Mentették, ami menthető

Mivel férfi vízilabda-válogatottunk lemaradt a döntőről, a vasárnap kora délutáni, olaszok elleni bronzmeccsnek mentsük, ami menthető alapon rugaszkodott neki.

Ballai Attila
2012. 01. 29. 14:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kemény Dénes szövetségi kapitánytól még 2009-ben, a római vb 5. helyezése után kérdeztem, úgy gondolja-e, hogy a londoni olimpiai eredmény majd visszamenőlegesen minősíti az előző négy évet? Ő határozott igennel felelt, bár hozzátette, az ötkarikás játékok előtt azért jelezni kell, hogy ismét bajnokesélyes a csapatunk. Ha a puszta számsort nézzük – a 2009-es vb 5., a 2010-es Eb 4., a 2011-es vb ismét 4. helyét –, ez eddig bizony nem sikerült. Még akkor sem, ha a legutóbbi két esztendőben az elődöntő elvesztéséért kizárólag magát okolhatta csapatunk, ám egyszer sem maradt elegendő ereje és eltökéltsége ahhoz, hogy legalább a vigaszdíjnak is beillő bronzérmet besöpörje.

Sem Zágrábban, sem Sanghajban nem sikerült, de Eindhovenben sikerülnie kellett. Még úgy is, hogy a vb-címvédő olasz rivális mellett Peris játékvezető is ott leselkedett a mieinkre a parton. Köztudott, hogy a horvátok itteni vesszőfutásukért nem kis részben a mi bírónkat, Vogel Gábort okolják, Peris a női elődöntőben ezért már egyszer bosszút állt. Persze nem tudtuk, akar-e egyről a kettőre jutni.

A magyar kapuban Szécsi kezdett, ez Baksa pénteki produkciója után nem meglepő. Az olaszban a horvát veterán, Volarevic, ez sem. Az már inkább, hogy a mieink az első hat percben csak kettőt lőttek neki, azaz inkább dobtak, esetleg hajítottak, védett is, könnyedén. Biros góljával azonban átszakadt a gát, a második negyed közepén 4-1-re vezettünk. Majd onnan 7-1-es rohammal, 8-5-re az olaszok. Nyolcadik góljuk, amely erősen vitatható kontra ítélet és Szécsi jogos kiállítása után született meg, olyan dacot szült a mieinkben, hogy ennél nagyobb külső segítséget nem is remélhettünk. Ezért innentől a mi 7-1-es tarolásunk következett, Szécsi bravúrjaival, egyre áthatolhatatlanabb védekezéssel, Biros hat góljával.

A 4-1-nél tükörsimának hitt győzelem és a harmadik hely értékét éppen az adta meg, hogy ilyen zaklatott körülmények közepette született meg, érdeklődésünkre ezt emelte ki Szécsi Zoltán is: „Szerintem nagyon nagy érdem, hogy kétszer álltunk fel a padlóról. Először a legelején, az elvesztett elődöntő után, másodszor 5-8-nál. Erre mondják, nem az a jó bokszoló, aki mindenkit leüt, hanem az, aki minden ütésből feláll. Ráadásul Peking óta az első komoly ki-ki meccsünket nyertük meg.”

Biros Péter sem a maga hat góljának örült, hanem egészen másnak: „Fél negyed alatt elúszott, amit addig felépítettünk, lehet, hogy ez szülte bennünk a dacot az utolsó negyedre. Az elmúlt évekkel ellentétben most végre kijött a rengeteg munka eredménye, éppen a legjobbkor, mielőtt kételkedni kezdtünk volna.”

Kemény Dénes szövetségi kapitányban azért szemernyi kétely bizonyára munkált, hiszen így fogalmazott: „Közepes játékkal maximális eredményt értünk el. Az olaszok minden, pólón kívüli tudásukat bevetették, ez tette még nehezebbé a meccset. No meg az is, hogy néhány játékosunk nem a legjobbját nyújtotta. Ma sem. Ha 4-1-ről úgy kaptunk volna ki, hogy 8-5-re fordítanak az olaszok, az megsemmisítő lett volna. De így, hogy a 7-1-es periódusukra mi is 7-1-gyel válaszoltunk, nagyon örülök.”

Ezzel a tudattal ültünk le megnézni a szerb–montenegrói döntőt. No meg némi hiányérzettel. Hisz ott motoszkált bennünk, hogy a magyar csapatnak most nem a lelátón lenne a helye.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.