A lap szerint a vizsgálat alá vont magánkasszák 75 százaléka érintett a feljelentésekben, amelyek többsége hűtlen kezelés alapos gyanúját veti fel, de egyéb hiányosságokat lényegében az összes pénztárnál találtak. Az elkövetési érték jelenleg meghaladja a hatmilliárd forintot, de a további feljelentések után a teljes kárérték és az elmaradt vagyoni előny elérheti akár a tízmilliárdot is.
A feljelentések alapját képező jelentés többek között megállapítja, hogy a legrosszabbul teljesítő kasszák egyike úgy fizetett munkatársainak 55 millió forintnyi bónuszt, hogy eközben tagjainak veszteséges működés mellett folyamatosan negatív hozamokat produkált.
Mások úgy trükköztek, hogy a kötelező, illetve az önkéntes magán-nyugdíjpénztári ágazat költségeit nem a megfelelő helyen számolták el, így az önkéntes kassza működési kiadásait a magán-nyugdíjpénztári rendszerbe kötelezően beléptetett tagokkal fizettették ki.
Ha beigazolódik a gyanú, könnyen bajba kerülhet az a százezer pénztártag, aki tavaly a magánrendszert választotta az állami helyett. A vagyonkezelő cégek érintettségét is felvető büntetőeljárások végére a magánkasszák többsége a végelszámolás sorsára juthat, így az érintett tagok kénytelenek lesznek másik pénztárba átlépni, feltéve, hogy addigra lesz még piaci szereplő a magán-nyugdíjpénztári ágazatban. A másik lehetőség, hogy a tagok az állami rendszerbe lépnek át, de az addig esetlegesen felhalmozott reálhozamukra ebben az esetben nem feltétlenül számíthatnak majd.

Itt van, amit mindenki várt: ünnepel Szoboszlai Dominik és Buzsik Borka – fotó