Nagy ívű korszak következik az amerikai–magyar kapcsolatokban

– Minden megváltozik keddtől – ezt mondta Orbán Viktor miniszterelnök a szokásos péntek reggeli rádióinterjújában. Donald Trump január 20-i hivatalba lépéséről úgy vélekedett, hogy a magyarok számára konkrét anyagi előnyöket hozhat a régi-új elnök visszatérése.

2025. 01. 17. 13:44
Donald Trump megválasztott elnök. (Fotó:Jim WATSON / AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Van az amerikai elnökkel egy megállapodásom, fantasztikus, nagy ívű, arany korszak következik az amerikai–magyar kapcsolatokban. Ez a mindennapokban, a zsebekben és a családok költségvetésében is érezhető lesz – fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorában. Donald Trump január 21-én, tehát jövő hét kedden lép hivatalba, és a kormányfő szerint attól a naptól kezdve minden megváltozik. 

Nem először beszél a miniszterelnök és a kormány valamelyik tagja arról, hogy anyagi haszonnal járhat a magyaroknak Donald Trump megválasztása – idézi vissza a Világgazdaság.

– A magyar kormány ki fogja játszani a Trump-kártyát – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter még december 10-én a parlament gazdasági bizottságában tartott éves meghallgatásán, egy napon azzal, hogy a novemberben megválasztott Donald Trump fogadta Orbán Viktor miniszterelnököt a floridai Mar-a-Lagóban lévő birtokán, és három órán keresztül tárgyaltak. Az akkori tárgyalásról nem sokat tudni, de az biztos, hogy jóval többről lehet szó, mint a sokat emlegetett adóegyezmény újbóli életbe léptetése. 

A magyar kormányfő az elnök egyik legfontosabb szövetségesének számít a nyugati világban, ezt pedig Orbán Viktor szinte biztosan ki fogja használni.

 

A Világgazdaságnak nyilatkozó elemző korábban arra hívta fel a figyelmet Donald Trump elnökségével kapcsolatban, hogy több befektetőnek a viselkedése annak megfelelően változhat meg, hogy az új amerikai adminisztráció számára mennyire lesz pozitív a Magyarországról alkotott kép. Ez azért is lényeges, mivel a magyar kormány nagyon jó kapcsolatokkal rendelkezik az új amerikai adminisztrációval, aminek

aprópénzre váltható kimenetei is lehetnek, ami a magyar adósságot vonzóbbá teheti. 

És az sem elképzelhetetlen, hogy az orosz–ukrán háború potenciális lezárásával javul a régiónkkal kapcsolatos nemzetközi befektetői hangulat, ami az óvatosabb amerikai intézményi befektetők számára is népszerűbbé teheti a magyar állampapírokat.

Van azonban, amibe jóval nagyobb beleszólása lesz az új adminisztrációnak: ez nem más, mint a politikai kapcsolatok helyreállítása, amelyek az elmúlt időszakban óriási károkat szenvedtek. Noha Magyarország teljes tavalyi exportjának mindössze 3,7 százaléka irányult az USA-ba, importjának pedig csak két százaléka származott onnan, tehát nem túl fontos szereplők egymás gazdaságában, mégis, a két ország gazdasági kapcsolatai megsínylették a Biden-adminisztráció sokszor ellenséges lépéseit. Ilyen volt egyértelműen a kettős adóztatásról szóló egyezmény felmondása, ami kimondatlanul is azzal a céllal született, hogy rontsa a magyar gazdaság versenyképességét.

A kettős adóztatási egyezmény helyreállítása pedig azért lenne fontos, mert csökkentheti a magyar vállalatok adóterheit az Egyesült Államokban, ezáltal ösztönözné a kétoldalú kereskedelmet és befektetéseket.

Másrészről viszont, ha tényleg fontos szövetségesnek tartanak minket az amerikaiak, márpedig egyelőre nagyon úgy tűnik, akkor akár tőkebefektetések is jöhetnek a tengerentúlról. Talán jelzésértékű lehet az is, hogy Orbán Viktor és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Floridában találkozott azzal az Elon Muskkal, aki a Tesla alapítójaként egy ideje már keresi új telephelyét Európában, és a SpaceX tulajdonosaként egyeztetett Jászai Gellérttel, a 4iG elnökével.

Mondani sem kell, hogy akár egy új Tesla-üzem Magyarországon, vagy valamilyen műhold-technológia idetelepítése a magyar gazdaság felértékelődését jelentené. 

Hogy mindez nem teljesen légből kapott, azt Magyar Levente, a külügyminisztérium parlamenti államtitkára erősítette meg, aki a Floridában zárult tárgyalássorozatot kedvezőnek ítélte, szerinte sok milliárd dollárnyi amerikai befektetés érkezhet Magyarországra.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.