42 halottja van a Borsodban lezuhant szlovák gépnek

42 ember vesztette életét, egy túlélte a balesetet, amikor a szlovák-magyar határnál fekvő Hejce közelében csütörtök este lezuhant a szlovák hadsereg An-24-es típusú, Pristinából Kassára tartó szállítógépe. Szlovákiában, ahol hétfő déltől egynapos állami gyászt rendeltek el, a lapok nem tartják kizártnak, hogy merénylet történt.

MNO
2006. 01. 20. 14:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szlovákiában egynapos, állami gyásszal emlékeznek hétfőn déltől kedden délig a csütörtöki, magyarországi repülőszerencsétlenség áldozataira. Mikulas Dzurinda szlovák miniszterelnök megerősítette: a katonai szállítógépen 43-an utaztak. A tragédiát egy ember élte túl.

A szlovák szállítójármű fedélzetén a NATO békefenntartóinak Koszovóból hazatérő katonái tartózkodtak. A szlovák védelmi tárca korábban arról számolt be, hogy a gépet tapasztalt szakemberek irányították. Az első pilóta csaknem 2000, a másodpilóta több mint 1800 órát repült. Az An-24-es szállítógépen főként a kiküldetés letelte után hazatérő katonák utaztak. Az egyetlen túlélőt, aki meg nem erősített pozsonyi információk szerint a gép első pilótája, súlyos égési és koponyasérülésekkel szállították a kassai kórházba. Állapota stabil.

20 kilométerre az úticéltól történt a katasztrófa

Már több mint 30 holttestet és egy túlélőt találtak a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Hejce közelében lezuhant szlovák katonai gép roncsainál. Tatár Attila tűzoltó vezérőrnagy, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője a folyamatban lévő azonosítás miatt azonban ennél pontosabb számot nem kívánt megnevezni. A szerencsétlenség 250 kilométerre Budapesttől, s a kassai légibázistól, a gép úti célpontjától 20 kilométerre történt – írja a Reuters.

A katasztrófavédelem szóvivője az origo.hu-nak elmondta, egy túlélője van a borsodi légikatasztrófának, a szlovák gép többi 42 utasa meghalt. Korábban a Reuters hírügynökség Garamvölgyi Lászlót, az ORFK szóvivőjét idézte, aki elmondta: „Negyvennégy ember életét vesztette, ez biztos, egy túlélő van”.

A gép csütörtökön, 19 óra 28 perc és 19 óra 50 perc között csapódott erdős terepen, a Hejce közelében fekvő, 700 méter magas Gergely-hegyen a talajnak. Először a fák ágai kezdték súrolni a gépet, melynek farokrésze leszakadt, teste a földbe vágódott majd felgyulladt. Egy szemtanú, aki látta a gép becsapódását, robbanásról nem számolt be. A lezuhant repülőgépen és környezetében fegyvereket eddig nem találtak.

A Hír Televízió tudósítója elmondta: mintegy 400 méteren keresztül tarolta le a repülő a fák koronáját. Mintegy 200 méteren múlt, hogy a katasztrófa elkerülhető legyen, ugyanis onnan már lejt a talaj a szlovák határ irányában. A határőrség nem engedi a roncs közelébe az újságírókat, akiket elküldtek a helyszínről.

A Veszprémi Légierő Parancsnokságon működő HungaroControl légiirányítás radarjáról tegnap este hét óra után tűnt el a Magyarország felett átrepülő szlovák katonai szállítórepülőgép. A légiirányítás azonnal értesítette az eseményről a légierő kutató-mentő egységét. Szlovákiából, a garamhalászi katonai támaszpontról szintén azonnal felszállt egy helikopter, melynek személyzete engedélyt kapott a hazánk légterébe való belépésre.

Nincs magyar nevű áldozat

„Nincs magyar az áldozatok között. A gépen utazók listáját már a hajnali órákban megküldték Szlovákiából, ezen nem szerepel magyar név” – nyilatkozta az MNO-nak Garamvölgyi László. Ugyanakkor az Info Rádió honlapján az olvasható, hogy az egyetlen túlélő feleségének neve Michaela Farkasová (ez Szlovákiában a Farkasné megfelelője, így a Kassán ápolt katona vezetékneve valószínűleg: Farkas – a szerk.)

Lamperth Mónika belügyminiszter pénteki sajtótájékoztatóján közölte, az utaslista alapján nem lehet kizárni, hogy szlovákiai magyar is lehet az áldozatok között. A belügyi tárca vezetője nem tartotta kizártnak azt sem, hogy magyar nemzetiségű az egyetlen túlélő. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter újságírók előtt
egyértelműen kizárta, hogy terrorcselekmény történt. A tárca vezetője azt is elmondta, hogy a repülőgép, miután szlovák légi irányítás alá került, három kilométerrel letért a pályájáról.

Három nő is utazott azon a szállítógépen – értesült a HavariaPress. Ezt pénteken, a délelőtti órákban erősítették meg a szlovák hatóságok.

Az Országos Mentőszolgálat szóvivője, Győrfi Pál közölte: a túlélőt, aki súlyos égési és belső sérüléseket szenvedett, egy magyar mentőautó szállította a kassai baleseti centrumba. Későbbi források viszont arról számoltak be, hogy a 30 éves férfi (valószínűleg a gép egyik pilótája) viszonylag könnyebb sérüléseket szenvedett, ám agyduzzanata miatt egyelőre altatják. A túlélő felesége, Michaela Farkasová a TA3 szlovák hírtelevízió műsorában telefonon azt mondta: este, körülbelül fél nyolckor a férje értesítette, hogy a repülőgépük néhány perce lezuhant, ő túlélte a balesetet, de semmi egyéb információja nincs, mert csak abban a percben tért magához.

Az eddig napvilágot látott hírek szerint a katasztrófáról a túlélő katona értesítette telefonon hozzátartozóit, akik pedig az illetékes szlovák szerveket hívták fel.

Az Info Rádió hozzáteszi: a szlovák fegyveres erők püspöki helynöke, Jozef Stank alezredes az első név szerint ismert áldozata a Magyarországon lezuhant szlovák katonai szállító repülőgép katasztrófájának.

Megtalálták a feketedobozt

A magyar mentőalakulatok sokáig nem tudták megközelíteni a helyszínt, amely a határ közelében lévő Telkibánya és Hejce között, Telkibányához közelebb, egy erdős területen – a Fehérkút dűlőn – van. A lezuhant An-24-es roncsát végül gyalogosan tudták elérni.

Kormos Péter egykori hejcei erdész a mentőkkel együtt az elsők között ért ki a katasztrófa helyszínére. Mint azt a Magyar Rádiónak elmondta, szörnyű látvány fogadta őket. A gép roncsai két-háromszáz méteres körzetben szóródtak szét. A szemtanú szerint évekkel ezelőtt helyben már egyszer volt lezuhant repülőgépről szóló riasztás, az azonban vaklármának bizonyult. A helybeliek először most is erre gondoltak, csupán a mentők és a tűzoltók megjelenése után vették komolyan a hírt.

A helyszínt megtekintette és tájékoztatást kapott Szlovákia magyarországi nagykövete, valamint a szlovák hadsereg vezérkari főnöke. Az eddigi elsődleges vizsgálatok alapján megállapítható, hogy a repülőgép nem látott el katonai feladatot, azon lőfegyver, lőszer vagy robbanóanyag nem volt.

Megtalálták a szlovák katonai repülőgépnek azt a részét, amely a feketedobozt tartalmazza.

Rendkívüli kormányülést hívott össze Mikulas Dzurinda

Reggel nyolc órára Pozsonyban Mikulas Dzurinda szlovák miniszterelnök rendkívüli kormányülést hívott össze. Dzurinda telefonon beszélt Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, aki biztosította arról, hogy Magyarország minden segítséget megad a szlovák félnek a katasztrófa okainak felderítéséhez.

Sólyom László köztársasági elnök táviratban fejezte ki részvétét Ivan Gasparovicnak, a Szlovák Köztársaság elnökének a katonai repülőgép szerencsétlensége miatt.

A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség elnöke pénteken táviratban fejezte ki együttérzését a Magyarország területén szerencsétlenül járt szlovák katonai repülőgép áldozatai hozzátartozóinak és az egész szlovák népnek. A Szlovák Köztársaság magyarországi nagykövetének küldött táviratában Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy az emberek védelme és a béke fenntartása érdekében szolgálatot teljesítő katonák elvesztése mindig nagy tragédia.

Még az éjszaka folyamán részvéttáviratot küldött a szlovák katonai repülőgép tragédiája kapcsán szlovák kollégájának Václav Klaus, cseh államfő. Az éjszakai tanácskozásnak otthont adó védelmi tárca vezetője, Juraj Liska elmondta, egyelőre nem tudják, mi okozhatta a tragédiát, az An-24-esek ugyan öreg gépek, de a hadseregnél folyamatos a műszaki karbantartás szigorú ellenőrzése.

A TA3 hírtelevíziónak nyilatkozó szakértő, Frantisek Stafanik azt gyanította, hogy az időjárási körülmények okozhatták a balesetet.

A szlovák lapok nagy terjedelemben foglalkoznak a katasztrófa körülményeivel. Leginkább azt boncolgatják, hogy a repülő miért tért el 3 kilométerrel a tervezett útiránytól. A szlovák lapok és a megszólaló civilek azt sem tartják kizártnak, hogy akár merénylet is történhetett. A szlovák kormány cáfolni próbálja ezeket a találgatásokat.

Magyar Rádió, Reuters, HavariaPress, InfoRádió, Hír Televízió, Teletext.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.