Lance Armstrong 1999 és 2005 között uralta a férfi kerékpárosok mezőnyét, zsinórban hét Tour de France-győzelemmel. Ez a sorozat önmagában is páratlan volt, azonban a tény, hogy 1996-ban hererákkal diagnosztizálták, és a betegséget legyőzve jutott fel a csúcsra, egészen elképesztő akaraterőről tett tanúbizonyságot. Legalábbis eddig így gondolhattuk, azonban az Amerikai Antidopping-szövetség (USADA) júniusi vádjait követően Armstrong augusztusban feladta a harcot, bár továbbra is ártatlannak és tisztának tartja magát. A Nemzetközi Kerékpáros-szövetség (UCI) egyelőre a USADA jelentésére vár, de végső esetben akár minden korábbi eredményét törölhetik. Armstrong ellen korábbi csapattársai vallottak, ők azonban vádalkut kötöttek az Amerikai Antidopping-szövetséggel.
Az amerikai kerékpáros rákbetegsége előtt 1993-ban megnyerte a kerékpáros-világbajnokságot, viszont a francia körversenyen mindössze két szakaszgyőzelmet tudhatott magáénak.
Landis és Contador is bukott
Armstrong visszavonulása után, 2005-ben korábbi csapattársa, a szintén amerikai Floyd Landis végzett az élen a Touron, ezt a címet azonban 2010-ben elvették tőle. 2010-ben Alberto Contador harmadszor ünnepelhette a sárga trikó megszerzését 2007 és 2009 után, azonban már abban az évben elvették tőle az elsőséget. Landis helyett a spanyol Óscar Pereiro került az első helyre, Contadort pedig a luxemburgi Andy Schleck váltotta a 2010-es sorrend élén.
Armstrong, Landis és Contador címei mellett vannak azonban olyanok is, melyek egyelőre kiállták az idő – és a WADA – próbáját. Contador már említett győzelmei között a szintén spanyol Carlos Sastre 2008-ban diadalmaskodott. 2011-ben első ausztrálként Cadel Evans nyerte a francia körversenyt, idén júliusban pedig Bradley Wiggins szerezte a britek első Tour-győzelmét. Az elmúlt 14 évből tehát mindössze 5 első hely maradt annál, aki eredetileg megszerezte, és ezek közül 2007-es a legrégibb.
Piszkos másodikak
Armstrong hét első helyét öt kerékpáros kaphatja meg, ugyanakkor mindannyiukat megcsapta már a doppingvád szele. 1999-ben a svájci Alex Zülle került a dobogó második fokára, neki pont egy évvel korábban akadt gondja teljesítményfokozókkal. Az azóta Festina-ügyként elhíresült eset során az 1998-as Tourról a teljes Festina csapatot kizárták, miután nagy mennyiségű doppingszert foglaltak le a csapat egyik autójában.