Sima siker után jöhetnek a lengyelek a legjobb 16 között

Férfi kéziseink a tisztességes utat választották a vébén, és simán lelépték a csoport utolsó meccsén Algériát. Ezzel a harmadik helyen jutottunk tovább a nyolcaddöntőbe, ahol a lengyelek várnak ránk.

Gabay Balázs
2013. 01. 19. 19:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bizony, nem csupán a Magyarország–Algéria mérkőzést közvetítő televíziós csatorna szakkommentátoraiban vetődött fel, hogy nem tökéletes a világbajnokság lebonyolítási rendje. Szombaton különböző fórumokon megkezdődött a számolgatás, és egyre vadabb összeesküvés-elméletek láttak napvilágot. Eszerint a magyaroknak semmi mást nem kell tenniük, mint elveszíteni az utolsó csoporttalálkozót, megnyerni a nyolcaddöntőt, és egyből jöhetnek is az oroszok (vagy a brazilok) a dánok (vagy a tunéziaiak helyett) a legjobb 16 között.

Lékaiék nem dolgoztak a meglepetéspárti sajtómunkások keze alá. Algéria válogatottunk számára előzetesen a móresre tanítandó kategóriába kapott besorolást, az afrikaiak motivációja ugyanakkor nem volt lebecsülendő, hiszen ők kizárólag pontszerzéssel juthattak tovább a hatos csoportból. Ennek megfelelően helyenként ügyesen alkalmazták a két zavaróval felálló, nyitott védekezést a meccs egyes szakaszaiban, sőt emberelőnyben már a félpályánál letámadták a mieinket. Eleinte csupán tapadtak ránk, a 10. percben pedig átvették a vezetést, ami úgy felbőszítette a zöld mezben játszó magyarokat, hogy azonnal kivágtak egy 10–2-es rohamot.

Az előzetes megbeszélés szerint a spanyolok ellen is jó formában repkedő Tatai védhetett az első félidőben, Mikler pedig megkapta a második fél órát. Egyikükre sem lehetett panasz: ketten együtt összehoztak a meccs végére egy világbajnokságon kalaplengetésre méltó 40 százalékos védési mutatót. Támadásban a korábban kritizált hétméteresek kivételével nem sikerült hasonlót produkálnunk, ugyanis hiába vezettünk többször is 8-9 góllal a második játékrészben, az ellenfél mindannyiszor visszajött a pokolból, sűrűsödő technikai hibáinknak hála. Intő jel a tíz felett jegyzett eladott labdák száma, és a nagy különbség tudatában látványosan lankadó koncentráció. A győzelem persze egy percre sem forgott veszélyben, sőt a meccs emberét is mi adtuk a hosszú idő után végre nagyot játszó Ancsin Gábor személyében.

A mérkőzést követően Mocsai Lajos burkoltan üzent a papírforma borulásában reménykedőknek. Szavai egybecsengenek a látottakkal: tisztességesen nyert a magyar válogatott, melynek egyelőre nem kell foglalkoznia dánokkal, tunéziaiakkal, oroszokkal és brazilokkal. Egyetlen csapat van jelenleg a vébén, melynek ízekre kell szedni a taktikáját a hétfő esti nyolcaddöntőig. Lengyelországé.

Férfi vb, D-csoport, 5. forduló:
MAGYARORSZÁG–ALGÉRIA 29–26 (14–8)
Madrid, játékvezetők: Nakevszki, Nikolov (macedónok)

MAGYARORSZÁG: Mikler, Tatai (kapusok), Ancsin 5, Harsányi 5 (2), Iváncsik G. 1, Krivokapics 1, Lékai 5, Mocsai 1, Nagy K. 4, Nagy L. 3, Putic, Schuch, Szöllősi 2, Vadkerti 1, Zubai 1. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos.

ALGÉRIA: Kerbouche, Bousmal (kapusok), Benali 2 (2), Berkous 6, Berriah, Boudrali 1, Boultif 2, O. Chehbour 3, R. Chehbour 3, Cheikh, Daoud 5, Hamoud, Kaabeche, Mokrani, Rahim 1, Zouaoui 2 (1). Szövetségi kapitány: Salah Bouchekriou.

Kiállítások: 12, ill. 12 perc.
Hétméteresek: 2/2, ill. 4/3.

Vége a mérkőzésnek!

30. perc: Ancsint még a biztonság kedvéért kiállítják a bírók. Mokrani góljával zárul a meccs (29–26).

29. perc: Berkusz az egekbe emelkedik, és bevágja, már csak hárommal megyünk (28–25). Iváncsik hizlalja az előnyt (29–25).

28. perc: Sebur szépen pattint el Mikler mellett (28–23). Ancsin lövése harmatgyenge, Daud viszont kőkemény (28–24). Mocsai Lajos utolsó idejét is kikéri, szükség van rá.

26. perc: Ha nincs Mikler, 1 perc alatt hármat kapunk, de szerencsére van. Mintha most nem vennénk annyira komolyan a meccset, Zubai kiállíttatja magát.

25. perc: Mikler Roli szépen véd, de a ziccert ő sem háríthatja (28–21). Újabb lerohanás, újabb gól (28–22).

24. perc: Sok a technikai hiba itt is, ott is. Krivokapics újra hason szánkózik, de előtte még bevágja a bal felsőbe (28–20).

23. perc: Kapusunk ujjheggyel véd. Elcserélik magukat az algériaiak, kétperces büntetés a jutalom. Ancsinnak, úgy tűnik, ma minden bejön. A sarokba zúdít (27–20).

22. perc: Mikler segít a bajban, Ancsin pedig közelről szerez gólt (26–20). Algéria időt kér.

21. perc: Krivokapics a pályán. Zubai kihagyja a kihagyhatatlant, lerohanásból büntetnek az algériaiak (25–20).

20. perc: Daud óriási gólt lő (24–19). Harsányi gyönyörű passzt kap, amit sallangmentesen vált gólra (25–19).

19. perc: Passzívan támad az ellenfél, Mikler védi is a lövést. Altatunk támadásban, kiszórnak egy afrikai védőt 2 percre. A hetest Harsányi magabiztosan értékesíti (24–18).

17. perc: 3–0-ra nyerik az elmúlt perceket az algériaiakat. (23–18).

15. perc: Nagy László ziccerben hibázik, Kerbus visszatért a kapuba.

14. perc: Ancsin most talpról zúdítja be (22–14). Berkusz is kíméletlen (22–15). Ancsin Gábor lövőtablettája hatásos, három perc alatt harmadik gólját szerzi (23–15). Védekezésben puhulunk (23–16).

13. perc: Daud sokadszor emelkedik szépen, és most eredményesen is (21–13). Megpattanó góllal zárkózik Algéria (21–14).

11. perc: A félpályánál letámad az ellenfél. Ancsin föld-levegő rakétája célba talál (21–12).

10. perc: Ancsin a pályán, gólt dob, de visszafújják. Nagy Laci kilép beállósból, megfordul, és beteszi (20–12).

9. perc: Lékainak ez sem számít, lerohanásból avatja fel a beálló Buszmalt (19–11). Kettős emberhátrányba kerülünk, mivel Vadkerti két kézzel lök. A hetest megint Ben Ali váltja gólra (19–12). Mocsai Lajos időt kér.

7. perc: Schuchot újra kiveszik a bírók a hatos falból 2 percre. A büntetőt Ben Ali bevarázsolja a kapuba (17–11). Lékai egyedül is boldogul, szépen pöccint (18–11). Kapust cserél Algéria.

6. perc: Vadkerti lábát érinti a labda, el is veszik. A túloldalon Daud szépen kanyarodik a szélről (16–10). Szöllősi elkezd termelni, a feladó újra Nagy László (17–10).

5. perc: Miklert nem lehet átverni, bravúrosan kezd a kapuban ezen a meccsen.

3. perc: Lékai lövését simán védi a kapus. Megint passzívig játszanak az afrikaiak, Nagy Kornél ellenben igen aktív, nem számít, hányan próbálják blokkolni (15–9). A Tatait váltó Mikler nagyszerűen véd kétszer is. Szöllősi élményszámba menő bejátszást kap, és nem hibázik (16–9).

1. perc: Algéria kezdi a második 30 percet. Ügyesen blokkolunk, masszív ez a magyar fal eddig. Berkusz talál be (14–9).

Csattanós választ adott az első félidőben a Mocsai-csapat azoknak a szurkolóknak, akik előzetesen vereségre készültek a kedvezőbb folytatás reményében. Az európai szemnek szokatlan védekezéssel készülő Algéria az elvárt módon küzd, de egy az egyben sokkal jobbak vagyunk, és magabiztosan vezetünk.Tatai nagyszerűen véd, és ha a fal is felzárkózik mellé, akár kiütés is lehet a vége.

30. perc: 14–8-cal vonulunk pihenőre.

29. perc: Tatai újabb védéssel borzolja az ellenfél idegeit, Kabest kiküldik, Vadkerti a háló tetejére ejt.

28. perc: Nagy Kornél megszerzi harmadik gólját (14–7).

27. perc: Emberhátrányban is sikerül gólt lőnie Algériának (13–7), sőt kettőt is szerezhetnének, de Tatai homlokkal hárít. Időkérés.

26. perc: Nagyszerűen védekezünk, lerohanásból Vadkerti bevágja. Hattal megyünk (13–6). Újabb embert kiszórnak az ellenféltől.

25. perc: Jó a blokk, Mocsai pedig a hosszú felsőbe zúdít (12–7).

23. perc: Megint a félpályánál letámadnak az afrikaiak, és labdát is szereznek, de elhibázzák a támadást. Daud pihen két percet, Lékait taposta a földbe. Nagy Kornél szép testcsel után csodás gólt lő (11–7).

22. perc: Tatai Péter a betörést is védi, de a szabálytalanságért megítélt büntetőt már nem (10–7).

21. perc: Schuchot kiküldik, de mindegy, mert Tatai eszén nem lehet túljárni! Hiába támadnak le a félpályánál az algériaiak, Lékai fogja és simán besuhintja a labdát a kapuba (10–6). Busekriu edző kikéri idejét.

20. perc: Tatai védi Sebur lövését a szélről, Mocsai váltja Nagyot. Picit dadog a labda a kezünkben, de valahogy eljut Zubaihoz, aki kötényt ad a kapusnak. Először megyünk hárommal (9–6).

18. perc: Nagy Laci blokkol, az ellentámadásból hetest harcolunk ki. Harsányi Gergő bevágja (8–6). Reméljük, a büntetőkkel ezúttal nem lesz gond.

17. perc: Algéria mellétrafál, de hiába, „kontrát” kapunk.

16. perc: Hátulról lökésért kiszórják Rahimot 2 percre. Nagy Kornél iszonyatos gólt ragaszt a jobb felsőbe (7–6).

14. perc: Rahim az égbe durrant egyenlő létszámban, Nagy Laci a kapufára. Lékai ellépi. A pápaszemes Bultif második gólját szerzi (6–6). Iváncsik 20 centivel mellé trafál, jön is a helyére Vadkerti Attila.

12. perc: A kapufa még mindig nekünk udvarol, lerohanásból Harsányi büntet (6–5). Tatai egyre inkább belejön, most is ügyesen hárít.

11. perc: Emberfórban támadhatunk. Nagy László nagyszerűen kanyarodik fel, a kapusnak esélye sincs (5–5).

10. perc: Berkusz lövésével először vezet Algéria (4–5).

8. perc: Rendkívül keményen védekezik az ellenfél. Lékainak mindegy, emberhátrányban is betalál (4–3). Rahim gyorsan egalizál (4–4). Megint elszórjuk a labdát, de Tatai védi a ziccert. Zubai középről viszont elhibázza.

7. perc: Passzív utáni szabaddobásból egyenlítenek az algériaiak (3–3). Zubai 2 percet kap.

5. perc: Többször is eladjuk a labdát, végül Harsányi kap egy húzást, és a kapuba vágja (3–2).

4. perc: Egyelőre nem megy a nyitott védekezés ellen, Nagy Kornél a nézőknek passzol. A kapufa besegít nekünk. Nagy László összeszed egy kipattanót (2–1). Bultif válaszol (2–2).

3. perc: Nagy Laci bombáját hárítja Kerbouche. Tatai szépen hárít egy középről érkező lövést.

2. perc: Belül védekezésért hetes Algériának, Tatai védi, de a kipattanót beverik (1–1).

1. perc: Lékai irányít, a kapuban a spanyolok ellen brillírozó Tatai. Zöld mezben játszunk. Lékai Máté szép betörés után szerzi első találatunkat (1–0).

Érkeznek az algériaiak a játéktérre, ők csak akkor juthatnak tovább az egyenes kieséses szakaszba, ha pontot szereznek ellenünk. Utoljára játszunk a madridi Varázsdobozban. Lejátszották a himnuszokat, jöhet a meccs!

A horvátok a csoportdöntőben kettővel verték a hazai publikum által űzött spanyolokat, így ők végeztek a D csoport élén.

Nincs sérült a keretben, Császár vírusfertőzése javul, de minden bizonnyal kihagyja a mai találkozót.

Lékai Máté leült José Mourinho helyére. Nem, férfi kéziválogatottunk második számú irányítója nem váltott szakmát a horvátok és a spanyolok elleni vereséget követően. Annyi történt, hogy az Algéria elleni meccsre készülve a keret pihent egy napot, és pénteken benézett Puskás Ferenc második otthonába, a Real Madrid stadionjába. Ugyanakkor elképzelhető, hogy Mocsai Lajosnak mourinhói húzásra lesz majd szüksége utolsó csoportmeccsünkön. A tét ugyanis nagy.

A továbbjutásunkat már semmilyen veszély nem fenyegeti, ugyanis két győzelmünkkel és az egyiptomiak Algéria elleni pontszerzésével megváltottuk a belépőjegyet a legjobb 16 közé, azonban nem mindegy, hogy a csoport harmadik vagy negyedik helyén továbbjutva tesszük-e ezt meg. A nyolcaddöntőben biztosan a szerb–szlovén–lengyel hármas valamelyikével meccselünk. Ha győztesen kerülnénk ki ebből a párharcból, akkor a Dánia–Tunézia, vagy az Oroszország–Brazília meccsek túlélőjét sodorja az utunkba a szél. Ha a csoport harmadik helyén végzünk, akkor valószínűleg Dániát, ha a negyediken, akkor esélyes, hogy Oroszországot. Nem mindegy. A legnagyobb hazai sportportál rá is harapott a témára, és már meg is szavaztatta olvasóit. A kézibarátok többsége azt az álláspontot képviseli, hogy fel kell adni az algériai meccset, hogy egy sikeres nyolcaddöntő esetén elkerüljük a világ egyik legjobbjának számító dánokat.

Mocsai Lajos a vb előtt tett ígéretéhez hűen továbbra is minden meccsen a győzelmet célozza meg. A fotelszakértők persze már most biztosak benne, hogy a kapitány a horvátok elleni mérkőzést szinte teljesen, a spanyolok ellenit pedig a második félidő végén áldozta fel az egyenes kieséses szakasz oltárán. Ha Mocsai az olimpián látott formaidőzítésre bazíroz, akkor utóbb mindenki megbocsátja neki ezt a két vereséget, abban azonban biztosak lehetünk, hogy ha a szövetségi kapitány szavát adja, hogy teljes erőbedobással játszunk, akkor szó sem lehet lazsálásról. Az esetlegesen lazázó magyar válogatottra készülő algériaiak számára tehát fordítottan sülhet el a „titkos magyar csel”.

No, de ugorjunk inkább vissza a jelenbe, mely diadalmenet helyett kemény próbatételt ígér. Szombat esti ellenfelünk ugyanis Afrika második számú csapata, a tavalyi kontinensbajnokság döntőjében szűken maradt csupán alul Tunéziával szemben. Az észak-afrikaiak legjobb vb-eredménye egy 13. helyezés még 2001-ből, két évvel ezelőtt pedig a 24. helyen végeztek. Több játékos az igen erős francia pontvadászatban edződik, szóval illik nem félvállról venni a mérkőzést. Legutóbb tavaly játszottunk Algériával, Gyöngyösön 29–18-ra nyertünk a legjobbját nélkülöző csapat ellen.

Összesített mérlegünk Algéria ellen: 12 mérkőzés, 10 győzelem, 2 döntetlen (327–229)

Bizony, nem csupán a Magyarország-Algéria mérkőzést közvetítő televíziós csatorna szakkommentátoraiban vetődött fel, hogy nem tökéletes a világbajnokság lebonyolítási rendje. Szombaton különböző fórumokon megkezdődött a számolgatás, és egyre vadabb összeesküvés-elmélet látott napvilágot. E szerint a magyaroknak semmi mást nem kell tenniük, mint elveszíteni az utolsó csoporttalálkozót, megnyerni a nyolcaddöntőt, és egyből jöhetnek is az oroszok (vagy a brazilok) a dánok (vagy a tunéziaiak helyett) a legjobb 16 között.

Lékaiék nem dolgoztak a meglepetéspárti sajtómunkások keze alá. Algéria válogatottunk számára előzetesen a móresre tanítandó kategóriába kapott besorolást, az afrikaiak motivációja ugyanakkor nem volt lebecsülendő, hiszen ők kizárólag pontszerzéssel juthattak tovább a hatos csoportból. Ennek megfelelően helyenként ügyesen alkalmazták a két zavarós, nyitott védekezést a meccs egyes szakaszaiban, sőt emberelőnyben már a félpályánál letámadták a mieinket. Eleinte csupán tapadtak ránk, a 10. percben pedig átvették a vezetést, ami úgy felbőszítette a zöld mezben játszó magyarokat, hogy azonnal kivágtak egy 10-2-es rohamot.

Az előzetes megbeszélés szerint a spanyolok ellen is jó formában repkedő Tatai védhetett az első félidőben, Mikler pedig megkapta a második fél órát. Egyikükre sem lehetett panasz: ketten együtt összehoztak a meccs végére egy világbajnokságon kalaplengetésre méltó 40 százalékos védési mutatót. Támadásban a korábban kritizált hétméteresek kivételével nem sikerült hasonlót produkálnunk, ugyanis hiába vezettünk többször is 8-9 góllal a második játékrészben, az ellenfél mindannyiszor visszajött a pokolból sűrűsödő technikai hibáinknak hála. Intő jel a tíz felett jegyzett eladott labdák száma, és a nagy különbség tudatában látványosan lankadó koncentráció. A győzelem persze egy percre sem forgott veszélyben, sőt a meccs emberét is mi adtuk a hosszú idő után végre nagyot játszó Ancsin Gábor személyében.

A mérkőzést követően Mocsai Lajos burkoltan üzent a papírforma borulásában reménykedőknek. Szavai egybecsengenek a látottakkal: tisztességesen nyert a magyar válogatott, melynek egyelőre nem kell foglalkoznia dánokkal, tunéziaiakkal, oroszokkal és brazilokkal. Egyetlen csapat van jelenleg a vébén, melynek ízekre kell szedni a taktikáját a hétfő esti nyolcaddöntőig. Lengyelországé.

 

Férfi vb, D-csoport, 5. forduló:
MAGYARORSZÁG-ALGÉRIA 29-26 (14-8)
Madrid, játékvezetők: Nakevszki,Nikolov (macedónok)

MAGYARORSZÁG: Mikler, Tatai (kapusok), Ancsin 5, Harsányi 5 (2), Iváncsik G. 1, Krivokapics 1, Lékai 5, Mocsai 1, Nagy K. 4, Nagy L. 3, Putic, Schuch, Szöllősi 2, Vadkerti 1, Zubai 1. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos.

ALGÉRIA: Kerbouche, Bousmal (kapusok), Benali 2 (2), Berkous 6, Berriah, Boudrali 1, Boultif 2, O. Chehbour 3, R. Chehbour 3, Cheikh, Daoud 5, Hamoud, Kaabeche, Mokrani, Rahim 1, Zouaoui 2 (1). Szövetségi kapitány: Salah Bouchekriou.

Kiállítások: 12, ill. 12 perc.
Hétméteresek: 2/2, ill. 4/3.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.