A patinás Tour de Hongrie hét év után újratöltve

Hétéves szünet után augusztusban újra megrendezik a Tour de Hongrie országúti kerékpáros körversenyt.

Deák Zsigmond
2015. 05. 08. 14:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Polony István, a Magyar Kerékpársportok Szövetségének elnöke a pénteki sajtótájékoztatón bejelentette, hogy hagyományteremtő céllal, augusztus 3. és 9. között tartják meg a magyar kerékpározás hetét, melynek csúcseseménye lesz az idén 90 esztendős Tour de Hongrie.

„A kerékpározás robbanásszerű fejlődésen megy át, ezért szeretnénk, ha ezzel a rendezvénysorozattal új korszakot nyitnánk a sportág életében” – fogalmazott a sportvezető, aki szerint a hét nap alatt az ország több pontján túrákkal, versenyekkel és bemutatókkal kívánják érzékeltetni a sportág sokszínűségét, s mind a kilenc szakágát. Hozzátette, az olimpiákon kerékpárban osztják a harmadik legtöbb aranyérmet (tizennyolcat) az atlétika és a vizes sportok után, s megemlítette a britek példáját, akik 1996-ig egy ötkarikás diadalt arattak, azóta 19-et, hála a sportágfejlesztésnek.

Eisenkrammer Károly, a Tour de Hongrie főszervezője elmondta, hogy az összesen 760 km-es verseny Szombathelyről rajtol, onnan, ahol 1889-ben megalakult a hazai szövetség, és ahol az első velodrom is épült 1894-ben. A nyitónapon egy 20 km-es csapat időfutamot tartanak, majd másnap a vasi megyeszékhelyről Keszthelyre teker a mezőny. A 2. szakasz egy rövid autózás és kompozás után Balatonföldvárról rajtol és Kecskemétig tart. Ezt követően Karcag, majd a 4. szakaszon, a „királyetapon” az ország legmagasabb pontja, Kékestető lesz a cél. A zárónapon Gyöngyösről Budapestre kerekeznek a résztvevők, a cél pontos helyszíne még nem dőlt el, a szervezők szándéka szerint a budai Vár lenne az ideális. így volt ez például 2003-ban is.

Az egykor kiváló versenyzőnek számító, olimpiai résztvevő és kétszeres Tour de Hongrie-ezüstérmes Eisenkrammer Károly hozzátette: a körversenyre 9-10 ország bringásait várják, a 100 fős mezőny legalább egyharmada magyar versenyző lesz. Az összdíjazást 5,5 millió forintra tervezik, félmillió forintot kap az összetettben legjobb 23 évnél fiatalabb magyar kerékpáros. A főszervező kifejtette, szeretnék elérni, hogy a Tour de Hongrie olimpiai pontszerző verseny legyen, ennek érdekében már meg is kérték az engedélyt a Nemzetközi Kerékpárszövetségtől (UCI). Beszélt arról is, hogy a következő években szeretnék a versenyt a Tour de France-hoz hasonlóan átvinni a környező országokba, a Kárpát-medence magyarlakta területeire is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.