Két felejthetetlen gól és 180 emberélet

A Ferencváros labdarúgó-szakosztályának 124. születésnapján felavatták Borbás Gáspár szobrát az FTC-MVM Népligeti Sportközpontban. A legendás balszélső elsősorban arról híres, hogy ő szerezte az FTC és a magyar válogatott első gólját. Kevésbé ismert, hogy Borbás Gáspár– Tóth Potya Istvánhoz hasonlóan – emberéleteket mentett a zsidóüldözés, a nyilas terror idején.

2024. 12. 03. 16:25
Tobak Csaba, a Fradi Múzeun igazgatója, az egyik unoka, Borbás Dorka, Nyíri Zoltán, az FTC ügyvezető alelnöke, valamint az alkotó, Borbás Gergely leplezte le a szobrot
Tobak Csaba, a Fradi Múzeun igazgatója, az egyik unoka, Borbás Dorka, Nyíri Zoltán, az FTC ügyvezető alelnöke, valamint az alkotó, Borbás Gergely leplezte le a szobrot Fotó: Ladóczki Balázs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Borbás Gergely rögtön a pályafutása kezdetén örökre beírta a nevét a Ferencváros, sőt az egész magyar labdarúgás történetébe, hiszen 1901-ben ő szerezte a Fradi első gólját, majd két évvel később, 1903-ban a válogatottban is először ő volt eredményes a Csehország ellen 2-1-re megnyert találkozón, amely egyébként a nemzeti csapat második hivatalos mérkőzése volt.

Tizenhat évesen debütált a Fradiban

Borbás nem csupán egyszerűen szerencsés, hanem roppant tehetséges futballista volt, csupán 16 évesen, már 1900-ban bekerült a Ferencváros kezdőcsapatába. Az ünnepségen Tobak Csaba, a Fradi Múzeum igazgatója, az FTC Baráti Körének főtitkára idézte fel az 1884-ben született és 1976-ban elhunyt Borbás Gáspár életének, illetve futballpályafutásának legfontosabb állomásait. Kiemelte, hogy az emlékezetes, történelmi góljain kívül Borbás volt az első magyar labdarúgó, aki elérte a 25. válogatottságot és aki jogi végzettséget is szerzett. Megjegyezte, Borbás csupán egyetemi tanulmányai alatt, 1904–1909 között igazolt át a MAC-ba, majd visszatért az FTC-be. 1916-ban, 32 évesen pedig azért hagyott fel az aktív játékkal, mert az ügyészségen a főnöke választás elé állította: gladiátor, azaz futballista vagy főügyész akar lenni.

Felavatták Borbás Gáspár, az FTC és a magyar válogatott első gólját szerző egykori labdarúgó szobrát
A jövőben Borbás Gáspár szobránál tartjá az FTC születésnapi ünnepségeit. Fotó: Ladóczki  Balázs

Száznyolcvanan mondtak köszönetet Borbás Gáspárnak

Kevésbé ismert, hogy Borbás Gáspár – az FTC ugyancsak legendás játékosához és edzőjéhez, a mártírhalált halt Tóth Potya Istvánhoz hasonlóan – a vészkorszak, a nyilas terror idején zsidó emberek életet mentette meg.

Tobak Csaba egy írásos dokumentumra hivatkozva jegyezte meg, hogy 180 zsidó munkaszolgálatos írta alá a neki címzett köszönőlevelet.

– Nála jobb példaképet nem lehet állítani a fiatalok elé – méltatta Nyíri Zoltán, az FTC ügyvezető alelnöke Borbás Gáspárt, merthogy a kiváló labdarúgó kiaknázta a benne rejlő tehetséget (1928-ban az addig élt legjobb balszélsőnek választották), s a legnehezebb időkben emberségről tett tanúbizonyságot.

A szobor az egyik dédunoka alkotása

Az ünnepség meghitt hangulatához hozzájárult, hogy Borbás Gáspár egyik dédunokája, Borbás Dorka is köszönetet mondott azért, hogy megemlékeznek a dédapjáról. Az ízléses és a korabeli fotók alapján az egykori kiváló labdarúgóra megszólalásig hasonlító szobor egy másik dédunoka, Borbás Márton munkáját dicséri, testvérük, Borbás Barnabás pedig megírta a legendás ős élettörténetét.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.