A trianoni békediktátum hatalmas, lassan gyógyuló és talán soha el nem felejthető sebet ejtett Magyarországon. Hazánk 1920. június 4-én a területének valamivel több mint a kétharmadát elvesztette, a lakossága pedig csaknem 18,3 millióról alig valamivel több mint 7,6 millió főre esett vissza. Ezek a csapások drasztikusan éreztették hatásukat a gazdaságban is, hiszen sok más mellett az elcsatolt részekre került az erdőterületeink nagy többsége, a bányáink, az érceink és az ásványkincseink zöme. Felszabdalták az addig szerves egységet képező vasúthálózatunkat is.
Ezt a traumát több mint száz év alatt is képtelenség volt feldolgozni, ám a trianoni békediktátum negatív következményeit más módon is megérezte és mind a mai napig megérzi hazánk. Amikor ugyanis elvették a „hegyeinket”, akkor az elcsatolt területekkel elkerült tőlünk egy sor magyarországi folyó forrása és felső szakasza is, amelyek sorsára így alig-alig van rálátásunk és főleg ráhatásunk. Ha ugyanis egy-egy ügyben intézkedni szeretnénk, akkor a kezünk meg van kötve, miközben ezek a folyók egytől egyig mind hozzánk érkeznek.
Szomorú, de egyben tökéletes példa erre a Sajó-szennyezés. Közel négy hónapja ugyanis folyamatosan ömlik a Sajóba a bezárt Gabriella-vasércbánya szennyvize a Felvidéken. Hogy a helyzet komolyságát érzékeltessük, korábbi mérések szerint a szennyvízzel 24 óra alatt 4,2 tonna vas, 38 tonna szulfát, 1,7 tonna cink, fél tonna mangán és öt kilogramm arzén jut a Sajóba, ami valósággal kiradírozta a folyó felső szakaszának élővilágát.
A magyarlakta vidék civiljei mindent megtettek, hogy megállítsák a pusztulást. Először levelet írtak az illetékeseknek az ügyben, majd május elején helyben összefogtak, felszivattyúztak ezerliternyi szennyezett vizet a Sajóból, és Pozsonyban kilocsolták a környezetvédelmi tárca elé. Aztán online petíciót indítottak, de csak nem akart az érdemi döntés megszületni. S miért? Miért kell az egyre nagyobb károkat okozó ökológiai katasztrófát végignézni? A válasz az, hogy Szlovákiában elhúzódó koalíciós válság van. A környezetvédelmi minisztérium az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek párt kezében van, míg a gazdasági tárca élén a liberális SAS politikusa áll. A Felvidéken pedig azt látják, hogy a két minisztérium hárítja a felelősséget, ahogy helyben mondják: „egymásnak passzolgatják a forró krumplit”. Ráadásul a Sajó völgye messze esik Pozsonytól, az ökológiai katasztrófa pedig amúgy is egy magyarok lakta vidéket pusztít, gondolhatják a szlovák fővárosban.
Ami pedig az anyaországot illeti, mi elszenvedjük a szlovák államigazgatás tétlenségét, tehetetlenségét. Tiltakozhatunk, nehezményezhetünk, írhatunk levelet Pozsonynak vagy Brüsszelnek, a Sajó a Felvidéken ered, ott jut a vizébe a szennyezés. Így csak reménykedhetünk abban, hogy egyszer megtörténik a csoda, és felszámolják végre a szennyezés forrását, amit két hét alatt meg lehetett volna tenni.
A Sajó vize Magyarországra érve egyelőre tiszta, de többek szerint csak idő kérdése, hogy a helyzet megváltozzon. Részben, mert a szennyezés folyamatosan ömlik a folyóba, másrészt azért, mert egy nagyobb áradásnál valószínűleg a szennyeződés nagy része így is, úgy is átjut majd hozzánk.