Másodszor ad otthont Ázsia a labdarúgó-világbajnokságnak. Az első alkalommal Dél-Korea több szempontból is emlékezetes menetelésével döntött rekordot a kontinens, amely először adott csapatot az elődöntőbe. Akkor a nyolcaddöntőben két képviselője volt az ázsiai konföderációnak, Katarban viszont a vb-történelem során először három is bejutott a legjobb tizenhat közé: Japán, Ausztrália és Dél-Korea.
Japán ráadásul megnyerte csoportját, erre ázsiai csapat továbbra is csak ázsiai világbajnokságon volt képes. A japánok mellett a másfél évtizede már az ázsiai zónához tartozó Ausztrália is két győzelemmel zárta a csoportkört, de még két búcsúzó, Szaúd-Arábia és Irán is letette a névjegyét egy-egy sikerrel, különösen a szaúdiak argentinok elleni sikere volt emlékezetes.
Csak a rendező Katar rontja az ázsiai összképet nulla pontjával.
Az afrikaiak is jól szerepeltek: 2014 után másodszor jutott két csapatuk a kieséses szakaszba, s a kontinens valamennyi képviselője nyert meccset Katarban. Marokkó ráadásul megnyerte csoportját, erre a XXI. század korábbi világbajnokságain egyetlen afrikai válogatott sem volt képes.
A nyolcaddöntős mezőny felét európai csapatok alkotják, az Európán kívüli helyszínt figyelembe véve ez sem rossz mutató. A két amerikai konföderáció összesen három helye viszont csalódás. Mexikó 1994 óta valamennyi vb-n bejutott a legjobb tizenhat közé, ez a hosszú sorozat megszakadt Katarban, így a CONCACAF-zónából már csak az Egyesült Államok csapata maradt versenyben.