Karl Erik Böhn szövetségi kapitány együttese jól kezdett, a 17. percben még vezetett 9–7-re. Azonban az északiak a sok csere után megtalálták az ütőképes sorukat, onnantól pedig nem adtak esélyt a sokat hibázó riválisnak. A magyarok hét éve nem tudtak tétmérkőzésen nyerni a norvégok ellen, sorozatban kilencedik alkalommal kaptak ki tőlük.
Mérkőzés utáni nyilatkozatok
Karl Erik Böhn szövetségi kapitány: „Az eltervezett támadó játékot nem sikerült megvalósítanunk, így aztán nem is lehetett más a vége. Csak az első negyed órában voltunk jók, utána rengeteg hibánk volt. A norvégok könnyű gólokat szereztek. Ők voltak az esélyesek, de nincs ekkora különbség a két csapat között. Nem szabad megállnunk. Az érem a cél, ehhez vasárnap nyerni kell.”
Szucsánszki Zita: „Demoralizáló volt, hogy nemcsak a norvég csapatot, hanem a francia bírópárost is le kellett volna győznünk. Erővel kell bírni a bronzmeccset.”
Herr Orsolya: „Nagyon akartunk, nagyon készültünk, és lehet, hogy ez volt a baj. Ma így sikerült.”
Tomori Zsuzsanna: „Húsz percig méltó ellenfelek voltunk, utána viszont sok hibánk volt, és a bírók sem voltak következetesek. A norvégok jók, de most legyőzhettük volna őket.”
Eredmény, elődöntő:
Norvégia–Magyarország 30–19 (16–11)
Belgrád, 4000 néző, v: Ch. Bonaventura, J. Bonaventura (francia)
Norvég góldobók: Koren-Riegelhuth, Edin 6-6, Herrem 5, Breivang, Alstad 3-3, Löke, Gosse 2-2, Frafjord, Kr. Lunde, Sulland 1-1
Magyarország: Kiss - Kovacsicz, Tomori 3, Görbicz 6/2, Szamoránsky 2, Szucsánszki 2, Vérten 4, cserék: Herr (kapus), Szekeres, Triscsuk, Bódi, Kovacsics, Klivinyi, Bulath 2
A magyar–norvég elődöntő percről percre
Vége: Norvégia 30–19-re verte Magyarországot az Európa-bajnokság elődöntőjében. Válogatottunk vasárnap a másik elődöntő, a Szerbia–Montenegró mérkőzés vesztesével játszhat a bronzéremért.
56. perc: Kis statisztika: 22–7 az eladott labdák száma a javunkra; a norvégok kilencszer indítottak le bennünket, melyből hetet kaptunk (mi erre egyszer sem voltunk képesek). Közben feljöttünk tíz gólra (18–28)
53. perc: Az első norvég hetest Koren hagyta ki, de enélkül is tizenkettővel megy a címvédő (16–28)
50. perc: A magyar kispadon ülők arca nagyon árulkodó: a csalódottság és az elkeseredettség kiült az arcokra. Teljesen szétesett a csapat, sorra kapjuk a gólokat (16–26)
48. perc: Vérten gólja után Edin hatodszor eredményes és Koren is betalált. Közte nyolc (16–24)
44. perc: Elúszni látszik a finálé, hét góllal vezet Norvégia (15–22)
42. perc: Edin két góljára Görbicz válaszolt hetesből (15–21)
38. perc: Nem tudunk közelebb kerülni a norvégokhoz (14–19)
33. perc: Vérten és Görbicz három gólra felhozta a válogatottat. Ráadásul emberelőnyben vagyunk, hatodszor a mérkőzésen (14–17)
31. perc: Megkezdődött a második félidő. Gyors gólváltást követően (Löke illetve Görbicz) továbbra is öt gól a norvégok előnye (12–17)
Egy kis színes: Löke és Böhn már nem egy pár
Hetek óta nem alkot egy párt Heidi Löke, a Győr beállósa, illetve Karl Erik Böhn, a magyar női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya. A hírt a játékos nem sokkal a magyarok elleni elődöntő előtt jelentette be, amelyet a Norvég Kézilabda Szövetség is megerősített. A Kézi.hu honlap beszámolója szerint Böhn nem kíván foglalkozni az üggyel, ugyanakkor megerősítette, hogy útjaik elváltak Lökével. A szakember sajnálja, hogy mindez a kontinenstorna vége előtt került nyilvánosságra. (MTI)
Félidőben öt góllal vezet Norvégia (11–16)
Pedig jól kezdődött a magyar válogatott számára az elődöntő: az első játékrész derekán két góllal is vezettünk a világ legjobbja ellen. Az első félidő végére azonban szétesett a játékunk, s a norvégok nem kegyelmeztek, szinte minden megingásunkat kihasználták. „A fejekben kell rendet rakni” – mondta a szünetben Kirsner Erika, korábbi válogatott játékos az M1 stúdiójában.
29. perc: Emberhátrányban két gólt is kaptunk, öt góllal mennek a norvégok (11–16)
28. perc: Nem tudtunk faragni a hátárnyon, de ismét emberelőnyben Magyarország (10–14)
25. perc: Büntetőt hibáztunk, de emberelőnyben a válogatott. A norvégok kezdenek ellépni (10–14)
23. perc: Eddig hat gólt kaptunk szélről (10–13)
21. perc: Négy gólt kaptunk zsinórban, Norvégia kettővel vezet (9–11)
18. perc: Görbicz góljával már két góllal is vezettünk, de a norvégok kihasználták az emberelőnyt, s két ejtéssel egyenlítettek (9–9)
16. perc: Alstad egyenlített, majd Szucsánszki ismét előnybe lőtte Magyarországot (8–7)
11. perc: Szamoránsky góljával ismét előnyben vagyunk (7–6)
7. perc: Vérten Orsi góljával először vezet Magyarország (5–4)
5. perc: Tartjuk a lépést a norvégokkal: gól itt, gól ott. (3–3)
2. perc: Megkezdődött a találkozó: Koren lőtte a mérkőzés első gólját, melyre Szamoránsky azonnal válaszolt. (1–1)
Ne feledjük, a világ-, Európa- és olimpiai bajnoki címvédője az ellen. A mérkőzés klasszis játékvezetőket kapott: a francia Bonaventura testvérpár vezeti a meccset. Szólnak a himnuszok, hamarosan kezdődik az elődöntő.
Dánia lett az ötödik
A dán válogatott végzett az ötödik helyen a szerbiai női kézilabda Európa-bajnokságon, miután szombaton Belgrádban 32–30-ra legyőzte az orosz csapatot.
Eredmény, helyosztó az 5. helyért:
Dánia – Oroszország 32–30 (15–15)
Már az elődöntő is szép eredmény
Minden korábbi álmunkat felülmúlta a magyar női kézilabda-válogatott eddigi szereplése a szerbiai Európa-bajnokságon. Amikor Németország a nyolcadik percben 1–6-ra vezetett ellenünk második csoportmeccsünkön – az elsőn kikaptunk a leggyengébb láncszemnek tartott Horvátországtól –, ki gondolta volna, hogy december 15-én a világ legjobbja ellen játszhatunk Belgrádban a legjobb négy között? A szakikat leszámítva, bizony nem sokan fogadtak volna erre a végkifejletre, bár az alapján, amit az olimpiai bronzérmes Spanyolország és az Eb-3. Románia ellen műveltünk, talán már lehetett valamit sejteni.
A bemelegítés az elődöntőre ugyan gyengécskére sikeredett – hatgólos, tét nélküli vereség az oroszok ellen –, a norvégok sem tették oda magukat Dánia ellen hasonló helyzetben. Ez persze senkit ne tévesszen meg annyira: tény, utoljára 2007-ben sikerült felülmúlnunk az északiakat – hazai pályán. Azóta azonban kizárólag mi álltunk sorfalat az ellenfélnek. A legutóbbi nyolc találkozásunk alkalmával mindannyiszor Norvégia ünnepelhetett győzelmet, tétmérkőzésen pedig a 2005-ös szentpétervári világbajnokságon tudtuk utoljára megverni Lökééket.
És ha már Heidi Löke: a világ egyik legjobb játékosának tartott beállós szereplése különösen pikánssá teszi a szombati csatát, hiszen élete párja, Karl Erik Böhn a magyar válogatottat dirigálja. Az okosok szerint talán ez lehet a mieink egyik legnagyobb fegyvere, hiszen KEB éveken keresztül irányította a norvég válogatottak sorát felvonultató Larvikot, mellyel a Győri Audi ETO elől a Bajnokok Ligája-serleget is elhappolta. Ez idő alatt volt alkalma megismerni az északiak taktikájának csínját-bínját, sőt maga is alakított azon némiképp, így tisztában van vele, hol keresse a rést a norvég pajzson. Ha egyáltalán létezik ilyen.
Norvégia fergeteges játékkal nyerte az elmúlt négy Európa-bajnokságot, és most is címvédésre készül. A dánok elleni, a továbbjutás szempontjából totálisan érdektelen találkozót elbukta Thorir Hergeirsson alakulata, a többi meccsén azonban mindenkit maga alá gyűrt. A norvégok védekezése átlagon felüli, a franciákat, cseheket és az ukránokat is sikerült 20 gól alatt tartaniuk, ami nagy szó. A magyar lányoknak ez egyszer adatott meg, Románia ellen.
Karl Erik Böhn meglepetést ígért honfitársainak, a sajtóval azonban nem osztotta meg, milyet. Annyi bizonyosnak tűnik, hogy a magyar válogatott minden tagjának 110 százalékon kell pörögnie, ha a fináléba akar jutni. Ebben 2000 magyar szurkoló üvöltése segítheti Rédei-Soósékat. Remélhetőleg a balkáni útviszonyok ezúttal nem késztetik meghátrálásra az útra kelő fanatikusokat. Hiányzónk nem lesz, Tomori az oroszok ellen visszatérhetett eltiltásából, Görbicz Anita felépült a betegségből, Szabó Valériát Vincze Melinda váltotta a keretben, így teljes vértben indulunk csatába szombat délután fél 3-tól.
A magyar női válogatott kerete:
Kapusok: Herr Orsolya (Győri Audi ETO), Kiss Éva (Siófok Galérius Fürdő)
Jobbszélsők: Bódi Bernadett (Dunaújvárosi Kohász), Kovacsicz Mónika (FTC Rail Cargo Hungaria)
Jobbátlövő: Rédei-Soós Viktória (Győri Audi ETO)
Irányítók: Görbicz Anita (Győri Audi ETO), Kovacsics Anikó (Győri Audi ETO), Szucsánszki Zita (FTC Rail Cargo Hungaria), Triscsuk Krisztina (Fehérvár KC)
Beálló: Szamoránsky Piroska (FTC Rail Cargo Hungaria)
Balátlövők: Bulath Anita (Viborg, dán), Klivinyi Kinga (Vác), Szekeres Klára (ÉTV Érd), Tomori Zsuzsanna (FTC Rail Cargo Hungaria)
Balszélsők: Vérten Orsolya (FTC Rail Cargo Hungaria), Vincze Melinda (ÉTV Érd)