Kanadában rekordszámú menedékkérőre számítanak a fő „menekülttermelő” országokból, amelyek közé Kína, Magyarország, Mexikó, Kolumbia, Afganisztán, Irak, Srí Lanka és Pakisztán tartozik. A júniusban érvénybe lépő új szabályozás megszabja, hogy mely országokból érkezők menedékkérelmét vizsgálják el gyorsított eljárással, 45 napon belül. A döntés ezekben az esetekben végleges, fellebbezésnek nincs helye. A Kanadában menedéket kérők többsége európai – tavaly az összes igénylő 23 százalékát tették ki.
A bevándorlási ügyekben szakértőnek számító Mendel Green ügyvéd szerint szükség van a változtatásokra. „A rendszer átalakítása a visszaélések megszüntetését szolgálja. Természetes, hogy a menedéket kérők próbálkoznak, és még időben igyekeznek idejutni, mivel tudják, hogy változások lesznek” – mondta az ügyvéd.
Ennek kapcsán nem feledkezhetünk meg Kanada magyar vonatkozásairól sem. Kertész Ákos közleményt adott ki, amelyben arról írt, hogy menekültstátuszhoz folyamodott Észak-Amerikában, mivel szerinte Magyarországon állandó fizikai zaklatásnak volt kitéve, megtámadták az utcán, és többször veszélyben érezte az életét.
Nem érti a felháborodást
A magyar „genetikusan alattvaló”, „se tanulni, se dolgozni nem tud és nem akar” – írta korábban az Amerikai Népszavában Kertész. Szerinte egyedül a magyarok a felelősek a második világháború borzalmaiért, így a holokausztért is. Ezen véleményét a mai napig nem vonta vissza, mi több, nyomatékosított: „A magyarság sorsa iránti aggodalom miatt írtam ezeket a sorokat” – mondta az ATV-ben az író, hozzátéve, nem érti, miért pont a magyarok vannak ezen felháborodva. Mint ismert, Kertész soha nem zárkózott el a gyurcsányi eszméktől, nagy támogatója a DK padját koptató, bukott politikusnak.
Elő kell rukkolnia a farbával
Aki politikai menedékjogot kér, annak konkrétumokkal kell bizonyítania, hogy élete veszélyben van, folyamatos üldöztetés éri a hazájában, és az állam nem védi meg. A menekültstátusz megadásának fő dokumentuma az 1951. évi genfi egyezmény – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Hoffmann Tamás nemzetközi jogász. A rémtörténeteknél tehát többet kell felhoznia Kertésznek.
„Kertészákosi” magasságokban: Hollandia is csatlakozott
A holland közszolgálati rádió egyik bemondója lefasiztázta és alja népségnek nevezte a magyarokat a Magyar Nemzet szerint. A suriname-i származású Prem Radhakishun már-már kertészákosi „magasságokban” szidta a magyarokat február 23-i, PremTime című műsorában. Olyan kijelentéseket tett, mint „Magyarország úton van afelé, hogy Orbán Viktor kezében fasiszta állammá váljon”, majd beszélgetőpartnereivel a magyarokat többször „magyar fasisztákként” emlegették.