Bizonyára kevesen vágytak arra úszóberkekben, hogy a múlt szombaton zárult, vb-kvalifikációs debreceni országos bajnokság „show-ját” Shane Tusup dührohama elvigye. Sportági szempontból azonban a magukra valamit is adó orgánumoknak törleszteniük kell egy fontos adósságot az európai színvonalú úszóviadal szakmai tanulságainak levonásával.
A legfontosabb talán, hogy soha, semmilyen világversenyen ilyen létszámú válogatottat még nem tudott elindítani a Magyar Úszó Szövetség, mint amekkora sereggel a világot idén Budapestre várjuk. Mint azt Sós Csaba szövetségi kapitány lapunknak elmondta, 52 fős lehet a nyári budapesti úszó-vb-n induló csapat, és bár a riói 31 fős medencés keret létszámának is még kettő híja van, még rengeteg idő van nevezni, és alkalom is lesz szintidőt úszni, például a nyár eleji Budapest Openen, ami a Duna Aréna – mondjuk ki – kényszerű tesztversenye.
Az ob-n voltak világsztár főszereplőink és berobbant fiatalok, külön öröm, hogy a legkevesebben a kettő közötti – se nem fiatal, se nem világsztár – kategóriában. Itt volt mindjárt az első nap legnagyobb izgalommal várt versenyszáma, a 200 m férfi pillangó, amelyen az olimpiai bronzérmes Kenderesi Tamás – már-már szokásához híven – betegen repesztett olyan időeredményt, aminél idén még csak ketten tudtak jobbat. Sós szemérmes is, amikor a vele kapcsolatos várakozásáról faggatják, felelős vezetőként nyilván nem szívesen mondja ki, hogy vb-aranyra esélyesnek tartja „sajtbureszt”. A szám biztos vb-résztvevőjét, Cseh Lászlót két arcátlanul fiatal „úszóporonty” is megelőzte (Milák Kristóf, Tekauer Márk), de a válogatási elvek miatt Cseh tavalyi Eb-idejét vette figyelembe Sós kapitány. A 17 éves érdi Milák ugyanakkor 100-on valósággal kicibálta Pulai Bencét a második kvótás helyről, így már biztosan ő megy csatába Cseh mellett a középső pillangótávon – 50-en még lehet próbálkozni, Cseh László egyedül van, ketten indulhatnak.
Milák mellett „csillag születik” férfi gyorsúszásban, egy alig ismert egri srác, a szintén 17 éves Németh Nándor országos csúccsal (!) nyerte a 100 m gyorsot (48,64), ám mivel rá ifi-Eb és -vb vár a nyáron, két tapasztaltabb versenyző, Bohus Richárd és Kozma Dominik indul Budapesten. Az ob-n hétérmes Némethet mégis megcsodálhatjuk majd a váltóversenyek során, amilyen csillogó szemmel beszél róla Sós Csaba, biztosan „megfürdeti” júliusban a Duna Arénában is. Rögzíthetjük a tényt, Németh Nándor mestere ugyanaz a Plagányi Zsolt, aki elemi „kelléke” volt Cseh László riói olimpiai ezüstérmének.
Bár még az előbb említetteknél is fiatalabb két esztendővel, Késely Ajna a világbajnokságon komoly eredményt elérő úszó lehet, ő maga legutóbb lapunknak nyilatkozva határozottan kijelentette, legalább egy számban döntőt akar úszni. Lesz is erre lehetősége, hisz 1500-on Kapás Boglárka mellett Hosszú Katinka legyőzőjeként ő lesz a magyar, és ha az Iron Lady nem vállalja a 400 és/vagy a 800 gyorsot, Késely Ajna fog rajtkőre állni helyette. Nincs már messze az az idő sem, hogy Késely Kapást is elcsípje a jelenlegi fejlődési ütem mellett – erre 400-on, csak csöndben mondjuk, akár már nyáron is esélye lehet. Pechje a sűrű nyári ifimenetrend, felettesi parancsra nem tehet különbséget a viadalok között, egyébként is, Sós egyik nagy álma, hogy végre legyen ifjúsági világbajnoka a magyar úszósportnak. Hogy miért nem volt eddig, annak az oka egyszerű, Egerszegiék idején még nem volt ifi-vb.
Ha már szóba került Hosszú Katinka, az ő számválasztása a vb-csapatállítás legfontosabb befolyásoló tényezője, nem kevesebb mint hét számban van várólistás úszó, aki reménykedik Katka visszalépésében: 100 gyorson Verrasztó Evelyn, 200-on ugyanő és Késely Ajna – Késely még 400 és 800 gyorson is –, 50 háton a B szinttel rendelkező Joó Sára, 50 mellen a szintén B szintes Sztankovics Anna, 200 pillangón pedig Jakabos Zsuzsanna.
Hogy az Iron Lady végül miről mond le, azt július legelejéig nem köteles megmondani, és a külföldi riválisok miatt nem is fogja, de azt elkottyintotta, hogy mivel a 200 vegyes és a 100 hát teljesen együtt „mozog” a vb-programban, hiába olimpiai bajnok mindkettőben, az egyik számot „dobhatja”.
Sokan egyébként furán néztek, amikor az országos bajnokság első napján öt számából egyiket sem nyerte meg, s még dobogós is alig lett 200 m háton, amelyen pár hónapja csak rossz benyúlásával ejtette ki kezéből az olimpiai aranyat. Aztán viszont mutatott is valamit, 6 aranyig meg sem állt, no és mondott is: az ob minden napján reggel 6-kor a konditeremben kezdett, mert az erőfejlesztési gyakorlatokat nem lehet kihagyni. 200 vegyesen ráadásul világranglista-első időt úszott.
Hogy a „katinkányi” – vagyis 6 darab – aranyat bezsebelő Gyurták, Dániel és Gergely mire lehetnek képesek a helyezéseket tekintve, az nagy kérdés. Dániel Rio óta először versenyzett és úszott olyan időt, amit az évnek ebben a szakaszában még soha, reménykedhetünk tehát, hogy döntőben láthatjuk úszni legalább 200 mellen – esélye erre papíron 50-en és 100-on is lesz, csak sokkal kisebb. Gergely 800 gyorson és 400 vegyesen kvalifikált a világbajnokságra, az 1500-ért viszont nem harcol, mert egymás rovására menne három ilyen embertelen verseny együtt, egy viadalon – Hargitay András korábbi szövetségi kapitánynak tehát részben igaza volt tavaly, amikor az előzetes csapatkijelölésnél a 400 vegyes és az 1500 gyors közül csak az egyiken engedte (volna) rajthoz állni a „kis” Gyurtát. Verrasztó Dávid egyébként a másik „négyvegyeses” indulónk, ő az ob-n viszont kihagyta ezt a számot, a 100-as résztávok fejlesztése érdekében az egyes úszásnemek 100 méteres futamait fejlesztette versenykörülmények között. 100 háton Balog Gábor, 200-on Telegdy Ádám az első számú próbálkozónk a világbajnokságon, előbbi terve nem kisebb mint megdönteni Cseh László ötéves országos csúcsát – és akkor tényleg lezárulhat az őrségváltás nyáron, amikor az is kiderül, folytatja-e az úszást a másfél évtizede a világ úszóelitjébe tartozó Cseh. 200 háton indul egyébként a legnagyobb férfi számhalmozó, Bernek Péter, aki egyéniben 200 és 400 gyorson is rajtkőre áll majd, bivalyerős mezőnyben. Félnie azért nincs mitől, 200 háton világranglista top 10-es idővel lett országos bajnok, Kapás Boglárka szerelmét, Telegdy Ádámot megelőzve.
A végére hagytuk a torta habját, a talán legkedveltebb úszót, az imént említett Kapás Boglárkát, aki 200, 400, 800 és 1500 gyorson is kivívta a vb-részvételt, és bár mást is úszott az ob-n, a világbajnokságon már csak a „főételekre” koncentrál, vb-érmes reményei vannak a leghosszabb táv(ok)on.
A váltók összetételét Hosszú Katinka szándékait és az úszók aktuális formáját is figyelembe véve Sós Csaba a lehetséges utolsó percben, tehát csak a júliusi verseny idején hirdeti ki majd. A teljes csapattal szembeni minimális elvárás a riói 10 érmes teljesítmény megismétlése, a „szüretelők” várhatóan Hosszú Katinka (3-4 érem), Cseh László (1-2), Kenderesi Tamás (1), Verrasztó Dávid (1) és Kapás Boglárka (2) lesznek, a váltókról még korai beszélni.
Férfiak
50m gyors: Takács Krisztián, Lobanovszkij Maxim
100m gyors: Bohus Richárd, Kozma Dominik
200m gyors: Kozma Dominik, Bernek Péter
400m gyors: Bernek Péter – 1 fő még kvalifikálhat
800m gyors: Gyurta Gergely – 1 fő még kvalifikálhat
1500m gyors: Rasovszky Kristóf – 1 fő még kvalifikálhat
50m hát: Bohus Richárd – 1 fő még kvalifikálhat
100m hát: Balog Gábor – 1 fő még kvalifikálhat
200m hát: Telegdy Ádám, Bernek Péter
50m mell: Gyurta Dániel (Financsek Gábor – visszalépés esetén, továbbiakban: v. e.)
100m mell: Gyurta Dániel – 1 fő még kvalifikálhat
200m mell: Gyurta Dániel – 1 fő még kvalifikálhat
50m pillangó: Cseh László – 1 fő még kvalifikálhat
100m pillangó: Cseh László, Milák Kristóf
200m pillangó: Cseh László, Kenderesi Tamás
200m vegyes: Cseh László, Verrasztó Dávid (visszalépésük esetén még lehet kvalifikálni)
400m vegyes: Verrasztó Dávid, Gyurta Gergely
Nők
50m gyors: Molnár Flóra – 1 fő még kvalifikálhat
100m gyors: Jakabos Zsuzsanna, Hosszú Katinka (Verrasztó Evelyn v. e.)
200m gyors: Hosszú Katinka, Kapás Boglárka (Késely Ajna, Verrasztó Evelyn v. e.)
400m gyors: Kapás Boglárka, Hosszú Katinka (Késely Ajna v. e.)
800m gyors: Kapás Boglárka, Hosszú Katinka (Késely Ajna v. e.)
1500m gyors: Kapás Boglárka, Késely Ajna
50m hát: Hosszú Katinka (Joó Sára v. e.)
100m hát: Hosszú Katinka – 1 fő még kvalifikálhat
200m hát: Hosszú Katinka, Burián Kata
50m mell: Hosszú Katinka (Sztankovics Anna)
100m mell: Sztankovics Anna
200m mell: Sebestyén Dalma
50m pillangó: Molnár Flóra
100m pillangó: Szilágyi Liliána – 1 fő még kvalifikálhat
200m pillangó: Szilágyi Liliána, Hosszú Katinka (Jakabos Zsuzsanna v. e.)
200m vegyes: Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna
400m vegyes: Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna