Maffia állhat a felfüggesztett tíz kínai sznúkerjátékos mögött

Fogadási csalás, valamint bundázás gyanúja miatt tíz kínai játékos ellen eljárást indított a Nemzetközi Professzionális Biliárd- és Sznúkerszövetség. Az eset azért is kínos, mert Kína az elmúlt években jelentősen hozzájárult a játék felvirágoztatásához, s egyelőre kérdéses, az ázsiai országban mikor rendezhetnek ismét versenyeket. Egyesek szerint elképzelhető, hogy a játékosok fenyegetés hatására cselekedtek, azaz bűnszervezet tartja őket a markában.

2023. 01. 18. 18:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

December 12-én robbant a bomba. Akkor jelentették be, hogy a világranglistán tizenhatodik Jen Ping-taóval az élen hét kínai sznúkerjátékos játékjogár felfüggesztette a Nemzetközi Professzionális Biliárd- és Sznúkerszövetség (WPBSA). A határozat hátterében már akkor fogadási csalás, valamint bundázás gyanúja állt.

A következő napokban egyre dagadt a botrány, a múlt vasárnap véget ért Mastersen, noha a világranglistán elfoglalt helyezése erre feljogosította, sem a címvédő Jen Ping-tao, sem a kilencedik Csao Hszin-tung nem indulhatott el. Utóbbi 2021-ben szintén nagyon rangos, úgynevezett háromkoronás versenyen, az Egyesült Királyság bajnokságán diadalmaskodott, tavaly pedig a német profi Masters-tornán győzött.

A szerdai hír szerint a gyanúba fogott kínai játékosok száma tízre emelkedett, s a WPBSA bejelentette, hogy fegyelmi eljárást indít a nevezettek ellen, akik az alatt még csak érdeklődőként sem lehetnek jelen a viadalokon. Érdekesség, hogy a legjobb kínai játékosok közül egyedül a legismertebb, a 35 éves Ting Junhui nem érintett, aki jelenleg ugyan csak 22. a rangsorban, de 2014–15-ben volt már első is, tizennégy tornát nyert meg, s 2016-ban világbajnoki döntőben is szerepelt. A vizsgálat egyelőre csak a szervezet égisze alatt zajlik, de az üggyel várhatóan hamarosan a rendőrség is foglalkozik. 

Korai lenne bármit is elkiabálni, de a játékosok nagy száma, valamint az a tény, hogy mindannyian kínaiak, azt sejteti, hogy bűnszervezet állhat a dolog mögött. S hogy még csavarjunk egyet a dolgon, az sem kizárható, hogy a játékosokat megfenyegették, ezért vállalták a manipulációt.

2019 világbajnoka, az idei Masters nyertese, Judd Trump nyíltan ki is mondta ezt a véleményét.

– Annyira fiatalok ezek a srácok. Szerintem valaki nagyobb figura lehet felettük – mondta Trump.

John Higgins is megjárta

A négyszeres világbajnok John Higgins 2010-ben keveredett bundaügybe. Nyilvánosságra került egy videó, amely szerint John Higgins és menedzsere, Pat Mooney kezet ráznak egy ajánlatra, amely arról szólt, a megbízók busás összeget fizetnek, 300 ezer fontot fizetnek, ha a játékos egy kijelölt meccsen elveszít három frame-et. Először azt híresztelték, Higginst nyolc évre eltiltják, végül Pat Mooney vitte el a balhét, akit ezek után örökre kizártak a játék világából. Higgins olcsón megúszta, csak hat hónapra tiltották el és 75 ezer fontos büntetést kellett fizetnie. Ám visszatérhetett, a többi játékos nem tüntetett ellene, s 2011-ben negyedszerre is világbajnok lett.

Jason Ferguson, a WPBSA elnöke pontosan tisztában van azzal, hogy az ügy árt a sznúker népszerűségének, de amondó, ennél is ártalmasabb lenne, ha megpróbálnák eltussolni a dolgot. 

– Egyetlen módon szabad foglalkoznunk ezzel, minél gyorsabban és minél átláthatóbban kell intézkednünk. Az eltiltottak ügyét kivizsgáljuk, és amint meglesz az eredmény, meghozzuk a szükséges döntéseket. Minden hasonló fogadási ügy ki fog derülni. Jó ideje folyik a nyomozás ebben az ügyben, szépen haladunk. Minden fejleményt nyilvánosságra fogunk hozni. Az érintett játékosok nagy száma bennünket is meglep – mondta Jason Ferguson.

A szintén világbajnok Shaun Murphy Trumpnál sokkal szigorúbban fogalmazott. Szerinte aki mérkőzés eredményét manipulálta, az örökre el kell tiltani.

 

– Aki bundázott, annak nincs helye a profi mezőnyben. Az ilyen játékosokat életük végéig el kellene tiltani a profi és az amatőr sznúkertől is – jelentette ki Murphy

Hozzá hasonlóan foglalt állást a négyszeres világbajnok Mark Selby. Talán ezen megnyilvánulások hatására a WPBSA annyit közölt, hogy ha bebizonyosodnak a vádak, akkor az érintettek hosszú eltiltásra számíthatnak.

Az eset természetesen rosszt fényt vet a sznúkerre, de Jason Ferguson amondó, hogy a sportág gyorsan túljut a botrányon. Arról nem is beszélve, hogy Kína nagyon fontos szereplője a sportágnak. Sok a kínai játékos, akik már a legjobbak közé is betörtek, Kínában versenyeket is rendeznek – igaz, a Covid miatt ezek három éve elmaradnak –, s kínai cégek szponzorként is szerepet vállalnak a sportágban.

– Kína mellettünk áll, az ottani partnereinkkel együtt dolgozunk. Nagyon csalódottak vagyunk, de a sport ennél sokkal erősebb. Kína a sznúker nagyon komoly kereskedelmi piaca. A folyamatban lévő probléma ellenére a rendezvényeinkkel kapcsolatos hangulat nagyon pozitív. Idővel mindenképpen visszatérünk Kínába – nyilatkozta diplomatikusan Jason Ferguson.

Higgins korábbi estére is gondolva a sznúker – az egyéni profi sportokhoz, mindenekelőtt a teniszhez hasonlóan – ideális terepe a csalásnak. Csak remélhetjük, a tíz kínai megnevezésével lokalizálták a botrányt.

Borítókép: Három a tíz eltiltott kínai játékos közül. Liang Wenbo, Jen Ping-tao és Csao Hszin-tung (Fotó: BBC)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.