Az Armstrong első helyeire pályázók sem makulátlanok

Ha elveszik Armstrongtól hét Tour de France-címét, akkor a másodikok kerülhetnek az első helyre. Azonban senkinek sem makulátlan a múltja.

Koroknai Gergely
2012. 08. 30. 14:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lance Armstrong 1999 és 2005 között uralta a férfi kerékpárosok mezőnyét, zsinórban hét Tour de France-győzelemmel. Ez a sorozat önmagában is páratlan volt, azonban a tény, hogy 1996-ban hererákkal diagnosztizálták, és a betegséget legyőzve jutott fel a csúcsra, egészen elképesztő akaraterőről tett tanúbizonyságot. Legalábbis eddig így gondolhattuk, azonban az Amerikai Antidopping-szövetség (USADA) júniusi vádjait követően Armstrong augusztusban feladta a harcot, bár továbbra is ártatlannak és tisztának tartja magát. A Nemzetközi Kerékpáros-szövetség (UCI) egyelőre a USADA jelentésére vár, de végső esetben akár minden korábbi eredményét törölhetik. Armstrong ellen korábbi csapattársai vallottak, ők azonban vádalkut kötöttek az Amerikai Antidopping-szövetséggel.


Az amerikai kerékpáros rákbetegsége előtt 1993-ban megnyerte a kerékpáros-világbajnokságot, viszont a francia körversenyen mindössze két szakaszgyőzelmet tudhatott magáénak.

Landis és Contador is bukott

Armstrong visszavonulása után, 2005-ben korábbi csapattársa, a szintén amerikai Floyd Landis végzett az élen a Touron, ezt a címet azonban 2010-ben elvették tőle. 2010-ben Alberto Contador harmadszor ünnepelhette a sárga trikó megszerzését 2007 és 2009 után, azonban már abban az évben elvették tőle az elsőséget. Landis helyett a spanyol Óscar Pereiro került az első helyre, Contadort pedig a luxemburgi Andy Schleck váltotta a 2010-es sorrend élén.

Armstrong, Landis és Contador címei mellett vannak azonban olyanok is, melyek egyelőre kiállták az idő – és a WADA – próbáját. Contador már említett győzelmei között a szintén spanyol Carlos Sastre 2008-ban diadalmaskodott. 2011-ben első ausztrálként Cadel Evans nyerte a francia körversenyt, idén júliusban pedig Bradley Wiggins szerezte a britek első Tour-győzelmét. Az elmúlt 14 évből tehát mindössze 5 első hely maradt annál, aki eredetileg megszerezte, és ezek közül 2007-es a legrégibb.


Piszkos másodikak

Armstrong hét első helyét öt kerékpáros kaphatja meg, ugyanakkor mindannyiukat megcsapta már a doppingvád szele. 1999-ben a svájci Alex Zülle került a dobogó második fokára, neki pont egy évvel korábban akadt gondja teljesítményfokozókkal. Az azóta Festina-ügyként elhíresült eset során az 1998-as Tourról a teljes Festina csapatot kizárták, miután nagy mennyiségű doppingszert foglaltak le a csapat egyik autójában.

2000-ben, 2001-ben és 2003-ban a német Jan Ullrich maradt alul Armstronggal szemben. Ullrich 1997-ben megnyerte a Tourt, most pedig további három elsőséghez juthat, ugyanakkor 2006-ban egy nappal a francia körverseny indulása előtt zárták ki az indulók közül doppingvétség miatt, majd 2012 februárjában minden 2005 után szerzett eredményét törölték. Sőt, az 1997-es sikere is megkérdőjelezhető, ugyanis 2007-ben több Telekom-bringás – Ullrich 1997-es csapattársai – beismerte, hogy a kilencvenes években teljesítményfokozókkal élt, 1997-ben is. Bjarne Riis, aki szintén Armstrong korábbi csapattársa, 2007-ben bevallotta, hogy ő is a doppingolók között volt, ráadásul 1996-os Tour-győzelmének évében is szedett tiltott szereket.

A 2002-es Tour-elsőség a spanyol Joseba Belokié lehet. Az ő neve ugyanabban az ügyben került elő, melyben Alberto Contadoré, igaz őt 2006-ban tisztázták a spanyol bíróságok.

2004-ben a német Andreas Klöden végzett másodikként Armstrong mögött, őt 2009-ben gyanúsították meg doppinggal. A vádak szerint a 2006-os Touron illegális vérátömlesztésen esett át, hogy elfedje a tiltott szerek használatának nyomait.

A 2005-ös első hely várományosának, Ivan Bassónak is meggyűlt a baja a teljesítményfokozókkal. A 2006-os verseny előtt egy héttel tiltották el, miután a neve előkerült a Belokival és Contadorral is hírbe hozott ügyben, ennek következtében 2007-ben két évre eltiltották.


Armstrong nem küzd tovább

A WADA-t, vagyis a Nemzetközi Antidopping-szövetséget 1999. november 10-én alapították a svájci Lausanne-ban. Elsődleges feladata a dopping elleni harc koordinálása, promóciója és ellenőrzése. A WADA doppingellenes kódexét több mint 600 sportszervezet fogadta el, élükön a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal. Jelenlegi elnöke a korábbi ausztrál pénzügyminiszter, John Fahey.

Armstrongnak karrierje során folyamatosan harcolnia kellett a doppingvádakkal. 2004-től kezdve egyre gyakrabban lehetett hallani pletykákról, miszerint tiltott szerekkel jutott el a csúcsra. 2005-ben, nem sokkal hetedik győzelme után a francia L’Équipe sportnapilap írt arról, hogy az amerikai 1999-ben már EPO-val (eritropoietin, vörösvértest-termelést segítő hormon) élt – ezt a szert először 2001-ben tudták először kimutatni. 2006-ban aztán az UCI felmentette Armstrongot a WADA 1999-es vádjai alól.

2008-ban Amrsrong bejelentette, hogy visszatér a kerékpársportba, az 1999-ből fennmaradt vizeletmintáit azonban nem vizsgáltatta újra. 2010-től kezdve korábbi csapattársai elkezdtek Armstrong ellen fordulni. Először a Tour-címétől megosztott Floyd Landis, majd az olimpiai címét elvesztő Tyler Hamilton közölte, hogy személyesen látta, ahogy a hétszeres győztes doppingolt, azonban 2012 februárjában ismét beszüntették a nyomozást ellene. Az utolsó, mindent eldöntő hadjárat 2012 júniusában indult ellene, és a doppingolás mellett már doppingszerekkel való kereskedéssel is gyanúsították. A vádak miatt a Nemzetközi Triatlonszövetség felbontotta Armstronggal kötött megállapodását, melynek értelmében hat triatlonversenyért 1 millió dollárt kapott volna rákellenes alapítványán, a Livestrongon keresztül. Augusztus 24-én, négy nappal a vádak hivatalossá válását követően Armstrong nyilatkozatban közölte, hogy nem harcol tovább igazáért, de továbbra is ártatlannak tartja magát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.