Lázár János, Fidesz-frakcióvezető május 29-i várható távozásával véget ér egy korszak a kormánypárt parlamenti képviselőcsoportjában is. Az egyik újdonsága a kormányzati ciklus elejének mindenképpen az volt, hogy a korábbi évekhez képest a kormánypárti frakciók jóval több olyan egyéni indítványt nyújtottak be, amely később törvénnyé is váltak. Ez visszarendeződni látszott az utóbbi időben.
Nagy kérdés, hogy Rogán Antal érkezése mennyiben hoz majd újabb felélénkülést, ugyanis a Belváros polgármestere ebben a ciklusban eddig önállóan 37, míg nem önállóan 202 indítványt nyújtott be az Országgyűlésnek. Természetesen változást hozhat ebben a tendenciában az is, hogy a kormány a jelentős törvényeket elfogadta, és a kormánypárti politikusok a következő két év legfontosabb feladatának az új szisztéma „beüzemelését” nevezték.
Harmadik legjobb teljesítmény
Az elmúlt két évben a kormány 175 javaslata vált törvénnyé, míg a Fidesz–KDNP-képviselőcsoport tagjai 144 elfogadásra került kezdeményezéssel álltak elő. Ha 1998-ig visszamenőlegesen megnézzük az adatokat, akkor az látszik, hogy a mostani kormány teljesítménye a harmadik legjobb a többi kabinethez képest. Ugyanakkor a jelenlegi kormánypárti frakciók egyedül több törvényjavaslatot készítettek elő, mint a korábbi időszakok frakciói együttesen – állapította meg a Policy Agenda.
Az első Orbán-kormány idején 25, a Medgyessy-kormány idején 37, a második Gyurcsány-kormány idején 28 olyan törvényt fogadtak el, amely a kormánypárti frakciótól érkezett – derült ki a Policy Agenda kimutatásából. Az intézet szerint a kormányzás első naptári évében még abszolút az a trend uralta a jogalkotást, hogy szinte minden jelentősebb ügyet a kormánypárti frakciók nyújtották be.
Megváltozott a tendencia
Ennek köszönhető, hogy a rendszerváltás utáni parlamenti munkát megvizsgálva, egyedülálló módon a kormánytöbbséget biztosító képviselők aktívabbak voltak a kormányzatnál. A 2010-ben benyújtott és később elfogadott törvények közül 57 százalékot a képviselők nyújtották be, míg csupán 43 százaléka kötődött a kormányhoz – tették hozzá.
Úgy látják, a tavalyi évben alapvetően megváltozott a tendencia, mivel az elfogadott törvények 64 százalékát már a kormány nyújtotta be az Országgyűléshez. Azaz a frakció által vezényelt jogalkotási tempó megtörni látszott, és egyelőre az ez évi adatok is azt mutatják, hogy a stílusváltás hosszabb távú lesz ezen a területen. 2012-ben az eddigi törvények 60 százalékát miniszterek előterjesztéseként fogadták el – mutatta ki a Policy Agenda.
Az elemzőintézet szerint a kormányzati ciklus elején teljes mértékben az volt a jellemző, hogy a politikailag fajsúlyos ügyeket a képviselők nyújtották be. A tavalyi évben már ez megosztva történt a kormányzat és a kormánypárti frakciók között, amely szintén arra utal, hogy a pártelnök-miniszterelnök igyekezett normál módon teret adni a kormányzati munkának is, és nem csak a saját frakciójára támaszkodott – hangsúlyozták elemzésükben.