Veszélyes időket élünk, amikor már nem az a kérdés, hogy Európa biztonsága tényleg fenyegetésekkel néz-e szembe, hanem hogy készen áll-e olyan határozottan reagálni, ahogyan azt a helyzet megköveteli – magyarázta Ursula von der Leyen gondterhelt ráncokkal homlokán az Európa fegyverkezésének támogatását célzó ReArm Europe program bemutatóján. Jó reggelt kívánok az Európai Bizottság elnökének! Sikerült feltalálnia a langyos vizet.
A NATO-tagállamok a 2014-es walesi csúcstalálkozóján, már a Krím félsziget orosz bekebelezésének árnyékában állapodtak meg arról, hogy védelmi költségvetésüket a bruttó hazai össztermékük (GDP) két százalékára emelik. Néhány év múlva, 2018-ban Donald Trump amerikai elnök csapott az asztalra, világossá téve, hogy Európának többet kell tennie és fizetnie saját biztonságáért. Ment is a hangos sipákolás, hogy „elárulja szövetségeseit és veszélybe sodorja a NATO-t”. Azóta kiderült: éppen hogy megmentette. Néhány országnak ugyanis ez azért ébresztőt fújt, és komoly haderőfejlesztésbe kezdtek. Élen járt Lengyelország, illetve a balti államok, no meg a Zrínyi 2026 programmal Magyarország. Összességében, míg tíz évvel ezelőtt a katonai szövetség mindössze három tagállama teljesítette a kétszázalékos célt, addig 2024-re 23. Azaz nyolc országnak az elmúlt tíz esztendő sem volt elég arra, hogy behozza lemaradását.
Ursula von der Leyen jól emlékezhet erre, hiszen 2013 és 2019 között ő volt Németország hadügyminisztere. Közelről nézhette végig az euromajdant, a Krím bekebelezését, a kelet-ukrajnai harcokat, a minszki megállapodásokat. Ekkoriban mégsem szólalt meg fejében a vészcsengő.
Minisztersége alatt a német védelmi költségvetés sereghajtóként a GDP 1,1 és 1,3 százaléka között alakult, a Bundeswehr állapota pedig ezzel párhuzamosan lezüllött. Milyen jó lett volna, ha a német politikus már akkor „hajlandó olyan határozottan reagálni, ahogyan a helyzet megköveteli”! Jó példát mutathatott volna, de Berlinben és Brüsszelben is csak néhány éve okosodtak ki. Egyébként Németország tavaly ugyan már elérte a NATO-küszöböt, azonban ez egyelőre inkább kozmetikázás, ugyanis egy egyszeri 100 milliárd eurós alapnak, és nem a tartós elköteleződésnek köszönhető.
További Vélemény híreink
Főleg, hogy néhányan csak most látnak a munkának, amelynek például Magyarország a dandárját már elvégezte. Márpedig egy ütőképes, elrettentő hadsereg felépítése nem megy varázsütésre, hosszú évekbe telik. Bruno Kahl, a Német Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) elnöke kendőzetlenül be is vallotta, minél tovább tart az orosz–ukrán háború, annál jobb Európának, mert Oroszország felszabaduló katonai és anyagi erőforrásait nem tudja ellenünk fordítani. Szerinte ezért legalább 2030-ig folytatni kellene a harcokat – addigra talán utolérnék magukat. Ursula von der Leyen sem csinált titkot belőle, hogy az akár 800 milliárd euróval megtámogatott európai védelmi ipart Ukrajna megsegítésére lehetne használni. Azt azért még Kijevben is felháborodással fogadták, hogy az európai hanyagság árát ukrán vérrel fizessék meg. Egy erős Európa megteremtése persze üdvözlendő célkitűzés. Még akkor is, ha a ReArm Europe kapcsán egyelőre több a kérdőjel, mint a válasz. Az Európai Bizottság elnöke valójában más tollával ékeskedik, hiszen a terv alapvetően tagállami kiadásokkal számol. Arról már nem is beszélve, mire a politikai ígéretekből vas lesz, Ursula von der Leyen rég nyugdíjas éveit élvezheti.
Azért az egész nagy csinnadrattával bejelentett program így is felér egy önvallomással, hogy Európa nem áll készen. Ez viszont felvet néhány kérdést.
A legkínzóbb az: ha valóban hisznek abban, hogy Oroszország egzisztenciális fenyegetés, és Ukrajna után az öreg kontinens következik, akkor eddig mire vártak? Miközben néhányan már 2014 után nekiláttak a házi feladatnak, másoknak mi tartott 2025-ig, hogy nekidurálják magukat?
A másik talány: ha az amerikaiak és az európaiak együttes támogatása nem volt elég Ukrajna győzelméhez – bármit jelentsen is az –, akkor mégis mi a magára maradó Európa haditerve?
A szerző az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője
További Vélemény híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Hadigondozás és kárpótlás
Anyagi és erkölcsi jóvátétel a rendszerváltoztatás után.

A családpolitika válaszai a népesedési kihívásokra
Európa legnagyobb családi adócsökkentési programjának társadalmi támogatottsága egyértelmű.

Katyn szörnyűséges emlékezete
A több mint húszezer lengyel fogoly meggyilkolását Sztálin és más szovjet vezetők utasítására hajtották végre.

Az EU vakon támogatja Ukrajnát
A transzatlanti kapcsolatokban bekövetkezett feszültség új világhelyzetet teremtett.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhez
Piroska, a farkas és a női konferencia

Trump direkt buktatja be a piacokat? (2. rész)

A liberalizmus elmekórtana

Immunreakció a gyűlöletexport ellen
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhez
Európa, mi a haditerv?
Ha a győzelem az ellenfél feltétel nélküli kapitulációja vagy a politikai célok teljes megvalósítása: akkor az orosz–ukrán háborúban senki sem nyert.

Nagy Láb nyomában
Ami az új Piedone előnyére válik, ugyanaz a buktatója: olyannyira távol akarja tartani magát a nagy elődtől, hogy a végén már szinte csak címében emlékeztet rá.

A Hamász úgy tesz, mintha máris győzött volna
„Új seriff érkezett a városba”: Gázában is rendet fognak tenni.

A marokkói király ékköve
Rabatban minden vallási kisebbség, így a keresztények is szabadon gyakorolhatják vallásukat.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Ismét beszorult egy gyerek az 56-os emlékműbe Zuglóban – videón a mentés

Így reagált Szoboszlai Dominik, amikor meglátta a lelátón a feleségét + videó

Ők lehetnek Ferenc pápa utódai - a legesélyesebb jelöltek - képgaléria

Akár bennfentes kereskedelem miatt is kérhetik majd Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztését + videó

Hatalmas csattanás rázta meg a XVII. kerületet: szörnyű, ami történt

Betelt a pohár: óriási népharag fog zúdulni Magyar Péterékre

Kritika: Robbie Keane szerint Szoboszlai Dominiknak ebben fejlődnie kellene

Megtalálták a hajóbalesetben eltűnt magyar fociedző holttestét

Nagyot hibázott a bíró a Barcelona–Real Madrid döntőn, állítja a szakértő

Szoboszlai bajnoki címe a szlovákokat különösen bosszanthatja

Nem akárkié volt a telefon Mohamed Szalah szelfizős gólöröménél

Agyrázkódás után 11-0-s vereséget szenvedett a nemrég még NB I-es focicsapat
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Hadigondozás és kárpótlás
Anyagi és erkölcsi jóvátétel a rendszerváltoztatás után.

A családpolitika válaszai a népesedési kihívásokra
Európa legnagyobb családi adócsökkentési programjának társadalmi támogatottsága egyértelmű.

Katyn szörnyűséges emlékezete
A több mint húszezer lengyel fogoly meggyilkolását Sztálin és más szovjet vezetők utasítására hajtották végre.

Az EU vakon támogatja Ukrajnát
A transzatlanti kapcsolatokban bekövetkezett feszültség új világhelyzetet teremtett.