hosszabb életűek, mint vadon élő társaik.

Tíz év alatt a ljubljanai állatkertben az állatok 4 százaléka pusztult el rákbetegségben, köztük kétéltűek, madarak és emlősök. Ez ugyanakkor még mindig jóval alacsonyabb arány, mint az emberek körében, ahol a rák a halálozás második leggyakoribb oka, sőt például a szlovén férfiak esetében az első számú halálok.

Egy szibériai tigrist – is rákbetegségben veszített el a ljubljanai állatkert a közelmúltban. (A kép csupán illusztrációt szolgál)
Fotó: MTI/Vajda János

Vito, a kilencéves szibériai tigris novemberben kezdett betegeskedni. Egy agresszív rákfajta támadta meg, ezért megműtötték, és eltávolították a veséjét és a lépét, de így sem sikerült útját állni a betegség terjedésének, és az állatot végül el kellett altatni.

Leküzdhetetlen ellenfélnek bizonyult a vakbélrák egy ritka típusa Stinky, a Dél-Amerikában honos vízi- vagy úszódisznó (kapibara) Szlovéniában élő egyede számára is, mivel a vakbél létfontosságú szerve a fajnak, amely a Föld legnagyobb rágcsálója.

Vito és Stinky nemcsak a látogatóknak fog hiányozni, hanem gondozóiknak is. A szibériai tigris már messziről felismerte közeledő gondozóinak hangját, és mindannyiszor lelkendezve sietett üdvözlésükre. A cirógatást kedvelő és bolondozásra hajlamos kapibara is szoros kapcsolatban állt gondozóival.

Mindkét elveszített állat fajának nagykövete volt az állatkertben, ahol számos oktatóprogramban vettek részt, hogy segítsenek felhívni a figyelmet a vadvilágra leselkedő veszélyekre – írta közleményében a ljubljanai állatkert.

Elmozdult az új csípőprotézise, újra megműtik Malenát, a szibériai tigrist

Újabb műtétre van szüksége az ízületi gyulladása miatt csípőprotézist kapott szibériai tigrisnek, a tízéves Malena combcsontjában ugyanis elmozdult az implantátum, miután az állat mozogni kezdett – közölte a Chicago közelében lévő brookfieldi állatkert.

Malenát szombaton ismételten megműtik, eltávolítják az implantátumot. Egy alternatív eljárást alkalmaznak az állaton, mely lehetővé teszi a rostos ízületek képződését és segíti a lábizmait, hogy megfelelő stabilitást nyújtsanak az ízület számára.

Mike Adkesson, a chicagói állatorvosok egyesületének tagja elmondta, az állatorvosok tudták, hogy a komoly műtétnél fennáll a komplikációk kockázata.

Úgy vágtunk neki a műtétnek, hogy tudtuk, ha nem sikerül, még mindig van egy második opciónk, amellyel enyhíthetünk a kellemetlenségein – tette hozzá. A szakértők remélik, Malena képes lesz kényelmesen, fájdalom nélkül mozogni.

A brookfieldi állatkert orvosai megjegyezték, hogy az emberhez hasonlóan az állatoknál is ízületi problémák alakulnak ki az öregedéssel.

A teljes cikk ide kattintva érhető el.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.