Politika és technokrácia

A választók többsége tudja, hogy a hatalom a gazdasági szektornál lakik albérletben.

S. Király Béla
2017. 07. 27. 17:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint egy hónapja, hogy június 18-án megejtették a francia parlamenti választások második fordulóját. Bár a szavazók az első forduló után a vártnál szűkebbre szabták az elnöki köpenyeget, így is méretes maradt. A korábban jövendölt 440 képviselői hely helyett Emmanuel Macron pártja a centrista Modemmel együtt 361-et szerzett az 577-ből. Bonyolítja a helyzetet, hogy korrupciós vádak miatt a Modem frontemberei arra kényszerültek, hogy kilépjenek a kormányból. Bár a kabinetnek a centristák nélkül is stabil többsége van, a 47 képviselőt számláló Modem viszonya az elnöki politikához bonyolultabbá vált.

Macron egy fontos dologban tévedett. Február végén még azt mondta: „lehetetlen és nem is kívánatos” az olyan francia államfő, aki mögött abszolút többségű párt áll. Ehhez képest a Charles de Gaulle és Michel Debré miniszterelnök által 1958-ban alapított V. Köztársaságnak még soha nem volt olyan elnöke, aki ekkora többséget tudhatott magáénak. Ez nagy felelősséggel jár. Azok, akik kénytelen-kelletlen az elnökre, majd a pártjára szavaztak, azt mondhatják: tessék, lássuk, hogy mit kezd a programjával! Már csak azokat a politikai prófétákat kellene összeszámolni, akik arra esküdtek még néhány hónappal ezelőtt, hogy „ha Macron győz, nem lesz abszolút többsége a parlamentben”.

Az új elnöknek senkihez sem kell alkalmazkodnia, legfeljebb megbízóihoz és kampánya pénzelőihez. Pártját ő alapította, az En Marche! képviselőinek legitimitása tőle származik. Noha szabad kezet kapott, és a sajtó is kedveli, egyvalami azért nagyon hiányzik neki: a vidéki szavazók támogatása. Ekkora hatalom ugyanis soha nem imbolygott még ilyen szűk választói kör alapzatán! A parlamenti választások első fordulójában párthíveire csak a résztvevők 32 százaléka voksolt, a szavazásra jogosultak 15 százaléka. A másodikban történelmi léptékű, 57,4 százalékos volt a távolmaradás.

Hogy ekkora ellenállás, majd kényszerszavazás után is kormányozható az ország, elsősorban De Gaulle és munkatársai előrelátásának köszönhető. Az általuk alapított V. Köztársaság alkotmánya és intézményei még mindig erősek: azok a politikusok, akik a VI. Köztársaság ötletével játszadoztak, most is megjárták. De Gaulle visszametszette a pártok túlhatalmát, és a hagyományos pártokat most is helybenhagyta a népharag. Ő fütyült azokra a vízió nélküli mamelukokra, akiket csak politikai politikusoknak nevezett. Ezt tette Macron is. A kétértelmű Macron úr című könyvében Marc Endeweld újságíró már 2015-ben megírta, hogy Francois Hollande minisztere nem akarja végigjárni a kötelező szakaszokat, amelyek az elnöki székbe vezethetik. Brüsszel „kényszerei” és a pénzügyi-gazdasági globalizáció kontraszelektív hatással jár. A választók többsége nem láthat különbséget bal és jobb között, az átlagossá váló politikus pedig igazodik a közvélemény – részben előállított – hangulatához. Tehát mindenekelőtt neki, az 1958-as nagy alapítónak tartozik köszönettel Macron, hogy ilyen szűk keresztmetszet ellenére ekkora kormányhatalomhoz jutott.

Tetszik, nem tetszik: a Francia Köztársaság monarchikus jellegű marad. És a választók, főleg a bohém burzsoázia által lenézett vidékiek megfelelő magatartást várnak el a vezetőtől. Sarkozy és Hollande a ’68-as balliberális örökség nevében deszakralizálták az elnöki hatáskört: sem ők, sem politikai garnitúrájuk nem kapott esélyt.

Az urnáktól való távolmaradásból a bevándorlók harmadik generációja is kivette a részét. Versenytársainak ügyefogyottsága, céltévesztő magatartása mellett ez is besegített Macronnak. Az V. Köztársaság tehát továbbra is az elnöki szuverenitáson alapul, noha az európai intézmények annyira megnyirbálták a szárnyait, hogy alkalmatlan viselőjük csak suhogtatásra képes, mint nagyanyáink tömött libái.

Furcsa jelenség ez a szuverén, egyben teljhatalmú elnök! Bevándorlópárti, mint Merkel. Technokrata kormányában föderalisták zsibonganak, akik több Európát és kevesebb nemzeti Franciaországot akarnak. A liberálisok üdvözlik, mert nagyobb piacot és ahhoz simuló törvénykezést szorgalmaz. Ő is fölmondatja az „emberi jogok” katekizmusát, és ebben Hollande művének folytatója. Ideális alany a multikulturalizmus hívei és haszonélvezői számára is. Egyetemes bazárjában jól lehet majd alkudozni, nem lesz semmilyen ellenállás. Hacsak az utcán nem.

Ortega y Gasset annak idején a tömegek lázadásától féltette a nyugati kultúra civilizációs alapjait. Ma a metropoliszok által kitenyésztett elitektől kell félteni ugyanezt. Azoktól, akik nem ismernek mást, mint a pénzt, az érvényesülést és a vele járó gyökértelen, nomád életformát. A normákba a kisember kapaszkodik, a becsületre való hivatkozás a vesztesek kiváltsága. Félre tehát a politikusokkal – oktatott engem még áprilisban több francia ismerősöm –, éljenek a technokraták, a szakértők, akik tudományos alapon vezetik ki a bajból a válságban szenvedő franciákat!

Az 1994-es itthoni szocialista kampány után mondta Csurka István, hogy a „szakértelemre” hivatkozni bolsevista trükk. Talán ez a szakértői kormány is egy Szajna-parti befektetői trükk? A választók többsége tudja, hogy a hatalom már rég elköltözött a politikától, és a gazdasági szektornál lakik albérletben.

Érdekes lesz erkölcsi kódexről törvényt alkotni ott, ahol egy határon felül a piaci szereplők kényükre-kedvükre forgatják ki a törvényeket. Macron abban az Európai Unióban akarja leckéztetni a Keletről érkező kormányfőket, amely részben az adóparadicsomok törvénye és a lobbik kényszere szerint működik. Sikerének ennek ellenére jóindulattal drukkolunk, száz nap neki is jár. De azt is tudjuk, hogy arrafelé annyira kedvelik a királyokat, hogy néha szeretik felmutatva látni a fejüket. A nyaktiló szerepét most az irányadó média és a jogászi különítmények játsszák. Azok képesek kormányválságot előidézni. Csak úgy érdekből, haszonból, szórakozásból. Mert a rossz hír az igazi hír, az a kelendő. Kerül, amibe kerül.

A szerző politológus

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.