A Standard & Poor’s kilenc euróövezeti tagállamot minősített le pénteken arra a véleményére hivatkozva, hogy az eddig hozott válságintézkedések nem elégségesek a pénzügyi problémák kezeléséhez. „Nem hinném, hogy a Standard & Poor’s valóban tisztában lenne azzal, mi mindent értünk már el itt, Európában” – fogalmazott a német pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy a Standard & Poor’s valószínűleg azokat az intézkedéseket sem vette figyelembe kellő súllyal, amelyeket a törlesztési problémákkal küzdő európai országok mindegyike a költségvetési hiány csökkentése értekében már életbe léptetett.
A pénteki leminősítés nyomán kismértékben nőtt az osztrák és francia államkötvények hozama hétfőn. Az irányadónak számító tízéves francia államkötvények hozama átlagosan 3,11 százalék volt, négy bázisponttal több, mint pénteken. A Tradeweb elektronikus kereskedési portál adatai szerint az ugyancsak tízéves lejáratú osztrák államkötvények hozama három bázisponttal emelkedett, átlagosan 3,208 pontra.
Schäuble szerint a hitelminősítők ténykedése leginkább „önreklámnak” tekinthető. „Nem tudok szabadulni attól a gyanútól, hogy az egyébként egymással is versenyben álló hitelminősítők valójában a közvélemény figyelméért vetekednek egymással” – mondta. Schäuble a hitelminősítők befolyásának visszaszorítása mellett szólalt fel. „A banki és biztosítási felügyeletek szerepét újra kell gondolnunk annak érdekében, hogy a tényleges piaci szerepükre korlátozhassuk a hitelminősítők tevékenységét” – mondta, hozzátéve: „olyan szabályokon dolgozunk Európában, amelyekkel transzparenssé teszik a hitelminősítők működését, és garantálják, hogy ne lehessenek saját üzleti érdekeltségeik”. Jelezte, hogy az Európai Bizottság által tett javaslatokon intenzív munka folyik. „Sürgős cselekvési kényszerben vagyunk” – hangsúlyozta a német pénzügyminiszter.
Az EFSF mentőcsomag hitelképességét és kapacitását illetően Wolfgang Schäuble nem tartja szükségesnek további intézkedések meghozatalát. „Az elkövetkező néhány hónapban elvégzendő feladataihoz bőven elegendő garanciális keretekkel rendelkezik az EFSF” – mondta. Az európai országok tavaly októberben emelték meg 780 milliárd euróra a mentőcsomagnak nyújtott garanciavállalást. Konkrét támogatásokhoz az EFSF-nek 440 milliárd euró áll rendelkezésére.