– Másfél évtizeden keresztül újságszerkesztéssel és -kiadással is foglalkozott. Miért hagyott fel vele?

Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
Most először találkoztak a felek a 2024-es Bajnokok Ligája-döntő óta.
– Másfél évtizeden keresztül újságszerkesztéssel és -kiadással is foglalkozott. Miért hagyott fel vele?
– Amikor a kilencvenes évek legelején minden forrásban, változásban volt, a második feleségem, Ági írta a cikkeket, én csak a kiadással foglalkoztam. Először csak egy szóróanyagot akartunk megjelentetni, majd adódott egy baráti cég, s reklám fejében megjelentette a Római Parti Hírek című havilapot, amely 23 évet ért meg. Azután a támogatók lassan elfogytak, rengeteg munka volt vele, ezért feladtuk.
– Reklám nélkül is nagy élet van itt, az önök szervezésében, a Rómaifürdő Sportegyesület (RSE) keretei között.
– Mi alapítottuk a klubot a kilencvenes évek legelején, s akkor még sokkal több szakosztályunk működött. Mára maradt a vízitúra, a gyerekkosárlabda és a szabadidősport. Éppen elég dolgunk van ezekkel is, persze a legtöbb tennivalónk a vízitúrásokkal adódik. Évek óta érdemi támogatás nélkül működünk, pályázatokon próbálunk pénzt szerezni.
– Beszéljünk a kezdetekről is: miért lett éppen kajakozó?
– Óvodás koromban költöztünk Soroksárra. A csepeli HÉV ablakából lehetett látni a kis Dunán az evezősöket, én aztán a kajakosoknál próbálkoztam. Ez 1963-ban történt, egy Ali bácsi nevű edzőhöz kerültünk, a következő évben pedig le is igazoltak. Ekkor már Szabó Sándor, azaz Satya bácsi vezette a csoportunkat. Az első partnerem Kozma Sándor volt, az ifjúsági korosztályban elért sikerek után 1969-ben a csepeli négyes országos bajnok lett. Utána ültetett össze minket Satya bá Deme Jóskával, akivel azután az 1972-es, müncheni olimpián másodikok lettünk.
– Elégedett az ötkarikás ezüstéremmel?
– Máig sem értek bizonyos történéseket. 0,77 másodperccel kaptunk ki egy előtte soha nem látott szovjet egységtől, amelynek tagjait a számunkra nagy sikerű, 1973-as, tamperei világbajnokságon már nem láttuk. Azokban az években több hasonló eset is történt, de akkor még nem voltak a maihoz hasonlítható finomságú doppingellenőrzések. Senki nem tudja például, miért is halt meg egy évvel később a Münchenben női egyes 500 méteren győztes Julija Rabcsinszkaja. A tamperei két aranyérem mellett világbajnokságokon négy ezüst- és három bronzérmet is gyűjtöttünk Deme Jóskával.
– Mi volt az erőssége ennek a rendkívül sikeres párosnak?
– A képességeink jól kiegészítették egymást. Jóska gyors volt, jól megindította a hajót, én pedig nagy erőket mozgósítottam a toláshoz, ami a hátul ülők dolga. Egyesben is sokat edzettünk, leginkább Bakó Zolival hárman nyüstöltük egymást. Visszagondolva a történtekre, a komoly sikernek, az érmeknek és az olimpiai járadéknak nagyon örülök, de hasonlóan nagyra tartom, hogy Jóskával mind a mai napig igen jó barátságban vagyunk, gyakran találkozunk. Mindkettőnknek három gyermeke van, unokákkal. Róluk is beszélgetünk, meg a korunkkal járó panaszainkról is.
– Az edzőkkel milyen volt a kapcsolata?
– Csepelen még Vas István is készült velem, a válogatottban pedig előbb Péhl József, majd Parti János volt a főnökünk. Parti kitolt velünk, hiszen megnyertük a válogatót Moszkva előtt, mégsem minket indított az olimpián. Helyette átirányított a négyesbe, ott viszont csak ötödikek lettünk.
– A harmadik olimpiájáról, a montrealiról még nem esett szó.
– Előtte túlontúl ment a hangulatcsinálás, hogy milyen fontos a jó szereplés. Akkor – már a Honvéd versenyzőjeként – a négyesben ültem benne, de messze túledzett állapotba kerültünk, és csak ötödikek lettünk.
– Egyesületi vezetőként mi a legfontosabb feladata? Melyek a főbb programjaik az évadban?
– A nagykunsági csatornán volt egy amolyan bemelegítő evezésünk, majd május 31-én, hétfőn indulunk csoportokkal Mohácsra. Ezt követi a Nemzetközi Duna Túra, amelyen minden ország a maga szakaszát szervezi, nekünk idén Gönyűtől Mohácsig szól a megbízatásunk. Maga a Duna-túra egyébként 2700 kilométer hosszú, Ingolstadttól a Fekete-tengerig tart. Kiemelt eseményünk még a Tisza-tónál sorra kerülő, ugyancsak hagyományos, két hétig tartó rendezvényünk.
– Mi lesz az ünnepi ebéd?
– Feleségem fácánhúslevest főz, a főételt pedig már hagyományosan kortárs kenus világbajnokunk, Árva Gábor szállítja Sógor nevű vendéglőjéből.
Most először találkoztak a felek a 2024-es Bajnokok Ligája-döntő óta.
A világranglista 10. helyén álló Shelton már megoldhatatlan feladat volt honfitársunk számára.
Mindent láthattunk, ami egy rangadó velejárója, és a PSG 2-0-ra győzött a Bayern München ellen.
Brutális volt látni is, nemhogy átélni.
Most először találkoztak a felek a 2024-es Bajnokok Ligája-döntő óta.
A világranglista 10. helyén álló Shelton már megoldhatatlan feladat volt honfitársunk számára.
Mindent láthattunk, ami egy rangadó velejárója, és a PSG 2-0-ra győzött a Bayern München ellen.
Brutális volt látni is, nemhogy átélni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.