„A törökök most nagyon gyengék, a magyarok átmennek rajtuk!” Reménykedjünk benne, hogy a török határon kollégánknak jósló vámos szakértője hazája futballjának, és Szalaiék tényleg átszaladnak az ellenfélen. Ha a török játékosok és a szurkolók lelkiállapotára alapozunk, bizony van keresnivalónk. A félholdasok pénteken mindössze két gólt tudtak bepréselni az andorraiak kapujába, a halovány teljesítmény pedig kritikacunamit indított el, melynek első számú célpontja Abdullah Avci szövetségi kapitány volt. A török lapok egy szelet fújnak a közvéleménnyel: amennyiben kedden este nem nyer Isztambulban a vendéglátó, szinte biztosan búcsút vehet a brazíliai repülőjegytől. Ennek tükrében nem tűnik túl merész jóslatnak, hogy Hamit Altintopék mindent egy lapra feltéve fogják rohamozni a magyar kaput.
Ideát eközben a padlóról próbálja összekapargatni játékosait Egervári Sándor. A válogatott szövetségi kapitánya az utolsó pillanatban kapott román gól és a két pont elvesztése után katasztrofális öltözői hangulatról adott számot, de két nappal a meccs után már bizakodóbb volt. A tréner türelmes játékot vár labdarúgóitól a Sükrü Saracoglu Stadionban, no meg azt, hogy a gyors, kreatív játék felett győzedelmeskedjen a csapategység. A szövetségi kapitány utóbbit jegyzi a magyar válogatott talán legfontosabb erényeként. A kapitány, aki szerint egyértelműen a törökök játszanak majd nagyobb nyomás alatt, hozzátette: akkor sincs veszve semmi, ha nem nyerünk Isztambulban, ebben az esetben viszont Bukarestből kellene 3 ponttal távozni.
Öt mérkőzés után így állunk a D jelű csoportban:
Abdullah Avci a két hazai klubóriásra, a Fenerbahce és a Galatasaray futballistáira építi keretét: előbbi hat, utóbbi öt játékost ad a válogatottba. A sztárok közül várhatóan Arda Turan (Atletico Madrid), Nuri Sahin (Borussia Dortmund) és a nyolc Bajnokok Ligája-meccsén nyolc gólt vágó Burak Yilmaz (Galatasaray) is a pályán lesz kedden. A Galata játékosai „meccsben lesznek”, nemrégiben a Schalke csapatát búcsúztatták a BL-nyolcaddöntőben – idegenben. A többi kerettag maximum az Andorra elleni találkozó dicsőséges(?) emlékeiből táplálkozhat, ami ránk nézve pozitív. A miniállam ellen a négy csatár, Bulut (Galatasaray), Erdinc (Stade Rennes), Sararer (Greuther Fürth) és Yilmaz (Galatasaray) közül egyedül a francia légiós nem lépett pályára. Avci kapitány minden bizonnyal a péntekihez hasonló támadópotenciállal kíván előrukkolni ellenünk is. Nem is tehetne mást, hiszen a papírforma alapján, ha Törökország nem győzi le a mieinket, akkor Bukarestben, és valamelyik hollandok elleni találkozón kellene összesöprögetni a pótselejtezős második helyhez hiányzó pontokat. Ez a forgatókönyv pedig nem kecsegtet túl fényes sikerrel. A fanatikusok közel 70 százaléka hisz a hazai győzelemben, húsz százalékuk szerint viszont kedvenceik még egy pontra sem lesznek jók a magyarok ellen, ilyen pesszimistán a török újságírók elmondása alapján rég látták a helyzetet a szurkolók.
A magyar válogatottnál Gera Zoltánra továbbra sem számíthat Egervári Sándor, Juhász Roland pedig túl kevés meccset játszott az utóbbi időben, hogy beférjen a keretbe. Szintén nem a ráncokat simítja, hogy első számú játékmesterünk, Hajnal Tamás a kapitány indoklása szerint azon egyszerű oknál fogva hagyta el a pályát a románok ellen a nyolcvanadik percben, mert elfáradt. Hiába, az utóbbi hetekben ő sem számít alapembernek a Stuttgartban. Szabics Imre ugyanebben a cipőben járt pénteken. A gólokat, ahogy eddig, elsősorban Szabicstól és Szalai Ádámtól várhatják a magyar szurkolók, adott esetben pedig ugrásra kész Böde, Rudolf Gergely és a románok ellen a tűzkeresztségen átesett Kovács István.
A mieink legutóbb 1984-ben nyertek első vagy második kalapból kihúzott ellenféllel szemben idegenben: Kiprichék Hollandiát verték akkor. Utolsó idegenbeli pontszerzésünkre sem mostanában került sor: 2003-ban Chorzówban ikszeltünk Lengyelország ellen.
Keddi riválisunkkal szemben kedvező a mérlegünk: hét győzelem mellett négy vereség és mindössze egyetlen döntetlen sorakozik. Legnagyobb különbségű győzelmünket a helsinki olimpián arattuk: Puskásék 7–1 arányban oktatták Törökországot, 1984-ben pedig 6–0-ra vertük a félholdasokat. Utóbbi meccsen egyébként Egervári Sándor is ott ült a kispadon Mezey György szövetségi kapitány segítőjeként. Idegenben negatív a mérlegünk a törökökkel szemben: mindössze egyszer vertük őket, háromszor – legutóbb 2007-ben – ők hagyták el győztesen a pályát. Az akkori csapatokból Hamit Altintop, Hajnal Tamás, Vanczák Vilmos, Halmosi Péter és Dzsudzsák Balázs maradt kerettag.
A Sükrü Saracoglu Stadionból legutóbb 1999-ben hozta el a három pontot magyar csapat. Az MTK 14 éve simán verte otthonában a Fenerbahcét az UEFA-kupában (0–2). Az eredménnyel bármelyik magyar szurkoló kiegyezne kedden este is.
TÖRÖKORSZÁG–MAGYARORSZÁG
19.30, Isztambul (TV: M1), Sükrü Saracoglu Stadion. V: Milorad Mazics (szerb)
A várható kezdőcsapat: Király Gábor – Vanczák Vilmos, Korcsmár Zsolt, Lipták Zoltán, Kádár Tamás – Varga József, Pintér Ádám – Koman Vladimir, Hajnal Tamás, Dzsudzsák Balázs – Szalai Ádám