Görögország a fő téma az euróövezet pénzügyminisztereinek hétfői tanácskozásán (Eurogroup), miután a hétvégén sem sikerült mindenben megállapodnia a görög vezetésnek az adósságállományának átstrukturálásáról. A magánszektort képviselő Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF) vezetője, Charles Dallara a hétvégén elmondta, hogy úgy hagyták el Athént, hogy egyszerűen már nem tudnak többet engedni Görögországnak.
A héten tovább folytatódnak a tárgyalások a felek között arról, hogy a befektetőknek milyen keretek között mekkora veszteséget is kellene elengedniük, s talán megszületik végre a piacok által is várva várt megállapodás a magánszféra és a görög állam között. A tárgyalásokhoz közel álló források szerint a bankoknak mintegy 65-70 százalékos veszteséget kellene lenyelniük.
Márciusban jöhet a második mentőcsomag
Az Eurogroup tanácskozásán a franciák és a németek továbbra is eltökéltek egy újabb, második mentőcsomag kialakításában, melyről az egyezség márciusban meg is születhet. Görögországnak március közepén 14,5 milliárd euró értékben jár le államkötvénye, melyet jelen állás szerint nem tudna megfizetni. Athénnak mindkét fronton – trojka (EU–IMF–EKB) és a magánbefektetők – csipkednie kell magát az államcsőd elkerülése érdekében.
A tanácskozás előtt a francia pénzügyminiszter, Francois Baroin elmondta, hogy „körvonalazódik” a megállapodás a magánszektor és Görögország között. Az adósságállomány jelentős része ugyanis magánbefektetők – bankok, befektetési alapok – kezében van. Ahhoz, hogy Görögország elkerülje a csődöt, ezen állampapírok futamidejét, kamatait kell átalakítani, illetve jelentős részét adósságleírás formájában elengedni – hetek óta erről folynak a tárgyalások, egyelőre siker nélkül.
Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter eltökélt az újabb mentőcsomag mellett, ugyanakkor ő is „nehéz tárgyalásokra” számít, de talán márciusra megszülethet a második csomagról szóló megállapodás. A cél az, hogy az évtized végére a jelenlegi 160 százalékos GDP-arányos államadósságot 120 százalékra mérsékeljék. „Görögországnak teljesítenie kell kötelezettségeit, nehéz lesz, s már így is jelentős késésben vagyunk” – tette hozzá.