Vezércserék jönnek Európában

Jyrki Katainen finn kormányfő esélyes lehet az eurócsoport elnöki posztjára idén júniustól, amikor lejár a jelenlegi elnök mandátuma – írta a brüsszeli EUobserver honlapja szerdán.

LM
2012. 03. 07. 19:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Katainen március 23–25-re informális találkozóra hívta Lappföldre az európai vezetőket és pénzügyminisztereket a pénzügyi válság kérdéseinek megvitatására. A svéd és a finn sajtó szerint a finn politikus szívesen látná magát Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök és pénzügyminiszter helyén az eurócsoport elnöki székében – olvasható a honlapon.

Juncker eddig két mandátumot töltött az eurót bevezetett országok pénzügyminiszteri tanácskozása élén. Bár a poszt veszít jelentőségéből, hiszen a jövőben az eurócsoport kormányfőinek értekezletét Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke vezeti, de a jelenlegi válságkezelés „napi” ügyeit továbbra is a miniszterek viszik.

Új vezérek jönnek

Az EU-vezetőknek az eurócsoport elnöki tisztsége mellett több más posztról is dönteniük kell, így a frankfurti Európai Központi Bank (EKB) új igazgatósági tagjáról, a luxembourgi Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) vezetőjéről és a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBDR) elnökéről.

Hitelesség

A finn politikus esélyeit latolgatók némi támpontot kaptak hétfőn, amikor Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter arról beszélt, hogy milyen feltételeknek kellene megfelelnie Juncker utódjának. „Olyan országból kell jönnie, amely nem szorul jelenleg (mentő) programra, ellenben annyira stabil és kedvező helyzetű, hogy pozíciójához nagymérvű hitelesség kapcsolódik” – nyilatkozta, hozzáfűzve, hogy a szóban forgó politikusnak olyan eurócsoport-béli vezetőnek kell lennie, akinek pénzügyminiszteri tapasztalatai is vannak – vagyis mintha feltételrendszerét Katainenre szabták volna.

Egyetlen probléma lehet a finn kormányfővel: az Európai Bizottságban a monetáris politikáért felelős Olli Rehn szintén finn.

Az északi országra úgy tekintenek, mint amely az euró stabilitását szinte még Németországnál is vehemensebben védi – ezért a déli tagállamok vonakodhatnak elfogadni Katainent. Persze lehet, hogy még mindig szívesebben látnak egy finnt, mint egy nagyobb, dominánsabb tagállam politikusát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.