Sidney Crosby és Jaromír Jágr. Vagy ha úgy tetszik, Jaromír Jágr és Sidney Crosby. Attól függően, hogy a vendégnek vagy az idősebbnek kijáró tisztelet kívánkozik az élre. Az azonban nem is kérdéses, hogy e két játékos a Csehországban megkezdődött (megszokásból A csoportosnak mondott) jégkorong-világbajnokság két legfénylőbb csillaga.
Jágrt már többször leírták, visszavonultatták, de ő nem hagyja magát. Ebben az idényben is csak összeütött 47 pontot az észak-amerikai liga, az NHL alapszakaszában, amit sok huszonéves menő is megirigyelne. Teljes pályafutását tekintve 1550 meccsen 1802 pontot szerzett; ha 2008–2011 között nem tölt el három évet az orosz KHL-ben, valószínűleg már ő a második Mark Messier (1887) előtt, igaz, Wayne Gretzky rekordja (2857) örökre megdönthetetlen.
Jágr talán olyan nagyon nem is bánja, hogy a Florida Panthers nem jutott be a rájátszásba, mert így ott lehet a világbajnokságon – Prágában, hazai közönség előtt, ott, ahol szinte minden róla szól.
Azért csak szinte, mert a tengerentúlról átugrott Európába Sidney Crosby is, aki az „öreg” cseh center – egyik – felkent utódja. Más kérdés, hogy a Pittsburgh Penguins sztárja így, május elején szívesebben kergetné a pakkot odaát, csakhogy a csapata meglepetésre simán, 4-1-re kikapott a New York Rangerstől a keleti főcsoport negyeddöntőjében.
Crosby mindannyiunk örömére úgy okoskodott, ha már így járt, akkor kísérletet tesz arra, hogy kibővítse a jégkorong-történelem eddig 25 főt számláló elitcsoportját; azokét, akik olimpiai, világbajnoki és Stanley-kupa-győzelemmel is büszkélkednek. Crosby immár kétszeres ötkarikás aranyérmes, de vb-n korábban csak egyszer, még 2006-ban járt, ám Kanada akkor csak negyedikként végzett.
A juharlevelesek vele nyilván a torna egyik esélyesei – amit a Lettország elleni tegnapi 6-1-gyel igazoltak, Crosby egy gólt és egy gólpasszt jegyzett –, de tényleg csak az egyik. A címvédő oroszok Kovalcsukkal, Malkinnal, Kuljominnal és Taraszenkóval – ám Ovecskin nélkül – erősebbnek tűnnek, mindig kell számolni a svédekkel és a finnekkel s persze hazai pályán különösen a csehekkel.
Eredmények
A csoport:
Kanada–Lettország 6-1
Csehország–Svédország 5-6 (shootout)
B csoport:
Egyesült Államok–Finnország 5-1
Oroszország–Norvégia 6-2