Napkollektor és fatüzelés a cirkó helyett

Kényelmes, tiszta, de már akkor sem volt olcsó, amikor kiadták a jelszót: „Gázt minden lakásba!” És tényleg, kiszolgáltatottságunk miatt hamarosan majd minden lakásban nagy lehet a „gáz”.

2006. 01. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jól mutatja a mostani gázválság is, hogy hiba volt az ország minden egyes részén – a legnagyobb városoktól kezdve a legapróbb falvakig – bevezetni a gázfűtést anélkül, hogy felmérték volna, bizonyos események milyen érzékenyen érinthetik a lakossági fűtési rendszereket – nyilatkozta lapunknak Ámon Ada, az Energia Klub nevű civil szervezet igazgatója. Kifejtette, még a rendszerváltás előtt kezdődött a „Gázt minden lakásba!” jelszó alatt az a hatalmas politikai kampány, amely 1990 után is folytatódott, azonban a demokratikusan megválasztott kormányok is adósak maradtak az ország energiapolitikájának felülvizsgálatával és hosszú távú, alternatív forgatókönyvek kidolgozásával.
A környezetvédő egyesület igazgatója rámutatott: elsősorban az energiatakarékosságra és az energiahatékonyságra kellene megoldásokat mutatni, például a különböző hőszigetelési megoldásokra kellene felhívni a lakosság figyelmét, azonban a kormány az utóbbi esztendőben egyetlen forintot sem fordított ilyen célokra. A zöldszervezet vezetője kiemelte: a közelmúltban készült el az a több mint százoldalas jelentés, amely az elmúlt négy-öt esztendőben végzett energiatakarékossági intézkedéseket veszi górcső alá. Ebben az olvasható, hogy elhanyagolták a támogatási rendszert, és nem vizsgálták meg alaposan, milyen célokra lenne a legcélszerűbb a közpénzeket fordítani.
Ámon Ada leszögezte, hazánkban körülbelül kétszer annyi energiát emészt föl egy lakás melegen tartása, mint egy ugyanakkora, de hatékonyabban hőszigetelt ausztriai lakásé.
Az alternatív megoldások egyikeként említette az úgynevezett hibrid szolár-, biomassza-erőművet, amely egyfelől napkollektorok segítségével gyűjti az energiát, másrészt környezetbarát biomasszát éget el. Ez a hőt és villamos energiát is termelő gazdaságos berendezés szerinte alkalmas lehet a földgázrendszerek fölváltására.
Nyugat-Európában elterjedtek a takarékos és kisebb füstkibocsátással működő házi faelgázosító kazánok is, amelyeket sokszor napkollektorokkal kiegészítve alkalmaznak, és a fa mellett biomasszabrikettel is fűthetők. Ezek telepítési költsége ugyan többe kerül, mint egy gázkazáné, de a megtakarított energia és a várható gázáremelések miatt egyéni szinten is érdemes megfontolni a beszerzésüket. A napkollektorok megvásárlása önmagában is hasznos, hiszen a korszerű, tetőre szerelhető vízmelegítők még a téli hónapokban is csökkentik a gázfogyasztást. A környezetbarát épületgépészeti eszközökről a Független Ökológiai Központ Alapítvány készített adatbázist, amely a fenntarthato.hu című honlapon érhető el.
Tóth Judit, az energiahatékonysági pályázatokat felügyelő gazdasági tárca szóvivője lapunknak elismerte, tavaly valóban nem írtak ki új pályázatokat, viszont ekkor fizettek ki az előző esztendőben odaítélt, vissza nem térítendő támogatásokat. A szóvivő közölte, idén 1,2 milliárd forint a pályázati keret.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.