Amely más idők nekünk, magyaroknak egyértelműen kedvezőbbek lesznek. Nem csak azért, mert a neomarxista woke-elmebajok úgy általában háttérbe szorulnak, visszatér a normalitás, megszűnik a nyomás (például arra, hogy az óvodákba is engedjük be a gyerekeket szexualizálni akaró transzvesztitákat és egyéb LMBTQ-aktivistákat). Nyilván már ez sem elhanyagolandó önmagában, hogy ez a nyomás megszűnik. De megszűnik a politikai nyomás is. Akár abban, hogy hogyan merészelünk szigorú migrációs politikát folytatni, vagy hogy hogyan merészelünk békét akarni ahelyett, hogy a harci kürtöt fújnánk mi is. (Mert már csak egy hajszál – tán épp a mi hajszálunk – hiányzik ahhoz, hogy az ukrán hadsereg sikerrel vegye be Moszkvát.)
Az általános politikai körülmények, a nemzetközi közbeszéd, a sajtó és nem utolsósorban a közösségi média irányváltása (az X után már a Facebook is beszünteti a tényellenőrzést és a cenzúrát) tehát egyértelműen szabadabb levegőt, nagyobb mozgásteret jelent nemcsak az egyes emberek, de teljes országok, így Magyarország számára is.
De!
És itt jön képbe a realizmus.
Mindamellett, hogy Trump és az ő köreinek politikai gondolkodása, ideológiai beállítottsága közel áll a miénkhez, attól még ők ízig-vérig amerikaiak. És Amerika (pontosabban: az USA) érdekeit tartják szem előtt, ez számukra a legfontosabb. És ebből következően előfordulhatnak, és minden bizonnyal elő is fognak fordulni, már látjuk is ennek jeleit, bizonyos konfliktusok, megoldandó helyzetek. Például hogy Trump meglebegtette: a GDP öt százalékára akarja emelni a NATO-tagországok kötelező hozzájárulását a szervezet költségeihez. Mert azt mondja (amerikaiként, amerikai szempontból), hogy elege van abból, hogy ők finanszírozzák, aránytalanul nagy mértékben, Európa katonai védelmét a – vélt vagy valós – orosz veszéllyel szemben.
És ha valóban öt százalékot kell majd befizetni, az a magyar gazdaságot, ahogy Orbán Viktor miniszterelnök is fogalmazott, tüdőn lőné. Persze tudjuk, hogy Trump szeret nagyokat mondani, és aztán megnézni, hogy az összerezzent kiskutyák mit reagálnak rá, ezen talán jókat nevetni is magában, és a végén valamilyen megállapodásra jutni. Hogy a kutyáknál maradjunk, tudjuk, hogy mit csinál az erősebb… Trump pedig szeret ebből a pozícióból tárgyalni. És ha tetszik, ha nem, Amerika ebben a pozícióban, világhatalmi pozícióban van. Azt azért nem gondolom, hogy erre az öt százalékra valóban sor kerülne, mert ez a NATO végét jelentené. Nemcsak mi, de a többi tagállam sem bírná el ezt a terhet.
De az is lehet, hogy ez a történelem természetes útja, és a NATO-ra jelenlegi formájában és feladatkörében nem lesz többé szükség. Mert hogy mindenfajta retorika és hergelés ellenére az Európára leselkedő legnagyobb veszély ma egyáltalán nem Oroszország. Hanem egyrészt az ellenőrizetlen migráció és a vele érkező (radikális) iszlám. Meg úgy egyáltalán a teljesen más civilizációs normákkal rendelkező bevándorlók milliói. Másrészt pedig a társadalmak szétesése, a belső kohézió megszűnése, a nihilizmus, a keresztény kultúrkör fundamentális értékeinek elutasítása, saját gyökereink megtagadása és immunrendszerünk összeomlása. A két veszély ráadásul kéz a kézben jár. Egy immunrendszerét, identitását vesztett társadalmat sokkal könnyebben igáz le egy külső hódító. Az utóbbival szembeni küzdelemben lehetne a NATO-nak szerepe. De egy Európa határait – horribile dictu! Oroszországgal közösen – védő NATO már egy másik NATO lenne.
Persze ez jelenleg puszta fantazmagória. Attól még lehet róla beszélni, hangosan gondolkodni. Mint ahogy mindenről és bármiről lehet és kell beszélni.
És Trump elnökségének, az ezzel járó szellemi irányváltásnak ez is egy nagyon fontos eleme, hogy ismét lehet beszélni a valós társadalmi problémákról, kérdésekről. És szembe lehet menni a kánonnal. Biztos, hogy ebben (is) sokkal jobb helyzetben lesz Magyarország. Hiába károg majd a New York Times meg a CNN, hogy micsoda illiberális, autoriter hibrid rezsimet építünk itt, ezzel az ajvékolással már csak egymást tudják hergelni.
Meg esetleg az itteni lerakataikat, a 444-től a Telexig. De semmilyen politikai hátrányunk nem származik majd abból, hogy nekik nem tetszik, ahogy mi élünk.
Szóval van okunk az optimizmusra, de nem szabad elengednünk a realizmust sem. Barátaink, szövetségeseink, szellemi harcostársaink kerültek hatalomra az USA-ban, de ettől még a saját érdekeiket nézik elsősorban. Ahogy mi is. Csak ők jóval nagyobb erőt tudnak az érdekeik mögé tenni. Viszont az előző adminisztrációval ellentétben az új nem akarja ezt úton-útfélen az orrunk alá dörgölni. Minden esélyünk megvan rá, hogy egy sok melóval, egyeztetéssel, kompromisszumokkal járó, de békés, prosperáló időszaknak nézzünk elébe.