idezojelek

Az év elején már elérte a csúcsát az infláció

Megúszhatjuk a visszaesést, sőt némiképp növekedhetünk is 2023-ban, de a gazdaság csak a későbbiekben kaphat lendületet.

Szajlai Csaba avatarja
Szajlai Csaba
Cikk kép: undefined
inflációnövekedésgazdaság 2023. 04. 03. 8:30
Fotó: Andy Rain

Van benne rizikó, de kockázat is – tartja tréfásan a mindennapok valóságát és a jövőt firtató régi budapesti mondás. És ez momentán igaz a hazai gazdasági folyamatokra is. Különösen akkor, amikor a külvilág számára egymásnak ellentmondó makrogazdasági összefoglalók jelennek meg a Magyar Nemzeti Bank és a kormány részéről. Kinek van igaza? – teszik fel sokan a kérdést.
Márpedig a minap megjelent jegybanki inflációs jelentés hatott a kedélyekre. Még akkor is, hogyha az MNB szakmai elemzése nem közgazdasági „furcsaságokat” állít a kincstári optimizmussal szemben, vagy éppen annak ellenkezőjét. Hanem leegyszerűsítve azt: a jegybanki szakértők 2023 tavaszán miként is látják a gazdasági status quót, valamint a kilátásokat. Bár az elemzés megjelenése óta másról sem olvasni, miszerint ismét „odaszúrt” a kormánynak a jegybank, és „ordítóan hatalmas” az eltérés a gazdaságpolitikai döntéshozók között, mindenkit nyugalomra lehet inteni. 

Bár a jegybanki inflációs jelentés a korábbiakhoz képest rövid és egyéves távon „elnyúló” pénzromlással számol, a kétéves belátható horizonton az előrejelzés, mármint a drágulás ütemének alakulása megegyezik a korábbival.


A másik fontos megállapítás pedig a gazdasági növekedéssel kapcsolatos. A jegybank egy ideje sávban jelzi a GDP várható alakulását is. A mostaninak a lényege, hogy megúszhatjuk a visszaesést, sőt némiképp növekedhetünk is 2023-ban, de lendületet a gazdaság csak a későbbiekben kaphat. Kétségtelen, hogy differencia mutatkozik a pénzügyi egyensúly tekintetében, itt a feladvány megoldása a kormánynál van, magas kamatszinten és romló finanszírozási környezetben, barátságosnak semmiképpen sem nevezhető brüsszeli háttér mellett kell javítani az államháztartás pozícióján.

Kormányzati oldalról pedig az a várakozás, hogy az esztendő végére lehet egy számjegyű az infláció, vagyis az úgynevezett dezinflációs folyamat csak az év második részében indul be. 

Vagyis a kormány sem ígér zsákbamacskát ezen a téren, ugyanakkor tesz érte: a versenyhivatal beígért vizsgálatai valószínűleg pozitív hatással lesznek a magas árszint megfékezésére. Közben a gazdasági növekedés tekintetében másfél százalékos bővüléssel számol a kabinet; utóbbi sem az ördögtől való; pénzpiaci szakértői prognózisok alapján összejöhet.
Kockázatokat talált a büdzsében a Költségvetési Tanács is, hogy visszaugorjunk a bevezetőben említett mondáshoz. A rizikófaktor elhárítása elméletileg nem túl bonyolult: 

takarékossági intézkedések meghozatala szükséges a költségvetési szervek részéről, de észszerű spórolással, hogy a közfeladatok ellátása ne járjon veszéllyel.


Ennyi negatív dolog után van-e egyáltalán valami, aminek örülhetünk 2023 tavaszán?
Annak feltétlenül, hogy az év elején már elérte a csúcsát Magyarországon az infláció, és az élelmiszerek árának növekedése lassulásnak indult, bár ezt a mindennapokban még aligha érezzük. S miközben több oldalról hűtik a gazdaságot, addig a növekedési pálya beindulhat. Ennek különösen hatékony támogatója a hazai munkaerőpiac, amely ellenálló, még mindig jelen van a teljes foglalkoztatottság, és idővel a beruházások élénkülésével is számolhatunk.
De tegyünk egy kitérőt is! Nem pusztán a hazai gazdasági helyzetet és kilátásokat övezik kockázatok, hanem a világgazdaság egészét. Mindenütt magas a kamatszint, ami általánosan drágítja a finanszírozását, és rekordinfláció tombolt az elmúlt hónapokban az eurózóna országaiban is. Olyan pénzromlási dinamikát mértek a tavalyi esztendő végéig Nyugat-Európában, amelyre évtizedek óta nem volt példa. 

Noha a Lajtán túl csökkent a drágulás üteme, februárban ez a folyamat megtorpant. A várakozások pedig – úgy tűnik, az energiaválság nem ért még véget – bizonytalanságra utalnak.

 Ne feledjük, a magyar kivitel túlnyomó része ide áramlik, és ezért sem mindegy számunkra, mi történik a legfontosabb piacokon, valamint onnét mi „gyűrűzik” be.
A leírtakból tehát kitűnik, hogy sajnos megmaradtak a korábbi időszak globális kockázatai, amelyek komoly kihívást jelentettek a jegybanki előrejelzés készítőinek. Ennek következtében inkább óvatosan, a rosszabb forgatókönyvek teljesülésével számoltak a magyar gazdaság várható makropályáját illetően. De sem a füstje, sem pedig a lángja nem akkora az elemzésnek, hogy abból belpolitikai okfejtéseket kelljen levonni.
Közben a nagy célokról, miszerint érjük be az osztrák, de legalább az EU átlagának életnívóját, nem szabad lemondani, különösen annak ismeretében, hogy a románok az Eurostat kimutatása szerint fejlettségben utolértek bennünket. A kockázatok ellenére igenis gyorsítani kell.
A szerző a Világgazdaság főszerkesztő-helyettese

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

Borítókép: lassult az élelmiszerek inflációja (Ryan Rain)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Az ellenzék egyre szélsőségesebb

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

A globális elit akarja a háborút

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.