idezojelek

Trianon ott is fáj, ahol nem gondolnánk

Mi Magyarországon imádkozhatunk, hogy ne ismétlődjön meg újra a 2000-s tiszai cianidszennyezés.

Borsodi Attila avatarja
Borsodi Attila
Cikk kép: undefined

A trianoni békediktátum hatalmas, lassan gyógyuló és talán soha el nem felejthető sebet ejtett Magyarországon. Hazánk 1920. június 4-én a területének valamivel több mint a kétharmadát elvesztette, a lakossága pedig csaknem 18,3 millióról alig valamivel több mint 7,6 millió főre esett vissza. Ezek a csapások drasztikusan éreztették hatásukat a gazdaságban is, hiszen sok más mellett az elcsatolt részekre került az erdőterületeink nagy többsége, a bányáink, az érceink és az ásványkincseink zöme. Felszabdalták az addig szerves egységet képező vasúthálózatunkat is.

Ezt a traumát több mint száz év alatt is képtelenség volt feldolgozni, ám a trianoni békediktátum negatív következményeit más módon is megérezte és mind a mai napig megérzi hazánk. Amikor ugyanis elvették a „hegyeinket”, akkor az elcsatolt területekkel elkerült tőlünk egy sor magyarországi folyó forrása és felső szakasza is, amelyek sorsára így alig-alig van rálátásunk és főleg ráhatásunk. Ha ugyanis egy-egy ügyben intézkedni szeretnénk, akkor a kezünk meg van kötve, miközben ezek a folyók egytől egyig mind hozzánk érkeznek.

Szomorú, de egyben tökéletes példa erre a Sajó-szennyezés. Közel négy hónapja ugyanis folyamatosan ömlik a Sajóba a bezárt Gabriella-vasércbánya szennyvize a Felvidéken. Hogy a helyzet komolyságát érzékeltessük, korábbi mérések szerint a szennyvízzel 24 óra alatt 4,2 tonna vas, 38 tonna szulfát, 1,7 tonna cink, fél tonna mangán és öt kilogramm arzén jut a Sajóba, ami valósággal kiradírozta a folyó felső szakaszának élővilágát.

A magyarlakta vidék civiljei mindent megtettek, hogy megállítsák a pusztulást. Először levelet írtak az illetékeseknek az ügyben, majd május elején helyben összefogtak, felszivattyúztak ezerliternyi szennyezett vizet a Sajóból, és Pozsonyban kilocsolták a környezetvédelmi tárca elé. Aztán online petíciót indítottak, de csak nem akart az érdemi döntés megszületni. S miért? Miért kell az egyre nagyobb károkat okozó ökológiai katasztrófát végignézni? A válasz az, hogy Szlovákiában elhúzódó koalíciós válság van. A környezetvédelmi minisztérium az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek párt kezében van, míg a gazdasági tárca élén a liberális SAS politikusa áll. A Felvidéken pedig azt látják, hogy a két minisztérium hárítja a felelősséget, ahogy helyben mondják: „egymásnak passzolgatják a forró krumplit”. Ráadásul a Sajó völgye messze esik Pozsonytól, az ökológiai katasztrófa pedig amúgy is egy magyarok lakta vidéket pusztít, gondolhatják a szlovák fővárosban.

Ami pedig az anyaországot illeti, mi elszenvedjük a szlovák államigazgatás tétlenségét, tehetetlenségét. Tiltakozhatunk, nehezményezhetünk, írhatunk levelet Pozsonynak vagy Brüsszelnek, a Sajó a Felvidéken ered, ott jut a vizébe a szennyezés. Így csak reménykedhetünk abban, hogy egyszer megtörténik a csoda, és felszámolják végre a szennyezés forrását, amit két hét alatt meg lehetett volna tenni.

A Sajó vize Magyarországra érve egyelőre tiszta, de többek szerint csak idő kérdése, hogy a helyzet megváltozzon. Részben, mert a szennyezés folyamatosan ömlik a folyóba, másrészt azért, mert egy nagyobb áradásnál valószínűleg a szennyeződés nagy része így is, úgy is átjut majd hozzánk.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nagy gond azonban az, hogy a mostanihoz hasonló katasztrófa máshol is megtörténhet, és nemcsak a Felvidéken, hanem a Partiumban vagy Erdélyben is. Egy közelmúltban elvégzett előzetes vizsgálat, amelyről lapunk is hírt adott, a Tisza erdélyi mellékfolyóit veszélyeztető, működő, illetve bezárt, elhanyagolt bányák által kibocsátott szennyezésre hívta fel a figyelmet. A vízben és a hordalékban helyenként a megengedett értékeket több ezerszeresen meghaladó toxikusfém-koncentrációt mértek, de a kevésbé látványos mikroműanyag-szennyezés is elképesztő mértékű. A vizsgálat rámutatott arra, hogy ez a döbbenetes állapot – hazánkba érve – nemcsak a folyóink ökoszisztémáit és a halászatot, de a talajvíz fémszennyezése révén a mezőgazdaságot is érinti vagy érinteni fogja. A dolog ugyanis úgy áll, hogy a szennyezett víz jelentősen felhígul, amire eléri a magyar országhatárt. De esős időszakban vagy hóolvadáskor lassacskán, egy-két éves rendszerességgel bányaáradások következnek be, elöregedett műtárgyak hibásodnak meg, amelyek alkalmával nagy mennyiségű toxikus fém kerül a magyar folyók vizébe. A problémákat pedig csak tetézi, hogy a legtöbb helyen nincsenek tisztítóállomások, illetve több olyan eset is ismert, amikor az infrastruktúra rendelkezésre áll, de azt költséghatékonyság miatt nem működtetik. Vagy arra is van példa, hogy a tisztítóállomás megvan, de az o­dáig vezető csöveket ellopták.

Vagyis időzített bombák sora ketyeg a szomszédos államok területén, fent a hegyekben, mi pedig Magyarországon, itt lent a katlanban imádkozhatunk, hogy ne ismétlődjön meg újra a 2000-s tiszai cianidszennyezés.

Sokan emlékezhetünk rá, hogy 2000 januárjában a nagybányai Aurul bányavállalat létesítményéből százezer köbméter cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz zúdult a Lápos folyóba, majd ezen keresztül a Szamosba és a Tiszába. A halálosan mérgező hatású anyag koncentrációja száznyolcvanszorosan haladta meg a megengedett határértéket, így hatalmas pusztítást végzett az élővilágban. A legsúlyosabb károk a Tisza élővilágában keletkeztek, ahol a negyven kilométer hosszan elnyúló cianidfolt két hét alatt vonult le. Vagy nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy hosszú évek óta, áradások után hatalmas mennyiségű hulladék indul el a Tiszán Magyarországra, miután a lerakókat elmossa a víz. Ez ellen több lépcsőben, a legváltozatosabb módon védekezünk a folyó felső és középső szakaszán. Már a magyar–ukrán határ előtt hulladék-előjelző éjjellátó kamerákkal figyelik a vízfelszínt, és ha azt érzékelik, hogy a folyón érkező PET-palackok száma megugrik, akkor működésbe hozzák a felső-tiszai hulladékmentesítési rendszert. Ezzel megpróbálják kiemelni az uszadék és hulladék nagy részét, ami továbbjut a folyón, azt a kiskörei vízlépcsőnél termelik ki. Erre a védekezésre nagyon komoly energiát, pénzt fordít Magyarország.

Jó lenne remélni, hogy az ilyen problémák megszűnnek, és a 2000-s cianidszennyezéshez hasonló katasztrófa még egyszer nem következhet be hazánkban, de a jelek sajnos arról árulkodnak, hogy a történelem bármikor megismételheti önmagát. S kicsiben a Sajóban ismétli is.

Borítókép: A Sajó folyó Sajópüspökinél, a magyar–szlovák határ közelében 2022. március 14-én. (Fotó: MTI/Komka Péter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Szőcs László avatarja
Szőcs László

Hígtrágya és pogrom Hollandiában

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Ez itt az én hazám

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Mivé lett világunk?

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Orbán államférfi, Magyar botrányhős

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.