Éremcunami jön a hét végén

A zágrábi Európa-bajnokság lesz a szép reményű kajak-kenu-válogatott utolsó erőfelmérője a londoni olimpia előtt. Szombaton és vasárnap tapadjunk a képernyőre!

2012. 06. 22. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány héttel az olimpia előtt Európa-bajnokságot rendeznek a kajakosok és kenusok számára. A magyar sikersportág szövetségi kapitánya, Storcz Botond az MNO-nak indulás előtt elmondta, a nők számára az ötkarikás játékokra kijutás szempontjából tét nélküli a péntektől vasárnapig zajló zágrábi Eb, viszont mivel az olimpiai számokban fix olimpiai egységeink indulnak – vetélytársainknál pedig ez korántsem biztos –, a szokásos éremesőre számíthatunk. A lapunknak szintén beszélő Kovács Katalin óva int, hogy túlértékeljük a várható sikereket, illetve az esetleges kudarcok miatt nagyon megijedjünk.

– A közönség megszokta, hogy jól szereplünk a világversenyeken, és sokan azt hiszik, a nemzetközi mezőny gyenge, pedig ez nem így van. Arról van szó, hogy hol két-három erős vetélytársunk van, hol öt-hat. Ha az Európa-bajnokság jól sikerül, akkor annak kell motiválnia, ha nem, akkor annak – fogalmazott az MNO-nak minden idők legsikeresebb kajakosa.

Nagy duó, ingatag kvartett, titkolózó Vajda

A magyar kajak-kenu-csapat összesen 38 sportolóból áll, a legnépesebb szakág a férfi kajakosoké, ők 14-en lapátolnak Zágrábban. Közülük 1000 méteren Dombi Rudolf és Kökény Roland már Londonra hangol, velük ellentétben a Tóth Dávid, Kammerer Zoltán, Kulifai Tamás, Pauman Dániel négyesre azért hárul nagy figyelem, mert nekik dobogóra kell állniuk ahhoz Zágrábban, hogy ne maradjon Storczra a döntés a végső ülésrendet illetően – a hazai válogatón aratott siker még nem volt elég a kapitánynak.

A „legerősebb csapatunk indul” szabályt erősítő kivétel Vajda Attila lesz. Egyetlen londoni kenusunk már csak az olimpiai címvédésre fókuszál 1000 méteren, a felkészülésébe pedig nem illeszkedik az Eb-részvétel, ráadásul a mezőny számára sötét ló, mert a válogatóversenyeken sem leshették meg, mit tud (Vajda a vb-elsőségből „vett” londoni repülőjegyet).

Lesz-e feszültség a nők közt?

Az olimpián a lehetséges 6 helyett az optimális 5, az Eb-n a két említett szám összegének megfelelő (11) hölgy kajakozik. 500 egyesben Kozák Danuta, párosban a Kovács Katalin, Duchev-Janics Natasa kétszeres ötkarikás bajnok összeállítású egység versenyez, a sprinttávon pedig utóbbinak, a délvidéki anyukának drukkolhatunk – ő nyerte mindkét hazai válogatót a távon, imponáló magabiztossággal. Az 500 méteres négyes (Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kovács Katalin, Fazekas Krisztina) ellen viszont csütörtökön érkezett egy panasz: Paksy Tímea a szövetségnek címzett nyílt levélben nehezményezte, hogy a nála számszakilag sikertelenebb Fazekas ül a négyes hátsó lukában, a szakmai álláspont azonban az Eb-induló névsorból is leolvasható, Paksy Zágrábban sem lesz ott. Kérdéses, mi lesz a történet vége, hisz a szövetség szintén a nyilvánosság bevonásával reagált Paksy Tímea kifakadására, kiállva a Storcz által eddig mindig hibátlanul összeállított négyes mellett (3 vb-n 3 arany). A válaszlevélben mindazonáltal felajánlják a kajakosnak, hogy látogasson el a következő elnökségi ülésre, illetve az elnöktől, Baráth Etelétől részletesen választ kap hamarosan minden kérdésére.

Nem régóta már a nők is kenuznak világversenyeken (az olimpián még nem), így Takács Kincsőnek 200 egyesben, a Takács, Lakatos Zsanett duónak 500 párosban drukkolhatunk.

Bravó, Natasa!

Hogy a három (illetve női kenuval együtt négy) szakág közül melyik lesz a legsikeresebb, Storcz Botond ekképp igazít útba, de már inkább az olimpiára vonatkozóan.

– Jó lenne, ha minden szakágunk szerezne érmet. A legnagyobb várakozásaink a nőkkel szemben vannak, külön gratulálok e sorokon keresztül is Duchev-Janics Natasának, akit meglátogattam pocakos kismamaként, kicsivel később pedig figyelhettem portugáliai és bulgáriai felkészülését is. Kivételes, ahogyan visszatért a korábban őt jellemző magas szintre.

Az Eb-n Storcz jelzése szerint a nem olimpiai számokban kifejezetten a fiatalok kapnak esélyt.

A kontinensviadalok 1957 óta íródó történetében a 2006-os cseh Eb volt számunkra a legsikeresebb (10 arany, 4 ezüst, 4 bronz), de azóta szerzett, versenyenkénti 6 arany miatt sincsen mit szégyellnünk, igaz, az érmek száma csökkenőben van (Belgrád: 6 arany, 3 ezüst, 2 bronz). Pénteken még előfutamok lesznek, szombaton és vasárnap viszont már érmekért viaskodhatunk, a köztévé élőben közvetíti, az MNO pedig folyamatosan követi az eseményeket!

Ahogy hazajön a válogatott, az olimpiai mag Budapesten, illetve Ráckevén és Szolnokon folytatja a felkészülést Londonra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.