Dühösek a dél-koreaiak a bíráskodás miatt, széttépték a kínai zászlót

Demonstráló dél-koreaiak széttéptek pénteken egy kínai zászlót Kína szöuli nagykövetségének közelében, tiltakozásul az ellen, hogy szerintük részrehajlóan ítélkeztek a bírák a dél-koreai rövidpályás gyorskorcsolyázókkal szemben a pekingi téli olimpián.

Magyar Nemzet
2022. 02. 11. 12:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Yonhap dél-koreai hírügynökség beszámolója szerint az Igaz Emberek elnevezésű civil szerveződés tagjai azt követelték, Kína kérjen bocsánatot amiatt, hogy az olimpián részrehajló a bíráskodás. A demonstráción részt vevő egyik nő elmondta, korábban ő maga is arra készült, hogy sportoló lesz, és meggyőződése szerint az igazságtalan bíráskodás fiatal versenyzők álmait törheti össze. Bírálta továbbá a dél-koreai kormányt amiatt, hogy egy szóval sem tiltakozik Kínánál az olimpián történt esetek miatt.

Hétfőn a rövid pályás gyorskorcsolyázók férfi 1000 méteres versenyében kizártak két dél-koreai versenyzőt, egyiküket, Li Dzsun Szeót az elődöntőben a később bronzérmes Liu Shaoang elleni szabálytalan manőver után. A másik futamban elsőként célba érkező Hvang Tae Hon vitatható kizárásával viszont kétségkívül a kínaiak nyertek, így kerülhetett be a döntőbe Zsen Ce-vej és Li Ven-lung is. (Zsen  Ce-vej utóbb Liu Shaolin Sándor ugyancsak vitatható kizárása után lehetett olimpiai bajnok.) Igazából ez verte ki a biztosítékot Dél-Koreában, mert ebben a futamban az egyik kínai, Li Ven-lung ráadásul egyértelműen akadályozta a versenyzőjüket. A történtek után volt olyan dél-koreai politikus, aki azt nyilatkozta, hogy a kínaiak „ellopták” tőlük az aranyérmet – de „természetesen” nem a kormány részéről  érkeztek ezek a kemény szavak. Szerdán 1500 méteren aztán Hvang Tae Hon lett az olimpiai bajnok.

Kedden mindenesetre a dél-koreaiak hivatalos panaszt nyújtottak be a Nemzetközi Olimpiai Bizottsághoz és a Nemzetközi Korcsolyázószövetséghez (ISU) a pekingi bíráskodás miatt. Ugyancsak tiltakozott a bíráskodás ellen a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) és a Magyar Országos Korcsolyázószövetség (MOKSZ), miután elutasították a magyar csapat óvását az 1000 méteres döntőben történtek miatt. Liu Shaolin Sándor megnyerte a finálét, ám utólag a versenybírók sárga lappal nemcsak megbüntették, hanem az egész mezőny végére is sorolták.

Borítókép: Szöulban sokan gondolják úgy, hogy a pekingi olimpián lejt a pálya a hazaiaknak (Forrás: Twitter/ Yonhap News Agency)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.