A nagyszerű halál

Takács István
1999. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„S a sírt, hol nemzet sűlyed el, / Népek veszik körül, / S az ember millióinak / Szemében gyászkönny ül.” Vörösmarty Mihály tizenhárom évvel Világos és Arad előtt, 1836-ban, mintha előre látta volna a szabadságharc és forradalom bukását. A Szózat, a hazaszeretetnek, a „jobb kor” eljövetelében reménykedő hitnek, a tragikus, de dicső nemzethalál víziójának ez a megrendítő megfogalmazása 1849 őszén már nem jóslat volt. Megásatott a sír, hol nemzet süllyedt el. Csakhogy a népek millióinak szemében nem ült gyászkönny. Európa, Petőfi szavaival „újra csendes” volt. Bekövetkezett viszont a Szózat egy másik látomása: „Vagy jőni fog, ha jőni kell, / A nagyszerű halál.” Az aradi várban tizenhárom honvédtisztet – egy altábornagyot, tizenegy tábornokot, egy ezredest – végeztek ki, a pesti Neugebaude, az Újépület börtönében pedig agyonlőtték Magyarország első miniszterelnökét, gróf Batthyány Lajost. Október 6. volt, a nagyszerű halál napja. A forradalom bukásának 125. évfordulójára emlékezve mutatták be Gyulán, a Várszínházban, Száraz György drámáját. Címe a Szózatból vétetett: A nagyszerű halál. 1964-ben erről drámát írni, méghozzá úgy, hogy az igazsághoz, és nem a megszépítő legendákhoz ragaszkodva szóljon a darab annak az ősznek az eseményeiről, az előzményekről, s magukról a vértanúhalál előtt álló hősökről – nem volt egyszerű dolog. Száraz ebben a művében azt a pillanatot ragadja meg, amikor a két tragikus dátum, augusztus 13., Világos és október 6., Arad között, a gyulai Wenckheim-kastélyban már az oroszok különös, lovagias fogságában lévő honvédtisztek – Damjanich János, Nagysándor József, Ittebei Kiss Ernő, Leiningen-Westerburg Károly, Poeltenberg Ernő és Lenkey János – még abban bíznak, hogy a cári befolyás megmenti őket a hadbíróságtól és az ítélettől. S míg arra várnak, milyen döntést hoz a cári futár, felidézik az utolsó hetek, hónapok eseményeit. Dicséretes, hogy a rádió a Bartók adón, október 6-án előásta az achívumból ennek az annak idején Sík Ferenc rendezte, kitűnő előadásnak a felvételét. Aki meghallgatta, másképp néz a százötven évvel ezelőtti tragédiára, többet, pontosabban, szívbemarkolóan személyesebbet tud róla. Ami viszont nem nagyon érthető: vajon miért nem jutott eszébe egyetlen színházunknak sem évtizedek óta, s különösen most az évfordulón, hogy az 1987-ben elhunyt Száraz Györgynek ezt a minden tekintetben kiemelkedő drámáját felújítsa?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.