Talán kevéssé ismert, hogy a szerb–magyar kapcsolatok egyik legrégebbi építészeti emléke a mai Csepel-szigeten található. A ráckevei monostortemplom egy teljes épségben megmaradt gótikus emlékünk, amelyet 1440 óta szerb ortodox templomként használnak. Még I. Ulászló magyar király adományozta az Al-Duna vidékén dúló törökök elől ide menekülő szerb közösségnek.
A tény, hogy Magyarország szívében az azóta eltelt mintegy hatszáz év összes történelmi csapása és megpróbáltatása közepette is megszakítás nélkül szerb ortodox egyházközösség működik, több nagyon fontos üzenetet is hordoz számunkra.
Először is azt, hogy Magyarország nem szorul külső tanítókra a tartós és békés felekezeti és nemzetiségi együttélés tekintetében, még ha az elmúlt évszázadokban senki sem érezte szükségesnek, hogy e békés együttélésre a „multikulturalizmus” címkéjét ragassza.
A másik nagyon fontos üzenet, hogy a szerb–magyar kapcsolatokban igen hosszú hagyománya van egymás megsegítésének olyan egzisztenciális fenyegetések idején, mint amilyen az oszmán–török hódítás volt Délkelet-Európában. Ez a tanulság igencsak aktuális az országainkat napjainkban fenyegető olyan komoly kihívások idején, mint amilyen a koronavírus-járvány vagy a tömeges migráció. Ez utóbbi ugyan más jellegű, mint amivel hatszáz esztendeje a magyarok és szerbek szembenéztek, de szintén súlyos biztonsági kockázatot jelent, és ugyanúgy délkelet felől érkezik, mint annak idején.
Azért is fontos kitérnünk arra, hogy hogyan támogattuk egymást, mert a két nép viszonya nem mindig volt mentes a súlyos konfliktusoktól. A szerb–magyar együttélés történetéhez sajnos véres fejezetek is tartoznak. A XVI–XX. századig több súlyos etnikai konfliktusról is tudunk, amelyek hosszú időn keresztül megterhelték a két nép viszonyát. A magyar települések ellen elkövetett délvidéki vérengzések az 1848–49-es szabadságharc idején kitörölhetetlen nyomot hagytak a nemzeti emlékezetben, ahogyan a magyarok által a második világháborúban elkövetett újvidéki atrocitások, illetve a háború végén a magyar falvakban végrehajtott tömeges megtorlások is.