Erzsébeti csata a bunyóért

Ö K Ö L V Í V Á S Van a Határ úton egy gyönyörű épület. Az arra járó megcsodálhatja, az azonban feltételezhetően nem jut az eszébe, hogy a magyar ökölvívósport egyik számottevő klubja előtt autózik el. A falak között a Pesterzsébeti SC ökölvívói edzhetnek, köszönhetően annak, hogy a Bp. Honvéd egykori edzője, Bakonyi Nándor pénzt és energiát nem kímélve létrehozta a bunyósbirodalmat.

Róth Ferenc
2004. 12. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor tizenkét évvel ezelőtt megszüntették a sportágat a Bp. Honvédban, az éppenséggel nem bölcs – tegyük hozzá, forintokban sem dúskáló – döntéshozók olyan szakosztály kezét engedték el, amelyik az egyik legeredményesebbje volt a katonaklubnak. A versenyzők szétszéledtek, nem volt más lehetősége a szakmailag kiváló edzőgárdának sem.
„Kemény, kegyetlen és szomorú időszak volt – emlékezett vissza Bakonyi Nándor –, szinte egyik napról a másikra megszűnt minden, amit felépítettünk, amit anynyira szerettünk. A bunyóból persze nem szerettem ki, ez elképzelhetetlen, de kellett egy kis ringmentes idő. Ezt használtam ki arra, hogy a tervemet megvalósítsam. Rengeteget dolgoztam, szinte minden forintomat félretettem, hogy létrehozzak egy önálló, saját klubot. Amikor már összejött a pénz, leültünk a családdal, s döntöttünk: megcsináljuk.”
Az önkormányzat – amelynek csupán az volt a kikötése, hogy sport, ökölvívás legyen a Határ úti, 1800 négyzetméteres telken – segítségének köszönhetően pontosan két évvel ezelőtt nyílt meg az edzőterem, amelyről az egyik sokat tapasztalt edző azt mondta: ilyet legfeljebb Amerikában lehet látni. Ezt a bizonyos „Amerikát” úgy alakította ki a Bakonyi család, hogy a létesítmény nemcsak viszi a pénzt (mert bizony a sport, a boksz már csak ilyen), de hozza is.
„Azzal tisztában voltam, ha csak az ökölvívásra építek, gyorsan lehúzhatom a rolót, mert sztárokat, különösen profikat, nem nevelhetek egy-két év alatt. Az edzőterem mellett megnyitottunk egy éttermet, s az abból befolyó haszon egy részét a klubra fordítjuk. Sajnos nem megy minden gondtalanul. Nem szívesen beszélek erről, mert végső soron ez is családi ügy, csak éppen homlokegyenest más, mint amikor összefogtunk a klub, a bokszterem miatt. A lényeg, hogy a kétharmados tulajdonommal nem egyedül vagyok döntési helyzetben, s már oda jutottam, hogy nem mindig tudok bejutni a házban lévő saját irodámba. Pedig testvérem, aki gáncsoskodik, kellemetlenkedik, s valami megmagyarázhatatlan oknál fogva ellene van a szakosztálynak, nem tartozik éppenséggel a nincstelenek közé. Elkeserítő, hogy az ügyvédein keresztül vitázik velem, ahelyett, hogy inkább azt tartaná szem előtt, hogy nem egyebet, csak jót akarok tenni, egészséges, ügyes srácokat nevelni.”
Ami a nevelést, hogy pontosak legyünk, az utánpótlás-nevelést illeti, az elmúlt két év eredményei Bakonyi Nándort igazolják. A serdülők, a kadettek és a juniorok között is van már bajnoki ezüstérmese az erzsébeti klubnak, diákolimpiai elsőségnek is örülhettek, négy legényt pedig meghívtak a korosztályos válogatottakba.



Öcsi bácsi, a sztáredző. Szántó Imre is – mert róla van szó – az erzsébeti csapat edzője lett. Csaknem két évtizeden át volt a válogatott szövetségi kapitánya, olimpiai aranyig vitte Kovács Istvánt, hogy aztán profi pályáját is egyengesse a jó tanácsaival. Szeptemberben megvált a kapitányi széktől, s a barát, Bakonyi Nándor hívó szavára ment az erzsébeti kis egyesülethez. Öcsi bácsi nem visszalépésként éli meg ezt, ellenkezőleg. „A legkisebbekkel dolgozom, akiktől annyi örömöt és élményt kapok, amit sosem hittem volna.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.